Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Záchranu kaštieľa v Rusovciach komplikuje verejné obstarávanie

18.04.2016, 11:00 | SITA

Národná kultúrna pamiatka neogotický kaštieľ v Rusovciach, ktorý už roky chátra, sa obnovy tak skoro nedočká. Ešte stále nie je ukončené verejné obstarávanie na projektovú dokumentáciu, architektonické a súvisiace služby pre rekonštrukciu, ktoré bolo vyhlásené v máji minulého roka.

  • Tlačiť
  • 1

Úrad pre verejné obstarávanie aktuálne rieši námietky vyradeného uchádzača. Hovorca úradu Ján Mažgút uviedol, že v tejto veci už vydali rozhodnutie, zatiaľ však nie je právoplatné, a preto sa k nemu nemôže vyjadriť.

Kaštieľ je v správe Úradu vlády SR, ktorý vyhlasoval aj spomínané verejné obstarávanie. Ako uviedli pre agentúru SITA z tlačového odboru, pokračujú vo vyhodnocovaní ponúk a aj vzhľadom na prebiehajúce verejné obstarávanie neposkytujú žiadne informácie o súťaži.

„V dôsledku náročnosti vyhodnocovania ponúk v oboch častiach predmetu zákazky nedokážeme určiť predpokladaný termín ukončenia súťaže, a to aj vzhľadom na okolnosti, ktoré ako verejný obstarávateľ nevieme ovplyvniť a ktoré môžu mať vplyv na dĺžku trvania verejného obstarávania,“ uvádza sa v tlačovej správe.

Krajský pamiatkový úrad (KPÚ) Bratislava sleduje, v akom stave je rusovský kaštieľ aj s areálom. „Príprava obnovy sa začala na základe nášho konania, upozornení a požiadaviek,“ uviedla pre agentúru SITA Natália Ferusová z KPÚ.

Úrad uskutoční ďalší štátny pamiatkový dohľad v druhom štvrťroku tohto roka. „Je zrejmé, že stav pamiatky naďalej degraduje, v parku nie je vykonávaná údržba, areál čeľadníka je v dezolátnom stave,“ zdôraznila N. Ferusová.

Kaštieľ RusovceZdroj: Karol Hrebíček

Obnovu a záchranu kaštieľa v Rusovciach komplikujú a odďaľujú podmienky a legislatívny rámec verejného obstarávania prác na obnove - od projektovej prípravy až po realizáciu.

Verejné obstarávanie musel úrad vyhlásiť po tom, čo na jar v roku 2014 od projektu odstúpil generálny projektant. Na celkovú rekonštrukciu kaštieľa, parku, čeľadníka vrátane interiérového vybavenia je potrebných približne 40 miliónov eur vrátane DPH. V štátnom rozpočte na to nie sú vyčlenené prostriedky.

Je nevyhnutné získať na rekonštrukciu aj iné zdroje. Zo štátneho rozpočtu sú financie určené na nevyhnutné udržiavacie a záchranné práce kaštieľa, na projektovú časť a tiež na spolufinancovanie z fondov Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP).

Úrad vlády SR vynaložil na údržbu kaštieľa minulý rok 23 340 eur. Peniaze išli na revíziu, obhliadky, celkovú údržbu areálu, statické zabezpečenie stropov kaštieľa oceľovými podpornými konštrukciami či zabezpečenie ochrany majetku.

Kaštieľ by po celkovej rekonštrukcii mal slúžiť na reprezentatívne účely. Pre verejnosť plánujú sprístupniť záhrady, park a čeľadník. Po rekonštrukcii by mal byť čeľadník k dispozícii rôznym občianskym združeniam pôsobiacim na území Rusoviec, miestnemu úradu a verejnosti v podobe múzea či komunitného centra. Na úrade vlády plánujú, že park bude po revitalizácii napojený na blízku cyklotrasu a bude sa spolu s novým amfiteátrom využívať na rôzne oddychové, kultúrne a spoločenské akcie.

  • Tlačiť
  • 1