Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Začali rekonštrukciu Jurkovičovej teplárne. Pozrite sa, ako vyzerá zvnútra

06.08.2018, 13:30 | Tomáš Vašuta | © 2018 News and Media Holding

Jedna z najočakávanejších rekonštrukcií národnej kultúrnej pamiatky začala. Developer Penta Real Estate odštartoval premenu Jurkovičovej teplárne. Projekt s rozpočtom 11,5 milióna eur má byť dokončený o dva roky.

  • Tlačiť
  • 16

Na rekonštrukciu teplárne sa pritom čakalo dlhé roky. Samotný developer získal pozemky s národnou kultúrnou pamiatkou pred desaťročím. K realizácii jej premeny dochádza až v týchto dňoch. „Momentálne začínajú práce na obnove vonkajšieho plášťa. Veríme, že budova bude novým kreatívnym centrom novovznikajúcej štvrte,“ uviedol pri tejto príležitosti Juraj Nevolník, výkonný riaditeľ Penta Real Estate pre Slovensko. 

Nové kreatívne centrum

Podľa jeho slov vznikne v bývalej priemyselnej budove nové kreatívne multifunkčné prostredie, kde nájdu svoje priestory reatívci, freelanceri, umelci, architekti či programátori. Cieľom architektov aj investora bolo zachovať pôvodnú podobu stavby. „Niektoré časti sa budú čistiť, iné sa nahradia. Okná budú vymenené za nové, ktoré budú spĺňať moderné parametre, svojou podobou sa však budú približovať pôvodným,“ uviedol J. Nevolník.

Začiatok stavebných prác prišiel skontrolovať aj primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. „Nie tak dávno sme boli svedkami toho, ako sa podobné významné budovy a kultúrne pamiatky zrovnávali so zemou. S rôznymi investormi vždy hľadám spôsoby, aby pri svojich investičných projektoch robili aj verejnú službu v prospech Bratislavčanov,“ uviedol I. Nesrovnal.

Neprehliadnite

Ten poukázal na to, že sa mení správanie developerov. „Som veľmi rád, že sa mi darí presvedčovať veľkých podnikateľov, developerov a investorov. Dialóg mesto - developer sa obrátil. Každý projekt musí niečo priniesť pre Bratislavu. Keď sa stretávam so zástupcami veľkých investičných zámerov, pýtam sa, čo daný projekt prinesie pre Bratislavčanov, čo z toho majú obyvatelia, akú kvalitu majú verejné priestranstvá,“ konštatoval primátor.

Primátor: Praha je skanzen

Príkladom projektu, ktorý prinesie kvalitné verejné priestranstvo, je podľa I. Nesrovanala aj Sky Park. Vyzdvihol však aj význam novej štvrte, ktorá vzniká v centre mesta. „Sme na mieste, kde vzniká nové mestské centrum, nová štvrť. Nie je replikovu niečoho starého. Je nová, moderná a je symbolom úspechu a modernity Bratislavy. Toto je niečo, čo nám závidia susedia vo Viedni, Prahe či Budapešti. Praha je síce krásna, ale je to krásny skanzen. Nikto z týchto miest nemá taký stupeň modernity ako Bratislava,“ konštatoval primátor.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 16