Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Predaj odkúpeného bytu, rekonštruvaného pred odkúpením

30.04.2013 | jarmilazel

V roku 2011 sme odkúpili za zostatkovú hodnotu do osobného vlastníctva družstevný byt, ktorého sme boli prvými a jedinými užívateľmi od kolaudácie domu (1989). Zostatková hodnota sa stanovila zrejme ako nesplatená časť anuity, bytové družstvo nezisťovalo aktuálny technický stav bytu, čo by koniec koncov ani nebolo spravodlivé východisko. Podľa aktuálneho znenia zákona o dani z príjmu, by sme mali pri prípadnom predaji bytu zaplatiť daň z príjmu, nakoľko pre oslobodenie od platenia dane podmienka trvalého pobytu minimálne dva roky už neplatí, ale len podmienka min. 5-ročného vlastníctva.
Počas obývania nášho bytu ešte v režime družstevného vlastníctva sme byt postupne rekonštruovali, o čom máme uschované doklady. Je možné okrem odkupnej hodnoty bytu i tieto výdavky odpočítať z predajnej ceny ako výdavky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie bytu?
Podľa § 8 ods. 5 písm. a) sa za daňový výdavok pri príjmoch z predaja nehnuteľnosti, ktorú daňovník nadobudol kúpu považuje kúpna cena preukázateľne zaplatená za nehnuteľnosť, t.j. cena, ktorú daňovník vynaložil na obstaranie nehnuteľnosti do vlastníctva. Ako daňové výdavky pri príjmoch z predaja nehnuteľnosti podľa § 8 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov je možné uplatniť aj výdavky, ktoré daňovník vynaložil na technické zhodnotenie, opravu a údržbu nehnuteľnosti, ako aj výdavky, ktoré daňovník vynaložil v súvislosti s predajom nehnuteľnosti (napr. poplatok za znalecký posudok, výdavky vynaložené na vypracovanie kúpnej zmluvy, správne poplatky súvisiace s predajom, poplatok realitnej kancelárii za sprostredkovanie predaja nehnuteľnosti), s výnimkou osobných výdavkov daňovníka. Všetky výdavky musí daňovník preukázať hodnovernými dokladmi, z ktorých musí byť zrejmá tak vynaložená suma, ako aj účel, na ktorý boli výdavky vynaložené. Daňovník vyčísli čiastkový základ dane podľa § 8 ako rozdiel medzi príjmom z predaja nehnuteľnosti a daňovými výdavkami.

Podľa tohoto znenia nie je zrejmé, či sa dajú uplatniť len výdavky, ktoré sme vynaložili až po odkúpení bytu od BD alebo aj tie, ktoré sme vynaložili predtým, pričom neboli malé (okná, dvere, omietky, podlahy,...).

 Pravidlá diskusie

Realitná inzercia

Projekt NOBELOVA 3, BA III

Projekt NOBELOVA 3, BA III HERRYS ponúka na predaj byty v poslednej etape úspešného projektu Nobelova. Krásne byty s výhľadom na Malé Karpaty, v blízkosti zeleného parku - od 79 568 EUR

Najvýhodnejšie ceny pre najrýchlejších

Najvýhodnejšie ceny pre najrýchlejších Zahájili sme predaj 3. fázy projektu Nový Ružinov. Ceny sú opäť veľmi priaznivé a v úvode predaja najvýhodnejšie. Rozhodnúť sa rýchlo sa preto oplatí.

Moderné alebo klasické domy Dedinka

Moderné alebo klasické domy Dedinka Vyberte si moderný alebo klasický 4-izbový bungalov v lokalite s vlastným jazerom a lesoparkom. Ceny domov už od 157 tis. EUR.

Nové byty v Podunajských Biskupiciach

Nové byty v Podunajských Biskupiciach 1 až 4 izbové byty v dobrej cene na Kazanskej ulici, v bratislavskej Vrakuni

VILADOMY MARIANKA

VILADOMY MARIANKA 4-izbové byty vo viladome s vlastnou záhradou, terasou a dvomi parkovacími miestami v cene bytu. Nepremeškajte predpredajovú zľavu 5000 EUR z cenníkovej ceny!

Rodinné domy ELEVEN na Kolibe

Rodinné domy ELEVEN na Kolibe Doprajte si luxus v Malých Karpatoch. Ponúkame 11 RD poskytujúcich dokonalé súkromie a bezpečnosť v obľúbenej a vyhľadávanej lokalite Bratislava – Koliba.

Jarabinky - Nové bývanie v Ružinove

Jarabinky - Nové bývanie v Ružinove Vyberte si z našej ponuky bytov, od 1-izbových, cez 2-izbové, 3-izbové až po 4-izbové byty. Nové 3-izbové byty s pivničnou kobkou od 148 000 €! Zistite viac.

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom Dve podlažia moderne zariadených kancelárskych priestorov s rozlohou 1 679 m2 na prenájom v celku, alebo po častiach: 1250 m2 alebo 429 m2.

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova Kancelárie štandardu A v budovách so zelenou - BREEAM certifikáciou. Reprezentatívne priestory, výhodná lokalita, maximálne pohodie, široká paleta služieb.

Pridať inzerát