Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vo Varšave otvárajú luxusné Zlote Tarasy

08.02.2007, 15:01 | Martin Rojko | © 2007 News and Media Holding

Po piatich rokoch výstavby dokončujú obrovský komplex v strede poľskej metropoly.

  • Tlačiť
  • 0

V poľskej metropole pred niekoľkými dňami otvorili prvú časť jedného z najvýznamnejších súčasných realitných projektov v strednej Európe. Najväčší komplex budov, aký je momentálne v tejto časti sveta vo výstavbe patrí realitnému fondu holandskej banky ING. Nesie príznačný názov Zlote Tarasy (zlaté terasy) a je ojedinelý nielen v poľskom meradle. 

Dôvodov je viacero. Jednak rozsah projektu, keď sa má preinvestovať približne 390 miliónov eur (13,5 mld. Sk). Druhým dôvodom je lokalita. Nový objekt takýchto rozmerov priamo v centre mesta je zriedkavým počinom. Komplex získal ocenenie za najlepší veľký retailový projekt na konferencii MAPIC 2005 aj za architektonické stvárnenie budov a zapojenie do okolitého urbanistického prostredia.

terasy_text.jpg

Ako uvádza internetová stránka projektu zlotetarasy.pl, celková využiteľná plocha priestorov predstavuje zhruba 225 tisíc m2, z čoho 63 500 m2 tvoria obchodné priestory, multikino s ôsmimi sálami a zábavné centrum. Zvyšok zaberú kancelárie. Terasy sú situované v jedinečnej lokalite samého centra Varšavy v blízkosti hlavnej vlakovej stanice a paláca kultúry a vedy. O výhodnosti umiestnenia na mape poľskej metropoly svedčí aj veľkosť spádového územia s 900 tisíc obyvateľmi v dosahu 15 minút cesty dopravným prostriedkom.

Zlote Tarasy pozostávajú z niekoľkých objektov – multiplexového kina, budov v tvare oblúka a veže s výškou 105 metrov. V tej budú administratívne priestory. Centrálnu časť terás pokrýva mohutná presklená strecha. Tá je aj vďaka nepravidelnému tvaru pripomínajúcom koruny stromov najcharakteristickejším prvkom celého komplexu. Pod strechou sa nachádza obchodná galéria rozmiestnená na niekoľkých úrovniach (terasách) nad sebou. Podzemie ukrýva priestor na parkovanie pre viac ako 1600 áut.

Podobu projektu navrhol architektonický ateliér Jerde Partnership. Investorom je holandská ING, ktorá už vo Varšave rozbehla viacero aktivít najmä v retailovom segmente. Hlavným dodávateľom stavebných prác je švédska spoločnosť Skanska. Výstavba komplexu neprebiehala hladko. Začala sa na sklonku roku 2002 a pôvodný termín ukončenia naplánovali na jeseň 2005. Tento dátum sa však musel posunúť z dôvodu protestov ekológov a zastavenia výstavby, ktoré trvalo niekoľko mesiacov. Súdny spor investor nakoniec vyhral.

Obchodnú časť komplexu otvorili 7. februára, administratívne priestory budú nasledovať v apríli. Riadenie najväčšieho finišujúceho projektu v strednej Európe investor od začiatku prenechal poľskej pobočke konzultačnej spoločnosti Cushman & Wakefield. Tá má skúsenosti s manažovaním prvotriednych obchodných a kancelárskych projektov po celej Európe, ako aj na poľskom trhu. Pri Zlatých terasách poskytla nielen rady pri výstavbe, je zodpovedná aj za správu budov a nájdenie vhodných nájomcov.

Ako pre eTrend potvrdila Dominika Bielawska z poľskej pobočky Cushman & Wakefield, retailové priestory sú obsadené na sto percent, pri kanceláriach prebiehajú rokovania so spoločnosťami z IT, farmaceutickej, konzultačnej a poisťovacej oblasti. Výška nájomného pri administratívnych priestoroch sa pohybuje medzi 22 – 24 eur/m2/mesiac v závislosti od poschodia. Medzi kompletne prenajatými obchodnými priestormi nechýbajú svetoznáme značky ako Hugo Boss, Mexx, New Yorker, Next, Marks&Spencer, H&M, či významní domáci obchodníci. Plocha zhruba 4 500 m2 predstavuje najväčšiu koncentráciu reštaurácií, kaviarní a barov v centre Varšavy.

Terasy ponúkajú nájomcom administratívnych priestorov dve atraktívne možnosti – Lumen a Vežu. Obe budovy najvyššieho štandardu majú odlišný štýl a architektúru. Lumen zahŕňa 24 000 m2 prispôsobiteľného otvoreného priestoru so špeciálnym osvetlením vďaka presklenej fasáde. Kancelárie vo Veži sú vhodné pre klientov hľadajúcich samostatné poschodie. K dispozícii je dvanásť poschodí každé s rozlohou 1 000 m2. Obe kancelárske budovy sú určené pre spoločnosti, ktoré si cenia prestížnosť centrálnej polohy, najvyšší štandard kvality, moderné technológie a blízkosť komerčných a servisných možností.

 Foto - www.tycoeurope.com

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)