Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

HU + Stavebny uver

21.04.2010 | PaloK

Dobrý deň. Zaujímalo by ma, či je možné kúpu nehnuteľnosti riešiť pomocou aj hypoúveru aj stavebného úveru zo staveb. sporiteľne? Tipujem, že problém môže nastať v záložnom práve na kupovanú nehnuteľnosť tj. že 2. inštitúcia v poradí nebude ochotná požičať mi na už založenú nehnuteľnosť.
Alebo iný prípad. Dostanem hypoúver na nehnuteľnosť. Je možné neskôr získať stavebný úver a ten použiť na mimoriadne splatenie časti hypoúveru?

Ďakujem za reakcie.
PavolK

 Pravidlá diskusie

04.05.2010

Dobry den,

samozrejme ze je mozne kupit nehnutelnost na kombinaciu Hypo+Stavebne sporenie.

Stavebna sporitelan napriklad je schopna pozicat (Prva stavebna sporitelna) az 20.000 EUR beza zalozenia nehnutelnosti.

Rovnako je mozne po schvaleni hypoteky poziadat o medziuver zo stavebnej sporitelne, avsak neviem ci ma ekonomicky zmysel splacat lcanejsi uver (hypoteka) drahsim uverovm(stavebnym sporenim), pokial teda sa bude jednat o medziuver a nie o stavebny uver.

kombinacia Hypo+Stavebko je vyhodna uz preto, ze dnes je minimalna sanca prefinancovat 100% nehnutelnosti cisto iba hypotekou. Cize 85-95% ste schopny prefinancovat hypo a zvysnu sumu mozete prefinancovat medziuverom zo stavebnej sporitelne.

K zaloznemu pravu - samozrejme ze nehnutelnost moze byt zalozena iba raz, bud v prospech banky alebo v prospech stavebnej sporitelne.

06.05.2010 | PaloK

Ďakujem za odpoveď.
Ja som mal na mysli prípad, že banka mi dá povedzme 100% hypoúver na byt. No súčasne si sporím na stavebnom sporení a po 5 rokoch získam nárok na stavebný úver s výhodnou úrokovou sadzbou (teraz okolo 2,9%). Tento stavebn7 [ver by som chcel použiť na zaplatenie mimoriadnej splátky toho hypo-úveru. Je toto možné? Ako staveb. sporitelni zdokladujem použitie staveb.úveru podľa podmienok, ak ho použijem na mimoriadnu splátku hypoúveru?

Ak nehnuteľnosť môže byť založená iba RAZ a v podmienkach stavebného úveru je, že tento úver je založený nejakou nehnuteľnosťou, tak to môže skomplikovať situáciu.

06.05.2010 | PaloK

O medziúvere zo staveb. sporitelne vôbec neuvažujem.