Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

YIT odhaľuje podobu rekonštrukcie historickej časti Cvernovky

06.06.2017, 13:00 | Daniel Suchý | © 2017 News and Media Holding

Už v januári budúceho roka by sa mala začať rekonštrukcia dvoch historických objektov pôvodnej Bratislavskej cvernovej továrne. Po ukončení pamiatkového výskumu predstavila developerská spoločnosť YIT Slovakia projekt obnovy pamiatkovo chránenej Pradiarne aj susednej Silocentrály.

  • Tlačiť
  • 6

Autorom projektu obnovy a konverzie budov je ateliér Architekti Bouda Masár, ktorý má skúsenosti s rekonštrukciou viacerých historických pamiatok. Budovy dokončené v roku 1904 budú jedinými zachovanými objektmi pôvodnej továrne. Zachovanie Silocentrály, ktorá nie je pamiatkovo chránená, je aj súčasťou víťazného návrhu z vlaňajšej súťaže na premenu celého areálu Cvernovky od ateliéru Compass Architekti.

Projekt nazvaný Pradiareň 1900 prinesie kancelárske a obchodné priestory s industriálnou atmosférou. „Našim cieľom bude obsadiť budovu zaujímavým mixom firiem, ľudí a konceptov. Nadštandardná výška stropov umožní vznik zvýšených poschodí, vďaka ktorým vzniknú netradičné priestory a možnosť pracovať na dvoch úrovniach,“ približuje zámer Silvia Ferencová, manažérka marketingu YIT Slovakia.

Pradiareň 1900Zdroj: YIT Slovakia

Administratíva má zabrať plochu 9 500 štvorcových metrov, obchody a služby 2 800 štvorcových metrov. V Silocentrále má vzniknúť priestor pre kaviareň a kongresovú sálu. S. Ferencová hovorí, že okrem kvalitného vyhotovenia ponúkne projekt najmä vhodné prostredie na tvorbu a rozvoj biznisu s nápadom. „V prízemí preto skôr uvažujeme o showroomoch a boutique retailových priestoroch pre firmy z oblasti obchodu a služieb,“ dodáva.

Nájomcovia budú mať k dispozícii reprezentatívnu recepciu, štyri výťahy, hygienické zázemie pre cyklistov, strážnu službu a 224 parkovacích miest v podzemnom parkovisku s dobíjaním pre elektromobily.

Pradiareň 1900Zdroj: YIT Slovakia

Developer uvádza, že pamiatkový výskum preukázal možnosť využitia objektov na komerčné účely. „Spojením citlivej rekonštrukcie jednej z mála technických pamiatok v Bratislave a najvyšších technologických štandardov vzniknú v bývalej Pradiarni absolútne unikátne a kreatívne priestory, ktoré budú tvoriť zároveň jednu z dominánt novej štvrte,“ opisuje projektová manažérka YIT Slovakia Stanislava Paulíková.

Projekt počíta s otvorením priestoru a priznaním industriálnych prvkov, ako napríklad originálnych liatinových stĺpov, v interiéri. Nadštandardná svetlá výška 4,2 až 5,4 metra umožní vytvorenie galériových priestorov.

Pradiareň 1900Zdroj: YIT Slovakia

Komerčné priestory však budú zároveň spĺňať najvyššie štandardy triedy A a budú disponovať energetickými certifikátmi BREEAM Excellent, ktoré garantujú klientom nízke prevádzkové náklady. YIT zatiaľ nechce hovoriť o nákladoch na rekonštrukciu. „Pradiareň si toho zažila skutočne veľa, čo sa silne podpísalo na jej kondícii. Určite sa to premietne aj do nákladov spojených s jej rekonštrukciou,“ reaguje S. Ferencová.

Neprehliadnite

Najväčšou premenou prejde fasáda, ktorá bude mať remeselný charakter podľa dokumentácie z roku 1964. V zmysle pamiatkovej obnovy dôjde aj k zmene súčasného vzhľadu okien na zelené v tvare, ktorý bol príznačný pre tzv. tretiu stavebnú etapu objektu.

Pradiareň 1900Zdroj: YIT Slovakia

Pôvodná Uhorská cvernová továreň bola postavená na základe plánov viedenskej firmy Salcher & Richter a škótskej J. & P. Coats. Výstavba sa začala v roku 1900. Pradiareň bola dokončená v roku 1904. V roku 1930 získala nadstavbu štvrtého podlažia. Počas druhej svetovej vojny bola zasiahnutá pri bombardovaní Apolky. Okná boli vymenené v roku 1965.

Za pamiatku bola Pradiareň vyhlásená pred desiatimi rokmi na rozdiel od priľahlej Silocentrály postavenej v rovnakom čase a rozšírenej o prístavbu v roku 1955. Silocentrála má po obnove zostať integrálnou súčasťou Pradiarne 1900. Projekt však nepočíta s „podrezaním“ budovy, o ktorom uvažoval víťazný súťažný návrh Compassu.

Pradiareň 1900Zdroj: YIT Slovakia

Spoločnosť YIT Slovakia, ktorá areál Cvernovky kúpila koncom roka 2015, aktuálne ukončuje proces projektovania pre získanie stavebného povolenia na obnovu národnej kultúrnej pamiatky. Cieľom je začať s rekonštrukciou v januári 2018, dokončená by mala byť v nasledujúcom roku.

Premena bývalej továrne sa začala v lete minulého roka búracími prácami na bývalej vrátnici a jedálni priliehajúcim k ubytovni, ktorú následne začala YIT rekonštruovať a nadstavovať. Prestavbou vznikne bytový dom Pari s 88 bytmi.

Pradiareň 1900Zdroj: YIT Slovakia

Minulý mesiac sa skončilo búranie etážovej budovy z roku 1964, ktorá nadväzovala na Pradiareň na Svätoplukovej ulici. Aktuálne prebieha asanácia viacerých objektov z druhej polovice 20. storočia, susediacich s Pradiarňou z opačnej strany, z Páričkovej ulice.

V štvorhektárovom areáli má celkovo vzniknúť približne osemsto bytov, občianska vybavenosť má tvoriť zhruba 30 percent podlahovej plochy.

  • Tlačiť
  • 6

Tagy Cvernovka, industriál, YIT