Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Železničiari predávajú rekreačné stredisko. Leží na lukratívnych pozemkoch

18.02.2020, 09:18 | Vladimíra Púpavová | © 2020 News and Media Holding

Rekreačné stredisko Zbyňov na cenných pozemkoch v tesnej blízkosti Rajeckých Teplíc dali železničiari do aukcie. Vyvolávacia cena je 230-tisíc eur. Budovy sú v spustošenom stave, pritom ešte pred 15 rokmi to bol celkom iný príbeh.

  • Tlačiť
  • 1

Areál vznikol ešte v roku 1969 na pozemku veľkom 18-tisíc štvorcových metrov. Nachádza sa v ňom hlavná budova, ktorá má veľkú jedáleň a kuchyňu. Dopĺňajú dve chatky a ďalších osem zrubov. 

Po Nežnej revolúcii sa vynorila otázka, ako naložiť s majetkom bývalého socialistického štátu. V niektorých prípadoch smeroval do privatizačného konania, v iných sa vytvoril fond a niektoré majteky zostali v rukách štátu.

Na odpis

Rekreačné stredisko Zbyňov patrilo medzi tie pozitívnejšie príbehy, napriek tomu, že spadalo do poslednej spomínanej kategórie. Vlastní ho štátny podnik Železnice Slovenskej republiky (ŽSR).  

V minulosti tu Vysoká škola dopravy a spojov (dnešná Žilinská univerzita) organizovala študentské študentské pobyty, napríklad za účelom geodetických cvičení v teréne.

Neprehliadnite

Areál známeho pionierskeho tábora, kúsok od Rajeckých Teplíc, sa v 90. rokoch úspešné transformoval na rekreačné stredisko. Jeho hlavnú budovu využívali domáci obyvatelia na svadby, organizovali sa tu rôzne prednášky a semináre.

Cez rok slúžil pre školy v prírode, v lete sem chodili detské tábory, ale aj rekreanti z celého Slovenska. Stredisko pod Tlstou horou žilo najmä počas letnej sezóny.

Hostí sa snažilo prilákať najmä cenou ubytovania, ktorá bola výrazne nižšia ako v susedných Rajeckých Tepliciach, kde sa nachádzajú termálne liečebné kúpele.

Opustený areál rekreačného strediska ZbyňovZdroj: ŽSR

Obľúbený areál na lukratívnych pozemkoch však stretla nepredvídateľná situácia. V roku 2006 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy aukcia, predaj, rekreačný areál, zbyňov