Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Môžem to definovať ako vydedenie?

25.05.2009 | Wiwajo

Dobrý deň. Chcel by som vás požiadať o radu k nášmu problému: Prosím vás je podľa vášho názoru možné a právne obhájiteľné, resp. právne nenapadnuteľné „nepriamo vydediť“ vlastnú dcéru, ktorá zomrela pred nejakým časom. Toto sa uskutočnilo prevodom vlastníckych práv k nehnuteľnosti darovacou zmluvou, ktorá mala byť predmetom dedičského konania detí zomrelej dcéry, resp. vnúčat darkyne.Ďakujem veľmi pekne za radu.

 Pravidlá diskusie

17.11.2009 | Anonym

Mam otca s ktorym sa nerozpravam rok a je to bohaty clovek,ktory ma firmy a nejake majetky. Nedavno som sa dozvedela,ze ma vraj vydedil..Je to vobec mozne? Dakujem za odpoved. Peta

27.11.2009 | Anonym

Dobrý deň. Chcela by som vás požiadať o radu. Mám žijúcich rodičov, ktorý pred rokom bez upovedomenia „predali“ mladšiemu bratovi, ktorý s nimi žije rodinný dom aj s pozemkom. Rodičia v minulosti týmto domom ručili staršiemu bratovi úver, nakoľko starší brat prestal tohto roku splácať úver a hrozila na dom exekúcia, mladší brat si zobral úver a zostatkovú sumu pohľadávky staršieho brata jednorázovo splatil sumou 600 000 Sk. Mne to zdôvodnil tým, že je to pre staršieho brata ako keby vyplatenie z rodičovského domu. Na otázku: “Kedy vyplatí mňa?“ mi odpovedal, že teraz peniaze nemá a ani najbližších 30 rokov nebude mať, nakoľko spláca aj svoj úver, ktorý využil na prerábanie spomínaného domu a viac sa k danej veci nevyjadril. Mám nejaké právo, alebo len obrovskú smolu, že toto všetko bola len ústna dohoda, ktorá síce svedkov má, ale písomne nie je zaznamenané nič. Ďakujem veľmi pekne za radu.


07.01.2010 | Anonym

Vsetko dobre do noveho roku, ako aj moji predchodcovia Vas chcem poprosit o radu. Ja s mojimi dvoma surodencami sme po smrti nasej babky zdelili cast pozemkov (role) ako aj jej domu a zahrady. Bolo to z otcovej strany, ktory je uz vela rokov tiez po smrti. Pri dedicskom konani nam nasa tetka ktora v tom dome byvala povedala ze ci jej neprenechame dom a zahradu, kedze sa o babku starala. My sme sa rozhodli jej toto ponechat a podpisali sme splnomocnenie na jej meno aby nas zastupovala v dedicskom konani s tym, ze nas podiel bude prevedeny na nu. Po rokoch sme ale zistili ze predmetom dedicstva bolo aj cast role, o ktorej sme ale predtym nic nevedeli, malo sa jednat iba o dom a velku zahradu. Prve dedicske konanie bolo v roku 1991 a druhe (ked to napadla ina cast rodiny) v roku 2002. Pytam sa preto ci je mozne aby sme toto dedicske konanie napadli s tym, ze sme boli uvedeni do omylu a sice sme suhlasili ze teta moze vziat nas podiel na dome a zahrade, ale nesuhlasime s prevedeim nasich podielov na rolu. Nic sme po tocovi v zivote nedostali a ani s s nami rodina z jeho strany od nasho detsva a jeho smrti vobec nerozpravala.
Dakujem pekne