Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Z nábytkárne mal byť developerský unikát Továreň. Projekt zamrzol a predáva sa

20.08.2019, 05:01 | Vladimíra Púpavová | © 2019 News and Media Holding

Medzi Bottovou a Bernolákovou ulicou v Martine leží zabudnutý areál Tatra nábytkárne z predminulého storočia. Pred štyrmi rokmi ohlásil miestny developer, že z hektárovej zóny urobí moderný polyfunkčný areál Továreň. Podarilo sa mu však dokončiť len vstupnú budovu. Dnes sa projekt predáva a osud jednej z najvýznamnejších industriálnych budov na Slovensku je otázny.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

továreň

Spoločnosť Wondericon predstavila pred štyrmi rokmi ešte pod pôvodným názvom PromoLand odvážny plán. Chcela premeniť nevyužívaný areál Tatra nábytkárne z 19. storočia neďaleko centra Martina na moderný polyfunkčný komplex.

Investor prezentoval zámer zachovať pôvodný historický ráz továrne, ktorá je len kúsok od historického centra. Ponechať chcel niektoré konštrukcie a zrekonštruovať časť starej výrobno-skladovej haly. Napriek tomu, že budovy nie sú pamiatkovo chránené. 

Celý areál investor plánoval otvoriť do priestoru pasážami. Zachovať sa podľa vizuálizácií mal vysoký komín aj veľkokapacitná kotolňa. 

Ambície boli veľké

PromoLand predstavil projekt premeny nábytkárne v roku 2015. „Z architektonického hľadiska konverzia objektu zohľadňuje pôvodný výzor stavby industriálneho vzhľadu, doplňuje ho novými modernými prvkami a materiálmi,“ informovala firma v zámere predloženom na posúdenie vplyvov na životné prostredie.

Namiesto brownfieldu mala vzniknúť trojica objektov s najviac piatimi podlažiami. Investor kvôli tomu skúpil dve tretiny budov v areáli. A plánoval investovať približne 11 miliónov eur. 

Neprehliadnite

Pôvodný objekt slúžiaci na výrobu nábytku a súvisiacu administratívu sa mal premeniť na budovy s bytmi, obchodmi, voľnočasovými priestormi i kanceláriami. Čiastočne si mal zachovať pôvodný konštrukčný systém, ako aj schodiská či výťahové šachty.

Prestavba a dostavba počítala 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy továreň

Diskusia (0 reakcií)