Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Groningenský kolos zapadol do historického centra. Prekonal všetky očakávania

31.01.2020, 14:57 | Karol Klanic

Svetová architektúra | Na hlavnom námestí Grote Markt, ktorý je považovaný za klenot mesta Groningen v severnom Holandsku, pribudla na sklonku minulého roku dominanta. O tom, či multifunkčné Forum Groningen stavať, alebo nie, sa dlho diskutovalo. Dnes vyvoláva obdiv. Za prvé dva týždne ho navštívilo 200-tisíc ľudí, pritom pôvodné odhady hovorili o vyše milióne ročne.

  • Tlačiť
  • 7

Jedenásť poschodový „kolos“, ako ho nazvali médiá, vyzerá z niektorých pohľadov ako veža, v iných ako pyramída. Hoci vyššie budovy sú v meste len na južnom okraji a ďaleko od centra, vďaka polohe v uličnom bloku je časť Fóra zväčša zaclonená. Výhľad na historickú vežu na námestí nenarúša. Kuželovitý fazetovaný tvar zmierňuje dojem masívnosti „kolosu“.

„Má pôsobiť príjemne,“ hovorí Kamiel Klaase, architekt amsterdamského ateliéru NL Architects a jeden z autorov. „Štíhlosť ho dematerializuje,“ vysvetľuje svoj zámer hlavný architekt.

Neprehliadnite

Fasádu členia horizontály okien a veľký centrálny zasklený výrez na južnom a severnom priečelí, ktorý presvetľuje átrium. Ďalšie svetlo doň prúdi zo zrezaných nároží.

Na fasádové obklady vybrali svetlý nemecký wachenzelský dolomit z Franskej Jury. Ladí so susedným betheimským pieskovcom radnice aj blízkej kostolnej veže Martinitoren. Kameň z tohto lomu na nemecko-holandskom pohraničí zdobí aj amsterdamskú radnicu, kráľovskú Paleis op de Dam a Sochu Slobody v New Yorku.

Atrakcia za atrakciou

Átrium s uhladenými tvarmi a dominantnou bielou,

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 7

Tagy Forum Groningen, NL Architects, svetová architektúra