Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vajanského nábrežie opeknie. Takto zrekonštruujú fasádu Kotvy

22.10.2019, 12:20 | Vladimíra Púpavová | © 2019 News and Media Holding

Napriek tomu, že Vajanského nábrežie je jedna z najexponovanejších lokalít bratislavského Starého Mesta, roky sa zdalo, že sa naň zabudlo. Aktuálne sa chystá obnova jednej z historických budov – riaditeľstva Viedenskej všeobecnej poisťovne, známeho aj pod názvom Kotva.

  • Tlačiť
  • 1

Už dávno to nie je vychytená lokalita, ako opisuje dobová tlač zo začiatku storočia. Vajanského nábrežie už nie je roky cieľovou destináciou turistov.

Pritom história zóny siaha až do roku 1895, keď sa tu otvorili mestské kúpele Bad Pozsony  podľa projektu známeho viedenského architekta Alberta Svobodu.

Po 18 rokoch úspešnej prevádzky prešli kúpele rekonštrukciou a pristavila sa aj nová časť, v ktorej pribudli bazény, sauny aj šermiarska sála. V roku 1917 prišla zmena vo vlastníckych štruktúrach, vtedajšia Priemyselná banka predala kúpele Prešporskej obchodnej a úvernej banke a kúpele Pozsony sa zmenili na akciovú spoločnosť Grössling.

Neprehliadnite

No a v roku 1930 prišlo k zlomu, okrem prístavby novej budovy podľa projektu známych architektov Friedricha Weinwurma a Ignáca Vécseia pribudla aj susedná budova riaditeľstva Viedenskej všeobecnej poisťovne. Tá bola v meste známejšia ako Kotva vďaka logu, ktoré mala na priečelí.

Kotva opäť zažiari

Autorom budovy je architekt Bedřich V. Brettschneider. Stavať vedľa známych mestských kúpeľov znamenalo prestíž a na tom poisťovňa založila aj marketing, keďže sa jej propagačné materiály štylizovali do vizuálu, aké mali aj kúpele. 

Osud dvojice budov sa spojil pred takmer 90 rokmi a ani neskôr sa príliš nelíšil. Dnes ich spája padajúca omietka a zlý stav strechy. Zatiaľ čo Kotva sa v minulom storočí predefinovala na byty, kúpele Grössling sa pred 25 rokmi definitívne zatvorili.

Dalo by sa povedať, že budova Kotvy má o niečo viac šťastia. Na rozdiel od kúpeľov nikdy nebola opustená. Jednotliví majitelia bytov ju postupne zvnútra rekonštruovali. Aktuálne prichádza k najzásadnejšej zmene.

Majitelia bytov ako spoločenstvo získali stavebné povolenie na rekonštrukciu strechy a fasády. Zároveň žiadajú 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Grössling, Kotva, kúpele, rekonštrukcia