Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Veža duchov je pamätníkom chýb a turistickou záhadou

08.03.2017 | Adrián Berecz | © 2017 News and Media Holding

Bangkocká Sathorn Unique mala ponúknuť bohatým thajským rodinám luxusné apartmány a prepych. Po finančnej kríze, ktorá v Ázii prepukla v roku 1997, však projekt stopli. Budova zostala nedokončená a opustená. Dostala prezývku Ghost Tower, Veža duchov.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Sathorn Unique je pamätníkom chýb a predmetom zvedavosti turistov z celého sveta, píše Dake Kang z agentúry AP. Farebný betónový skelet namiesto zbohatlíkov obývajú netopiere, vtáky, odolné rastliny a stromy. Jediný funkčný účel budovy v súčasnosti spočíva v opore bilbordov, ktoré propagujú Pepsi a iPhone 7.

Vyše 180-metrová budova so 49 poschodiami sa týči nad riekou Čhauphrajá (Chao Phraya) v hlavnom meste Thajska. Začali ju stavať v čase, keď architekti a developeri v okolí odštartovali výstavbu ďalších približne 500 veľkých stavebných projektov, vrátane viacerých nákupných centier či mrakodrapov. Bangkok mal stúpať vyššie k oblohe.

Potom prišla kríza, ktorej dali tamojší obyvatelia prívlastok „Tom Yum Goong“ – odkaz na slávnu miestnu kyslo-pikantnú polievku. Thajská vláda nečakane devalvovala národnú menu, čo spôsobilo, že investori sa zľakli, od projektov okamžite odstúpili a investované peniaze sa rozhodli rýchlo stiahnuť.

Sathorn Unique Zdroj: SITA / AP

Veľkolepá stavba prominentného architekta Rangsana Torsuwana ako aj ďalšie konštrukcie zostali v dôsledku nedostatku financií a ekonomickej neistoty nedokončené. Sathorn Unique stihli skompletizovať na 80 percent.

Urbanistický turizmus

Veža duchov láka stovky európskych turistov, hoci ide prakticky o nelegálnu exkurziu. Úrady pravidelne opakujú, že nepovolené snorenie po konštrukcii je nebezpečné, okrem toho schodiská na vyšších poschodiach zamkýnajú.

Zvedavci sú ochotní za neoficiálnu prehliadku zanedbaných priestorov pokrytých vrstvami grafitov, prachu, cementu, sutín a rozdrobených tehiel zaplatiť strážcovi 200-bahtový úplatok (necelých šesť eur).

Z preskúmavania opustených objektov sa vo všeobecnosti stáva fenomén, ktorý ľudia cielene vyhľadávajú. Stavba zároveň priťahuje aj takzvaných free runnerov či parkouristov, pre ktorých je výstup na najvyšší bod budovy výzvou. Na YouTube sa nachádzajú desiatky videí, ktoré autenticky zachytávajú spustnutosť budovy.

Búrať sa nebude

Atraktivitu stavby znásobujú aj legendy a povesti, vďaka ktorým si vyslúžila prezývku. Viacerí ľudia tvrdia, že v budove straší a pohybujú sa v nej tajomné postavy. V súvislosti s tým poukazujú na známy prípad obeseného Švéda na 43. poschodí a na to, že stavba je vraj postavená na bývalom cintoríne.

O nehnuteľnosť sa v súčasnosti vedú zložité súdne konania. Oficiálne má budovu na starosti syn pôvodného architekta. Podľa agentúry AP to vyzerá tak, že búrať sa zrejme nebude. Inšpektori tvrdia, že budova je napriek desaťročiam nepriazne počasia v zásade v poriadku.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Bangkok, Sathorn Unique, Veža duchov

Diskusia (0 reakcií)

Realitná inzercia

PREDAJ - Záhorské sady, od 992 m2, BA IV

PREDAJ - Záhorské sady, od 992 m2, BA IV HERRYS predáva pozemky v najexkluzívnejšej časti Záhorskej Bystrice s výmerami od 992 m2 a 218 240 €. Pre viac informácií volajte na tel. číslo 0948 217 888.

Projekt Nový Ružinov 3. fáza

Projekt Nový Ružinov 3. fáza HERRYS exkluzívne ponúka na predaj nadštandardne vybavené byty a apartmány v 3. fáze úspešného projektu Nový Ružinov. Kuchynská linka so spotrebičmi v cene.

Moderné alebo klasické domy Dedinka

Moderné alebo klasické domy Dedinka Vyberte si moderný alebo klasický 4-izbový bungalov v lokalite s vlastným jazerom a lesoparkom. Ceny domov už od 157 tis. EUR.

Mendelsohn

Mendelsohn Prémiová adresa, parkovanie v cene bytu v novom projekte MENDELSOHN

VILADOMY MARIANKA

VILADOMY MARIANKA 4-izbové byty vo viladome s vlastnou záhradou, terasou a dvomi parkovacími miestami v cene bytu. Nepremeškajte predpredajovú zľavu 5000 EUR z cenníkovej ceny!

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Realitná kancelária a hypotekárne centrum

Realitná kancelária a hypotekárne centrum Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

REB.sk predaj RD,,ZÁHORSKÁ BYSTRICA

REB.sk predaj RD,,ZÁHORSKÁ BYSTRICA R0EB.Sk ponúka na predaj 3 generačný rodinný dom-ZÁHORSKÁ BYSTRIca. Pozemok o výmere 663 m2, . Úžitková plocha predstavuje 402 m2 + logie 50 m2 + terasa.

REB.sk modderná vila DNV na predaj

REB.sk modderná vila DNV na predaj Vila sa nachádza na pozemku o výmere 970 m2 a má obytnú plochu 480 m2 (plus 58 m2 garáž) na 3 poschodiach spojených aj výťahom. Vila má 155 m2 terás.

Pridať inzerát