Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vynovený hotel Danube v centre Bratislavy otvoria už na jar

12.12.2016, 05:00 | © 2016 News and Media Holding

Na jeho mieste malo vyrásť multifunkčné centrum s hotelom, obchodmi, kanceláriami a ďalšími doplnkovými službami. Plány na prestavbu Hotela Danube sa však v priebehu pol druha roka zmenili. Nápadom búrania nebolo nadšené ani mesto a tak sa investor celého projektu rozhodol hotel len rekonštruovať.

  • Tlačiť
  • 4

V konkurencii ostatných bratislavských hotelov nie je ani najstarší, ani najkrajší, ani najkultovejší. Hotel Danube si takmer za štvrť storočie existencie nestihol pripísať žiadny superlatív. Najlepšie roky zažil v druhej polovici deväťdesiatych rokov minulého storočia, keď „ohuroval“ novotou a pozíciou v centre. Ťažké to v danom období nebolo. Konkurenciu totiž nemal takmer žiadnu. Postupne však prišla a hotel strácal svoje pozície.

Dobré meno mu pritom nerobila ani klientela. Hotel vo veľkom navštevovali mafiánske skupiny či príslušníci spravodajských služieb. Chváliť sa obľúbenosťou nemohol a táto rovnica platila aj pre finančnú kondíciu. Hotel balansoval na hrane konkurzu, situáciu však vždy ustál.

Dôležitým medzníkom v histórii sa stal rok 2006, keď sa o hotel začína zaujímať skupina BRC Property. Firma na čele s podnikateľom gréckeho pôvodu Ericom Assimakopoulosom hotel postupne získala. Úver vo výške 40 miliónov eur však nevládala splácať a skončila v reštrukturalizácii.

Neprehliadnite

Koncom roka 2012 sa tak začal boj o hotel, ktorý nakoniec vyhrala skupina Sitno Holding. Medzi záujemcami mali byť aj hotelová skupina Františka Hodorovského či J&T. Nový majiteľ začal rozmýšľať nad novou podobou hotela. A nemal pri tom zostať len sám. Majiteľ skupiny Ľudovít Černák sa pri prestavbe hotela spojil s ruskými investormi. „Naši ruskí partneri nie sú žiadni oligarchovia, ale ľudia, čo v Rusku podnikali úplne od piky a dnes sa chcú posunúť aj za jeho hranice,“ hovoril Ľ. Černák.

Spolu s nimi založil firmu Omega Investments, ktorá v lete 2015 predstavila plán prestavby. Hotel chcela zbúrať a na jeho mieste postaviť polyfunkčné centrum s nákupnou pasážou, kanceláriami a bytmi s názvom Bratislava River Center.

Objekt mal poskytnúť 20 500 štvorcových metrov nákupnej plochy a 130 obchodov malo ponúkať služby na 11-tisíc štvorcových metroch. Okrem toho kreslili aj trojpodlažnú podzemnú garáž. Návrh ihneď spustil búrku nevôle. Proti neboli len obyvatelia a neziskové organizácie, ale aj samotné mesto.

Hotel Danube počas stavebných prácZdroj: Trend Reality

Plán zbúrania sa nakoniec nerealizoval a firma pristúpila k rekonštrukcii. Projekt Danube, ako developer komplex pracovne nazýva, ponúkne podľa údajov na internetovej stránke 12-tisíc štvorcových metrov kancelárskej plochy a 4 200 štvorcových metrov obchodného priestoru. Ubytovacie zariadenie z lokality podľa zverejnených plánov nezmizne. Do ponuky pribudne štvorhviezdičkový hotel so 100 lôžkami.

Ak by sa projekt búral, otváral by brány v roku 2019. V tomto prípade sa však znovu otvorí už na budúci rok. „Otváranie je naplánované na druhý kvartál 2017,“ hovorí pre TREND Reality projektová manažérka Sitno Holding Real Estate Dominika Galambošová. Podľa jej slov aktuálne prebiehajú práce na garážach a hotelových izbách. „V decembri budú spustené práce na prízemí hotela, wellnesse, fitnesse a v átriu,“ prezrádza D. Galambošová. 

Zatiaľ posledné zverejnené vizualizácie ukazujú hotel v modernom zobrazení, či bude objekt prerobený do takéhoto stavu je nateraz otázne.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy Jana Dubovcová, ombudsmanka, polícia, priestory