Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Yosariu Plaza už vlastní firma Doprastavu, súdy odhalili pozadie sporu

05.06.2018, 05:03 | Tomáš Vašuta | © 2018 News and Media Holding

Jeden z najväčších strašiakov bratislavského Ružinova má nového majiteľa. Skelet Yosaria Plaza už podľa výpisu z katastra nevlastní rovnomenná firma, ale cyperská spoločnosť Revgama Limited. V prípade nie je nová. Ešte v roku 2010 objekt vydražila, s pôvodným majiteľom sa však súdila a oficiálne sa majiteľom areálu stala až po takmer ôsmich rokoch.

  • Tlačiť
  • 1

O stavbe, ktorá povyhrávala rôzne ankety o „najčiernejšom“ projekte v mestskej časti, sa popísalo za posledných desať rokov mnoho článkov. Aj TREND Reality informovali koncom roka 2016 o tom, že majiteľ eviduje záujem investorov o oživenie projektu.

Nový majiteľ pozemkov

„S financovaním projektu problém nie je, nakoľko pred pár rokmi prišlo k oživeniu trhu. Záujemcov o investovanie do nášho projektu je niekoľko,“ povedal pred rokom a pol pre TREND Reality majiteľ  Yosaria Plaza Ivan Líška. Podľa jeho slov projekt prekreslili a čakali už len na súdne rozhodnutia.

„Projekt prešiel zásadnými zmenami, k shoppingu pribudlo 200 bytov, budova s kanceláriami a kultúrou. Samozrejme, nebude chýbať veľké podzemné parkovisko. Koncept projektu je teda pripravený, s jeho realizáciou sa môže začať až po vyriešení súdnych sporov, ktoré trvajú vyše päť rokov,“ priblížil I. Líška.

yosaria06.jpg

Medzitým došlo k posunu. Majiteľom komplexu už nie je firma I. Líšku. Vlastníkom areálu je cyperská spoločnosť Revgama Limited. Jej meno pritom nie je v kauze nedostavaného projektu vôbec nové a objavilo sa v nej už v roku 2010. Práve v tomto roku Revgama získala projekt v dražbe. Aj pre komplikované vzťahy a súdne procesy sa však k nemu nedostala.

Nové podrobnosti

Doteraz sa o pozadí týchto problémov špekulovalo, viac svetla do prípadu prinášajú zverejnené súdne spisy. Odhaľujú to, že začiatkom roka 2007 si spoločnosť Yosaria Plaza požičala financie na stavbu projektu od spoločnosti Doprastav. Podľa dostupných informácií išlo o 215 miliónov slovenských korún. Splatenie pôžičky bolo zabezpečené záložným právom k areálu, na ktorom malo vyrásť najväčšie nákupné centrum na Slovensku.

Aj kríza však prispela k tomu, že projekt sa nerealizoval. Majiteľa trápili finančné problémy a v roku 2009 došla trpezlivosť aj Doprastavu. Stavebná spoločnosť postúpila pohľadávku práve cyperskej firme Revgama Limited. Spoločnosť so sídlom v daňovom raji si uplatnila záložné právo a poslala projekt do dražby. A v nej ho následne aj sama vydražila. Yosaria Plaza však túto dražbu napadla a na súde sa dožadovala, aby bola uznaná za neplatnú.

Doťahovanie o platnosti prevodu

Problémom bolo vlastníctvo pozemkov. Zrazu sa totiž zistilo, že prevod pozemkov medzi pôvodnými majiteľmi a Yosariou Plaza bol neplatný. Cyperská spoločnosť na súde poukázala na to, že pri pôvodnom prevode pozemkov na spoločnosť Yosaria Plaza si majitelia nenechali vypracovať znalecký posudok, čím mali úmyselne spôsobiť neplatnosť právneho úkonu.

Yosaria PlazaZdroj: TREND Reality

„Následne po tomto prevode účelovým konaním vylákali od spoločnosti Doprastav poskytnutie pôžičky, ktorú zabezpečili záložným právom k nehnuteľnosti, ktorá bola predtým účelovo neplatne prevedená,“ píše sa v súdnom spise. Inak povedané, spoločnosť Yosaria Plaza si mala požičať peniaze od Doprastavu a dala do zálohy pozemky na Tomášikovej ulici aj napriek tomu, že nebola ich vlastníkom.

„Spoločnosť Yosaria Plaza sa zároveň nestala vlastníkom nehnuteľností ani neskôr, v čase po podpise zmluvy o záložnom práve k nehnuteľnému majetku a pred uskutočnením dobrovoľnej dražby,“ argumentovali na súde spoločnosti JON a Anatema. Práve oni boli pôvodnými majiteľmi pozemkov a od nich mala kúpiť pozemky akciovky Yosaria Plaza. Zaujímavé je to, že v ich orgánoch sedia ľudia s rovnakými menami ako v samotnej spoločnosti Yosaria Plaza.

Čistý list vlastníctva

A práve súdne ťahanice boli problémom, pre ktorý sa projekt nerealizoval, prípadne nepredal inému investorovi. Nádej na uzmierenie prišla v roku 2017. Pred rokom súd zastavil konanie, keď obe strany potvrdili, že rokujú o mimosúdnej dohode.

Zdroj: TREND

Práve v tom čase sa však mal objaviť na internete inzerát, v ktorom cyperská spoločnosť ponúkala areál na predaj. Aj preto sa Yosaria Plaza obrátila na súd so žiadosťou o vydanie neodkladného opatrenia, ktoré by zabránilo možnej zmene majiteľa. Na súde sa pritom Revgama bránila, že inzerát neuverejnila a nepozná človeka, ktorý mohol inzerát náhodne pridať.

Kým v čase, keď areál vlastnila akciovka Yosaria Plaza, boli na pozemky uvalené plomby a exekučné konania, dnes je list vlastníctva prázdny. Až na dve poznámky o začatí súdneho konania o určení neplatnosti dražby a súdneho konania o začatí konania o určení vlastníckeho práva. Vlastníkom pozemkov je podľa katastra spoločnosť Revgama Limited. Zápis mal prebehnúť už pred rokom.

Dcérska firma

Aj keď spoločnosť Revgama Limited sídli na Cypre, jej majiteľ je dopátrateľný. K firme sa ako k dcérskej spoločnosti priznala spoločnosť Doprastav. Naposledy tak urobila vo výročnej správe za rok 2016. Jej stopercentným vlastníkom je spoločnosť Doprastav Development. Spoločnosť na otázky o budúcnosti projektu neodpovedala.

Neprehliadnite

Podľa I. Líšku je možné, že sa s druhou stranou dohodnú. „Naše dlhotrvajúce súdne spory stále nie sú ukončené.  Bolo niekoľko rokovaní, ktoré možno dospejú k dohode,“ hovorí pre TREND Reality. Za príčinu sporu označil zlyhanie financujúcej banky. „Všetky spory sú dôsledkom konania rakúskej banky, ktorá projekt mala financovať, ale nedodržala svoje zmluvné záväzky, nato skrachovala a spôsobila zastavenie projektu,“ konštatuje I. Líška.

Yosaria Plaza mala byť svojho času najväčším nákupným centrom na Slovensku s predajnou plochou stotisíc štvorcových metrov. Súčasťou komplexu malo byť 250 obchodov, klzisko, bazén a 1 300 parkovacích miest.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Doprastav, Yosaria Plaza