Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Predaj odkúpeného bytu, rekonštruvaného pred odkúpením

30.04.2013 | jarmilazel

V roku 2011 sme odkúpili za zostatkovú hodnotu do osobného vlastníctva družstevný byt, ktorého sme boli prvými a jedinými užívateľmi od kolaudácie domu (1989). Zostatková hodnota sa stanovila zrejme ako nesplatená časť anuity, bytové družstvo nezisťovalo aktuálny technický stav bytu, čo by koniec koncov ani nebolo spravodlivé východisko. Podľa aktuálneho znenia zákona o dani z príjmu, by sme mali pri prípadnom predaji bytu zaplatiť daň z príjmu, nakoľko pre oslobodenie od platenia dane podmienka trvalého pobytu minimálne dva roky už neplatí, ale len podmienka min. 5-ročného vlastníctva.
Počas obývania nášho bytu ešte v režime družstevného vlastníctva sme byt postupne rekonštruovali, o čom máme uschované doklady. Je možné okrem odkupnej hodnoty bytu i tieto výdavky odpočítať z predajnej ceny ako výdavky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie bytu?
Podľa § 8 ods. 5 písm. a) sa za daňový výdavok pri príjmoch z predaja nehnuteľnosti, ktorú daňovník nadobudol kúpu považuje kúpna cena preukázateľne zaplatená za nehnuteľnosť, t.j. cena, ktorú daňovník vynaložil na obstaranie nehnuteľnosti do vlastníctva. Ako daňové výdavky pri príjmoch z predaja nehnuteľnosti podľa § 8 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov je možné uplatniť aj výdavky, ktoré daňovník vynaložil na technické zhodnotenie, opravu a údržbu nehnuteľnosti, ako aj výdavky, ktoré daňovník vynaložil v súvislosti s predajom nehnuteľnosti (napr. poplatok za znalecký posudok, výdavky vynaložené na vypracovanie kúpnej zmluvy, správne poplatky súvisiace s predajom, poplatok realitnej kancelárii za sprostredkovanie predaja nehnuteľnosti), s výnimkou osobných výdavkov daňovníka. Všetky výdavky musí daňovník preukázať hodnovernými dokladmi, z ktorých musí byť zrejmá tak vynaložená suma, ako aj účel, na ktorý boli výdavky vynaložené. Daňovník vyčísli čiastkový základ dane podľa § 8 ako rozdiel medzi príjmom z predaja nehnuteľnosti a daňovými výdavkami.

Podľa tohoto znenia nie je zrejmé, či sa dajú uplatniť len výdavky, ktoré sme vynaložili až po odkúpení bytu od BD alebo aj tie, ktoré sme vynaložili predtým, pričom neboli malé (okná, dvere, omietky, podlahy,...).

 Pravidlá diskusie

Realitná inzercia

PREDAJ - 4i byt v Starom Meste BA

PREDAJ - 4i byt v Starom Meste BA HERRYS exkluzívne predáva 4i byt 150 m2 s veľkou 55 m2 terasou. Nadštandardné vybavenie a prémiová lokalita nehnuteľnosti v blízkosti Horského parku.

PREDAJ - 2i byt v BA, 57 m2 - Kazanská ul.

PREDAJ - 2i byt v BA, 57 m2 - Kazanská ul. HERRYS exkluzívne ponúka na predaj 2i byt s balkónom v Podunajských Biskupiciach. Byt má výborne dispozičné riešenie a orientáciu na tichú stranu. 109 000 €

Moderné alebo klasické domy Dedinka

Moderné alebo klasické domy Dedinka Vyberte si moderný alebo klasický 4-izbový bungalov v lokalite s vlastným jazerom a lesoparkom. Ceny domov už od 157 tis. EUR.

VILADOMY MARIANKA

VILADOMY MARIANKA 4-izbové byty vo viladome s vlastnou záhradou, terasou a dvomi parkovacími miestami v cene bytu. Nepremeškajte predpredajovú zľavu 5000 EUR z cenníkovej ceny!

Prenájom 2-izbového mezonetu v Eurovea 850€

Prenájom 2-izbového mezonetu v Eurovea 850€ Smart Brokers vám ponúka na prenájom pekný 2-izbový mezonet s výľadom na Dunaj. Cena za energie a služby je 200€. Možnosť prenájmu aj parkovacieho miesta.

Realitná kancelária a hypotekárne centrum

Realitná kancelária a hypotekárne centrum Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

REB.SK 4 izbový byt ,Palisády,Staré mesto

REB.SK 4 izbový byt ,Palisády,Staré mesto Reb.sk Ponúka na predaj 4 izbový byt na Palisádoch, Staré mesto, BA I. Byt má úžitkovú plochu 122,30 m2 + pivnica 3,7 m2. Cena v RK.

REB.sk Kompl rekonšt. 3izb byt na Vajnorska,

REB.sk Kompl rekonšt. 3izb byt na Vajnorska, REB REAL PARTNERS ponúka na predaj luxusne zrekonštruovaný 3izb byt s úžasnou atmosférou na Vajnorskej ulici, v tesnej blízkosti Trnavského mýta.

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom Dve podlažia moderne zariadených kancelárskych priestorov s rozlohou 1 679 m2 na prenájom v celku, alebo po častiach: 1250 m2 alebo 429 m2.

Pridať inzerát