Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Výstavba Národného futbalového štadióna mešká tri mesiace

10.10.2017, 11:04 | TASR | ds

Výstavba Národného futbalového štadióna na Tehelnom poli v Bratislave má trojmesačný sklz, ktorý nabrala ešte počas zimy. Plánovaný termín dokončenia koncom budúceho roka by to však nemalo ohroziť, informoval počas kontrolného dňa na štadióne developer projektu a majiteľ futbalového klubu ŠK Slovan Ivan Kmotrík.

  • Tlačiť
  • 1

Stavba štadióna sa začala 1. septembra 2016, kapacita má byť okolo 22 500 miest a má spĺňať kritériá štvorhviezdičkovej kategórie európskej futbalovej únie UEFA. „Štadión má rozpočet okolo 75 miliónov eur, z toho štátny príspevok bude asi 27 miliónov eur. Má tu byť sieň slávy významných futbalistov a očakávame, že sa tu budú hrať reprezentačné zápasy vo všetkých kategóriách,“ zhrnul pri návšteve stavby predseda vlády Robert Fico.

Stavba ide podľa neho zhruba podľa časového harmonogramu. V polovici roku 2018 má byť položený trávnik a začne sa s budovaním infraštruktúry. Ku koncu roka 2018 by mal byť štadión hotový. Podľa I. Kmotríka je reálne, aby v priebehu januára alebo februára bola dokončená hrubá stavba.

Výstavba Národného futbalového štadiónaZdroj: SITA/Diana Černáková

Pretrvávajúcim problémom je podľa I. Kmotríka financovanie. Štadión stavia Strabag Pozemné a inžinierske staviteľstvo, ktoré má podľa zmluvy s investorom výstavby – akciovou spoločnosťou NFŠ patriacou Kmotríkovmu Slovanu, postaviť štadión v priebehu 76 týždňov za 49,81 milióna eur bez DPH (59,77 milióna eur s DPH).

Štát sa zaviazal dostavať a odkúpiť nekomerčnú časť štadióna. Od kúpnej ceny bude odpočítaná dotácia vo výške 27,2 milióna eur. R. Fico však označil otázku, či si štát uplatní opciu a štadión po dokončení odkúpi, za predčasnú. „Ja sa budem tešiť, keď štadión bude stáť. Potom budeme riešiť otázku, čo bude alebo nebude," poznamenal premiér.

Neprehliadnite

Developerská spoločnosť I. Kmotríka stavia pri štadióne aj komerčnú časť – nové byty, kancelárie a obchody. Dokončené majú byť rovnako v decembri budúceho roka.

Štát okrem dotácie na NFŠ uzatvoril dohodu so Slovenským futbalovým zväzom, v rámci ktorej poskytne na desať rokov 45 miliónov eur na rekonštrukcie 23 štadiónov. Najviac, 13 miliónov, išlo na nový štadión v Trnave, ktorý už funguje. Zrekonštruované už boli napríklad štadióny v Žiline, Ružomberku, Poprade, Myjave, Senici, Zlatých Moravciach, Podbrezovej či Michalovciach.

Národný futbalový štadiónZdroj: Štadión Tehelné pole

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Kmotrík, Národný futbalový štadión