Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Westend Square majú skoro dostavať (opravené)

15.05.2009, 14:09 | Peter Kremský | © 2009 News and Media Holding

Developer J&T získal financovanie v Rakúsku, biznis centrum majú dokončiť o rok.

  • Tlačiť
  • 0

J&T Real Estate by mala v priebehu najbližších mesiacov opäť rozbehnúť prerušenú výstavbu kancelárskeho komplexu Westend Square. Budovy s celkovo zhruba 20-tisíc m2 úžitkovej plochy za zhruba 30 miliónov eur na bratislavskej Patrónke majú zatiaľ hrubú betónovú konštrukciu, na jeseň sa však práce zastavili.

Dôvodom pozastavenia malo byť zrušenie úveru zo strany pôvodnej financujúcej banky. Doterajšiu výstavbu tak J&T financovala z vlastných prostriedkov a nebola v tom ochotná pokračovať. Medzičasom sa však podarilo dohodnúť úverovanie so zatiaľ nezverejnenou rakúskou bankou.

westend_square3_vystavba.jpg

Stavebné práce by sa mali rozbehnúť možno v máji, ale najneskôr v júni. Druhým dôvodom prerušenia výstavby bolo podľa partnera J&T Petra Korbačku očakávanie nižších nákladov na výstavbu v tomto roku oproti vlaňajšku.

Očakávania sa naplnili a stavbári sú ochotní pracovať aj za menej. Či sa dostavby ujme pôvodný dodávateľ ZIPP, alebo ho nahradí iná firma má rozhodnúť výberové konanie. P. Korbačka na jeseň hovoril, že J&T sa chce nižšími stavebnými nákladmi pripraviť na konkurenčný boj, aby mohla ísť s cenou nájomného aj pod 10 eur/m2 mesačne.

Keďže Westend Square má zabezpečené financovanie a podľa developera aj dostatočný objem zazmluvnených prenájmov v novej budove, tá by sa mala dostavať a naplniť rýchlo.

westend0509-1.jpg

Termín sa však z dôvodu prerušenia posunie zo septembra 2009 na apríl 2010. Pôvodným zámerom pritom bolo dostavať Westend Square v priebehu roka 2008. Komplex sa skladá zo 17-podlažnej veže bližšie k súčasnej kancelárskej budove Westend Tower, ďalšej 6-podlažnej budovy pozdĺž Lamačskej cesty smerom ku križovatke s Dúbravskou a spojovacieho traktu.

J&T v zóne Westend vybudoval v minulosti aj komplexy Tower, Court a Point, pričom ide o staršie rekonštruované budovy bývalých výskumných ústavov. Pripravuje sa aj výstavba ďalších častí Westend Quadrant a Crossing smerom k Lamaču, ktoré by mali lokalite pridať ďalších celkovo 60-tisíc štvorcových metrov kancelárií.

Ich výstavba sa však tiež oneskorí, Quadrant sa mal napríklad začať stavať už vlani, developer sa však doň ešte nepustil. Westend Tower už J&T nepatrí, v roku 2006 ju predali realitnej spoločnosti francúzskeho poisťovacieho giganta Axa v rámci balíka s logistickými parkmi.

Vizualizácie - J&T, foto Skyscrapercity.com

V pôvodnom texte sa nachádzala chybná informácia, že projekt pôvodne financovala UniCredit Bank. TRENDreality.sk sa za chybu ospravedlňuje.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)