Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

CBRE: Zásoby budú na pol roka

11.02.2010, 13:22 | Peter Kremský | © 2010 News and Media Holding

Kancelárií sa v Bratislave vlani postavilo dvakrát viac, ako bolo treba. Nové projekty stoja, o rok budú chýbať.

  • Tlačiť
  • 0

Tento rok by sa v Bratislave mali dokončiť kancelárske priestory najmä v centre Bratislavy – v komplexoch River Park a Eurovea. Celkovo by podľa výpočtov poradenskej spoločnosti CB Richard Ellis na trh malo pribudnúť zhruba 72-tisíc štvorcových metrov nových kancelárií, zhruba 60 percent vlaňajška. Dopyt sa predpokladá v objeme 55 až 65-tisíc m2.

Už minulý rok sa postavilo dvakrát viac kancelárií, ako si žiadal dopyt, ktorý obsadil iba 63-tisíc štvorcových metrov. Miera neobsadenosti prvotriednych priestorov v Bratislave sa tak zvýšila na 11,8 %. Podľa Olivera Galatu, vedúceho oddelenia kancelárskych priestorov CBRE bude ešte tento ukazovateľ do polovice roka stúpať, potom si to však namieri nadol.

„V súčasnosti je neobsadených kancelárií veľa a developeri vychádzajú nájomníkom v ústrety, ponúkajú nižšie ceny, prázdniny v platení i príspevky na dostavbu priestorov,“ hovorí. „Do jedného roka sa však situácia otočí, trh klienta sa zasa zmení na trh developera.“ Dôvodom je, že sa takmer nič nové nestavia.

Na príčine sú obavy developerov, ale i ťažší prístup k úverom. Banky žiadajú od developera až 50-percentný podiel vlastného kapitálu a 20 až 30 percent zazmluvnenia budovy už pred štartom výstavby. Postavené kancelárie sa preto zaplnia a neobsadenosť opäť klesne k piatim percentám.

„Už teraz to vidíme, keď s klientmi prechádzame projekty, že z ponuky odchádzajú kvalitné administratívne priestory, už skoro všetko dobré je obsadené,“ vysvetľuje O. Galata. „Za pol roka už renomované značky nebude kam usádzať.“ Podľa neho sa stále objavuje dopyt zo strany firiem sťahujúcich svoje obslužné a podporné útvary zo západnej Európy do lacnejších regiónov.

V druhej polovici roka tak CBRE opäť očakáva návrat k plánovaniu obsadzovania kancelárií dopredu, ako to v Bratislave bolo bežné dlhé roky. Nové projekty sa pravdepodobne budú stavať až po tom, ako uzatvoria zmluvy o budúcej nájomnej zmluve pre dostatočný objem kancelárií v plánovanej budove. Výnimkou budú silní developeri prepojení s investičnými fondmi, ktorí dokážu vybudovať projekty aj za vlastné prostriedky.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy kancelárie, výstavba

Diskusia (0 reakcií)