Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Zvrat v kauze Hlavnej stanice, zmluva medzi mestom a developerom stále platí

16.05.2017, 13:30 | Tomáš Vašuta | © 2017 News and Media Holding

Kauza okolo prestavby Hlavnej stanice v Bratislave má ďalšie dejstvo. Krajský súd aktuálne vydal neodkladné rozhodnutie, podľa ktorého zmluva medzi hlavným mestom a spoločnosťou Transprojekt nezanikla koncom minulého roka, ale stále trvá.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 9

Koniec minulého roka bol z pohľadu vedenia hlavného mesta kľúčový. Aspoň čo sa týka kauzy prestavby Hlavnej stanice v Bratislave. Posledný deň uplynulého roka totiž prestala platiť zmluva medzi mestom a spoločnosťou Transprojekt, ktorej výsledkom mala byť obnova priestoru pred stanicou.

„Je neuveriteľné a smutné zároveň, že za viac ako šesť  rokov sa na stanici a v okolí zmenilo len to, do čoho investovalo hlavné mesto a železnice – zrevitalizované Predstaničné námestie, opravené eskalátory, zmodernizovanie električkovej trate a podobne. Teraz máme konečne rozviazané ruky, aspoň čo sa týka predstaničných priestorov, ktoré sa vrátia do majetku mesta,“ uviedol vtedy primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Súdny spor

Investorovi sa nepredĺženie zmluvy nepáčilo a vyhrážal sa súdnym sporom. „V prípade, ak Hlavné mesto SR Bratislava bude pokračovať v doterajšom prístupe, otvorí priestor pre vznik najväčšieho súdneho sporu v histórii mesta, dlhodobo zablokuje možnosť komplexnej revitalizácie predstaničného priestoru a prinesie mestu reputačné riziko, vzhľadom na narušenie dôvery investorov, ktorí majú záujem realizovať svoje projekty v Hlavnom meste SR Bratislava,“ konštatovala vtedy mediálna zástupkyňa projektu Mária Adamová.

Neprehliadnite

Transprojekt sa obrátil na okresný súd so žiadosťou o vydanie neodkladného opatrenia. Ten ich žiadosť odmietol. „Navrhované neodkladné opatrenie nepreukazuje dôvodnosť a trvanie nároku, ktorému sa má poskytnúť ochrana, keďže zmluva zanikla v súlade s dohodou strán ku dňu 31. 12. 2016. Súd má za to, že je potrebné rešpektovať zásadu zmluvnej voľnosti, ktorá je jednou zo základných a nosných zásad záväzkového práva,“ konštatoval Okresný súd Bratislava I.

Investor pritom pred súdmi argumentuje tým, že do danej situácie sa dostal preto, že mu mesto neodovzdalo pozemky určené pre výstavbu, na základe čoho bol zmarený zámer investora. Kým okresný súd dal za pravdu mestu, krajský už investorovi.

Hlavná stanicaZdroj: IPR Slovakia

„Podľa odvolacieho súdu, bez splnenia súčinnosti žalovaného nie je možné splniť čl. III bod 5 Zmluvy (odovzdanie stavieb mestu, pozn. red.) a javí sa, že tento článok nemohol nadobudnúť účinnosť. Preto záver súdu o tom, že Zmluva zanikla v súlade s dohodou strán ku dňu 31. 12. 2016 a nároku žalobcu nie je možné poskytnúť ochranu, je v tomto štádiu konania vzhľadom na nevyužitie procesnej obrany a procesného útoku zo strany sporových strán, predčasné,“ konštatoval Krajský súd v Bratislave.

Predchádzanie škodám

Rozhodnutie investor privítal. „Súd sa stotožnil s názorom právnych zástupcov spoločnosti Transprojekt, že plnenie zmluvy zo strany spoločnosti je viazané na súčinnosť mesta. Rovnako konštatuje, že v prípade, ak by nedošlo k vydaniu neodkladného opatrenia, hrozil by spoločnosti vznik, resp. rozširovanie škody či inej ujmy a došlo by k porušovaniu a ohrozeniu jeho práv a oprávnených záujmov,“ konštatuje pre TREND Reality M. Adamová.

Podľa jej slov zmluva medzi spoločnosťou Transprojekt a hlavným mestom Bratislava až do rozhodnutia vo veci samej stále trvá. „Nezanikla k 31. 12. 2016, ako bolo prezentované zo strany vedenia mesta,“ argumentuje M. Adamová.

Mesto argumentuje tým, že zmluva o budúcej kúpnej zmluve bola uzatvorená 20.12.2010 a zanikla k 31.12.2016. „V rámci tejto zmluvy hlavné mesto poskytovalo investorovi potrebnú súčinnosť a splnilo všetky svoje záväzky z nej vyplývajúce. Žiaľ, investor nesplnil, čo sľúbil a projekt predstaničného priestoru hlavnej stanice ŽSR za viac ako šesť rokov nedokázal zrealizovať, čím poškodil všetkých Bratislavčanov, ako aj návštevníkov hlavného mesta,“ informuje TREND Reality vedenie hlavného mesta. 

Čo podnikne ďalej, je nateraz otázne. „Mesto bolo o rozhodnutí krajského súdu informované. Po dôkladnom preštudovaní rozhodnutia a jeho odôvodnenia sa k nemu bližšie vyjadrí,“ konštatuje v stanovisku mesto.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 9

Realitná inzercia

Ponuka bytov v projekte Tri Veže

Ponuka bytov v projekte Tri Veže HERRYS ponúka na predaj byty v rezidenčnom projekte Tri Veže. Pohodlné bývanie v centre diania - fitness, 24 h recepcia. Pozrite si našu ponuku bytov.

Byty Bystrická - Devínska Nová Ves

Byty Bystrická - Devínska Nová Ves Štartovacie byty alebo vynikajúca investičná príležitosť. Byty Bystrická v Devínskej Novej Vsi od 85 758 EUR so štandardom v cene. Pozrite si ponuku bytov.

City Park Ružinov

City Park Ružinov BOND Reality ponúkajú exkluzívne na predaj byty v projekte City Park Ružinov. Na kúpu vám stačí 10% z ceny bytu. Bezkonkurenčné ceny a občianska vybavenosť.

TRNAVSKÁ RESIDENCE

TRNAVSKÁ RESIDENCE Trnavská Residence je TOP ponukou ako investícia alebo ako štartovacie byty. K dispozícií budú 1-2 izb. byty. Bližšie informácie Vám poskytnú naši predajcovia

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Predaj a prenájom nebytových priestorov.

Predaj a prenájom nebytových priestorov. Ponúkame na predaj a prenájom nebytové/obchodné priestory v historickom centre Bratislavy – Michalská 18, Staré mesto - Pešia zóna pod Michalskou bránou.

Bývajte pri Bojnickom Zámku na top adrese.

Bývajte pri Bojnickom Zámku na top adrese. Na predaj vynikajúco riešený, štýlový 4izb. byt s terasou. Situovaný na prestížnej adrese, Pribinova ulica, v projekte KONDOMÍNIUM v Bojniciach.

Hľadáte priestory pre nové možnosti?

Hľadáte priestory pre nové možnosti? Ponúkame na predaj a prenájom nebytové a obchodné priestory v priamom centre Bratislavy – Námestie SNP 15 – roh námestia SNP a Kamenného nám.

Pridať inzerát