Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V Londýne postavia druhý najvyšší mrakodrap. Pozrite sa, ako bude vyzerať

20.11.2018, 14:01 | Martin Poláš | © 2018 News and Media Holding

V centre Londýna by mal pribudnúť ďalší mrakodrap. Finálnu podobu projektu s názvom The Tulip predstavilo architektonické štúdio Foster + Partners, ktoré spolu s investorom J. Safra Group stojí aj za susednou budovou známou pod prezývkou The Gerkhin.

  • Tlačiť
  • 2

Po vyše ročných prípravách a diskusiách má The Tulip, teda Tulipán, finálnu podobu, ktorú investori predložili na schváleniu londýnskemu magistrátu. Ak pôjde všetko podľa plánov, stavať by chceli začať v roku 2020 s dokončením v roku 2025.

Výška mrakodrapu je naprojektovaná na 305,3 metra, čím sa stane druhým najvyšším objektom v Londýne. Vedie The Shard s 310 metrami. Len o jednu stopu (asi 30 centimetrov) má pritom The Tulip výškovo prekonať iný plánovaný mrakodrap pre centrum Londýna - One Undershaft, ktorý sa chystajú stavať neďaleko.

Výška budovy One Undershaft pritom dosahuje pôvodné maximum pre stavby v centrálnej zóne takzvanej Square Mile v súvislosti s letovými dráhami vo vzduchu, no po výmene povrchu na letisku City Airport bol limit upravený.

Aj keď je Tulip o niečo nižší ako The Shard, ponúkne najvyšší výhľad na mesto – v najvyššom mrakodrape Londýna je vyhliadka vo výške zhruba 244 metrov.

Atrakciou vzdušný most

Názov Tulipán zodpovedá tvaru mrakodrapu – z betónovej 240-metrovej „stonky“ sa týči vrchný presklený „púčik“ s 12 poschodiami, pripomínajúc tvar kvetu.

Návštevníci sa budú z výšku pozerať nielen na susedný Gherkin s výškou 180 metrov, ale najmä na celé mesto vďaka 360-stupňovému rozhľadu. Ten umocnia 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy Londýn, mrakodrap