Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V Dallase vzniká najväčší americký mestský park, radnica o ňom nehovorí

21.12.2016, 14:00 | Daniel Suchý | © 2016 News and Media Holding

V deviatom najľudnatejšom americkom meste Dallas by mohol do pár rokov vzniknúť najväčší mestský park v krajine. Ak by takýto plán znel ako predvolebný sľub kandidáta na starostu, v tomto prípade je to naopak. Mesto potichu pripravuje sériu menších projektov, ktorých spojenie do veľkého celku podporujú miestni podnikatelia.

  • Tlačiť
  • 0

Po dokončení poslednej časti parku označovaného ako Trinity River Project vznikne popri rovnomennej rieke tridsaťkilometrový zelený pás s rozlohou vyše štyritisíc hektárov. Je to desaťkrát väčšia plocha ako má newyorský Central Park.

„Dallas sa stane jedným z najzelenších amerických miest s najväčším mestským parkom a takmer nikto o tom nevie,“ napísal nedávno o projekte pre noviny Dallas News Stephen S. Smith, jeden z podnikateľov, ktorí sa spojili do neziskovej organizácie na podporu parku.

Mesto totiž chystá veľký zelený pás formou troch samostatných projektov pod dohľadom rôznych organizácií, ktoré spolu len zriedkavo komunikujú. Keď sa tieto projekty spoja, tromfne 1,3-miliónový Dallas svojho väčšieho texaského rivala Houston s jeho Buffalo Bayou Parkom a zaradí sa k Portlandu, Austinu a ďalším najzelenším americkým mestám.

Trinity River Park v DallaseZdroj: Trinity Trust

Poslednou a najatraktívnejšou časťou Trinity River Projectu bude 62-hektárový park s ihriskami v centrálnej časti mesta. Radnica na jar predstavila návrh z dielne štúdia Michael Van Valkenburgh Associates. „Náš návrh stavia na prebiehajúcich snahách samosprávy spojiť rieku s mestom s víziou priestoru ako nádhernej prírodnej siete chodníčkov, lúk a jazier v harmónii s riekou Trinity,“ píšu o návrhu renomovaní krajinní architekti.

Koncom októbra oznámil starosta Mike Rawlings, že projekt získal podporu vo výške 50 miliónov dolárov od rodiny pred tromi rokmi zosnulého texaského podnikateľa a miliardára Harolda Simmonsa.

Podmienkou uvoľnenia financií je získanie zvyšných zdrojov do troch rokov a to, že park bude prevádzkovaný súkromnými subjektami. Druhá podmienka sa už stala aj predmetom kritiky z privatizácie verejných priestorov. Ďalších 30 miliónov získal projekt už predtým z dlhopisov vydaných neziskovou organizáciou Trinity Trust.

Neprehliadnite

„Tento dar odštartuje tvorbu skvelého verejného priestoru v našom meste, ktorý bude miestom stretávania sa, užívania prírody, podpory zdravia a blahobytu,“ cituje vyjadrenie starostu M. Rawlingsa dallaský spravodajský portál WFAA. Donora si mesto uctí tým, že park po ňom pomenuje.

Trinity River Project vzniká v záplavovom pásme rieky. Okrem toho, že nevyužité územie oživí na rekreáciu obyvateľov, má zlepšiť aj protipovodňovú ochranu mesta. Niektoré jeho súčasti už slúžia verejnosti.

Už v roku 2008 bol na ploche 24 štvorcových kilometrov otvorený najväčší mestský les v USA s environmentálnym edukačným centrom pre deti Great Trinity Forest. Vlani k nemu pribudol Texas Horse Park s arénou pre ródeo a túto jeseň bol otvorený golfový klub.

Trinity River Park v DallaseZdroj: Trinity Trust

Na území vzniká aj sústava siedmich až ôsmich jazier, ktoré majú pomáhať regulovať záplavovú vodu na rieke. Na budúce leto má byť otvorená cyklotrasa spájajúca všetky časti budúceho mestského parku.

Podľa Dallas News zatiaľ projektu chýba rozhodnutie, ako jednotlivé časti prepojiť. Mesto sa podľa novín doteraz nezačalo na projekt pozerať ako na to, čím naozaj je - najväčším mestským parkom v USA. Prepojenie celého projektu si ako svoju úlohu predsavzala spomínaná neziskovka Trinity Recreation Conservancy vytvorená skupinou miestnych biznismenov.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy PR články

Diskusia (0 reakcií)