Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Veža duchov je pamätníkom chýb a turistickou záhadou

08.03.2017, 11:00 | Adrián Berecz | © 2017 News and Media Holding

Bangkocká Sathorn Unique mala ponúknuť bohatým thajským rodinám luxusné apartmány a prepych. Po finančnej kríze, ktorá v Ázii prepukla v roku 1997, však projekt stopli. Budova zostala nedokončená a opustená. Dostala prezývku Ghost Tower, Veža duchov.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Sathorn Unique je pamätníkom chýb a predmetom zvedavosti turistov z celého sveta, píše Dake Kang z agentúry AP. Farebný betónový skelet namiesto zbohatlíkov obývajú netopiere, vtáky, odolné rastliny a stromy. Jediný funkčný účel budovy v súčasnosti spočíva v opore bilbordov, ktoré propagujú Pepsi a iPhone 7.

Vyše 180-metrová budova so 49 poschodiami sa týči nad riekou Čhauphrajá (Chao Phraya) v hlavnom meste Thajska. Začali ju stavať v čase, keď architekti a developeri v okolí odštartovali výstavbu ďalších približne 500 veľkých stavebných projektov, vrátane viacerých nákupných centier či mrakodrapov. Bangkok mal stúpať vyššie k oblohe.

Potom prišla kríza, ktorej dali tamojší obyvatelia prívlastok „Tom Yum Goong“ – odkaz na slávnu miestnu kyslo-pikantnú polievku. Thajská vláda nečakane devalvovala národnú menu, čo spôsobilo, že investori sa zľakli, od projektov okamžite odstúpili a investované peniaze sa rozhodli rýchlo stiahnuť.

Sathorn Unique Zdroj: SITA / AP

Veľkolepá stavba prominentného architekta Rangsana Torsuwana ako aj ďalšie konštrukcie zostali v dôsledku nedostatku financií a ekonomickej neistoty nedokončené. Sathorn Unique stihli skompletizovať na 80 percent.

Urbanistický turizmus

Veža duchov láka stovky európskych turistov, hoci ide prakticky o nelegálnu exkurziu. Úrady pravidelne opakujú, že nepovolené snorenie po konštrukcii je nebezpečné, okrem toho schodiská na vyšších poschodiach zamkýnajú.

Zvedavci sú ochotní za neoficiálnu prehliadku zanedbaných priestorov pokrytých vrstvami grafitov, prachu, cementu, sutín a rozdrobených tehiel zaplatiť strážcovi 200-bahtový úplatok (necelých šesť eur).

Z preskúmavania opustených objektov sa vo všeobecnosti stáva fenomén, ktorý ľudia cielene vyhľadávajú. Stavba zároveň priťahuje aj takzvaných free runnerov či parkouristov, pre ktorých je výstup na najvyšší bod budovy výzvou. Na YouTube sa nachádzajú desiatky videí, ktoré autenticky zachytávajú spustnutosť budovy.

Búrať sa nebude

Atraktivitu stavby znásobujú aj legendy a povesti, vďaka ktorým si vyslúžila prezývku. Viacerí ľudia tvrdia, že v budove straší a pohybujú sa v nej tajomné postavy. V súvislosti s tým poukazujú na známy prípad obeseného Švéda na 43. poschodí a na to, že stavba je vraj postavená na bývalom cintoríne.

O nehnuteľnosť sa v súčasnosti vedú zložité súdne konania. Oficiálne má budovu na starosti syn pôvodného architekta. Podľa agentúry AP to vyzerá tak, že búrať sa zrejme nebude. Inšpektori tvrdia, že budova je napriek desaťročiam nepriazne počasia v zásade v poriadku.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Bangkok, Sathorn Unique, Veža duchov

Diskusia (0 reakcií)

Realitná inzercia

Ponuka bytov v projekte Tri Veže

Ponuka bytov v projekte Tri Veže HERRYS ponúka na predaj byty v rezidenčnom projekte Tri Veže. Pohodlné bývanie v centre diania - fitness, 24 h recepcia. Pozrite si našu ponuku bytov.

Bývajte s tým, koho máte radi - Nový Ružinov

Bývajte s tým, koho máte radi - Nový Ružinov Mestská vila Valentine: Bývanie pre mladých i rodiny, v blízkosti centra, ideálna dopravná dostupnosť. Unikátny mestský park na ploche 23 200 m2.

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja Neprehliadnite poslednú etapu predaja nových 3-izbových a 4-izbových bytov v Čerešniach. Bývajte už o rok!

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Realitná kancelária a hypotekárne centrum

Realitná kancelária a hypotekárne centrum Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom Dve podlažia moderne zariadených kancelárskych priestorov s rozlohou 1 679 m2 na prenájom v celku, alebo po častiach: 1250 m2 alebo 429 m2.

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova Kancelárie štandardu A v budovách so zelenou - BREEAM certifikáciou. Reprezentatívne priestory, výhodná lokalita, maximálne pohodie, široká paleta služieb.

Pozemky pre priemysel a logistiku, Pezinok

Pozemky pre priemysel a logistiku, Pezinok Novovybudovaný prevádzkovo-skladový areál, 23 ha, všetky inžinierske siete a cesta na hranici pozemku. EIA, územné rozhodnutie. Prvý investor pred výstavbou.

Pridať inzerát