Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Postup realitky pri kúpe bytu

28.05.2009 | micer

Prosím poraďte: Kupujem byt cez realitku – časť hotovosť a časť HU. Máme podpísanú zmluvu o bud. zmluve aj schválený úver. Teraz máme ísť podpísať kúpno-predajnú zmluvu. Realitka si chce zobrať po podpise všetky zmluvy k sebe (akože je nestranná). Následne máme ísť do banky, kde sa podpíšu UZ a prevedú sa peniaze na predávajúcich. Potom má ísť realiťák na kataster. Mne sa nezdá to, že zaplatím peniaze a nebudem mať v ruke ani Kúpno-predajnú zmluvu ani LV. Budem odkázaný na realitku, či podá návrh na kataster a či mi vôbec potom dá tú zmluvu, pričom svoje peniaze už nebudem mať! Jedná sa totiž o malú neznámu realitku, ktorá nie ja ani v NARKS. ďakujem

 Pravidlá diskusie

26.11.2009 | Anonym

Dovodom nasej staznosti je spinavy a neprofesinalny pristup realitnej kancelarie Riesime Byvanie, s.r.o. Konatelom a riaditelom tejto RK je Ing. Martin Čapo, ktoreho tvar je znama setkym divakom televizneho programu "nove byvanie" a preto ako zaujemci o kupu nehnutelnosti sme ocakavali seriozny pristup. Na ich stranke sme si nasli byt a po dohovore s maklerkou p. Luciou Takáčovou sme si dohodli obhliadku. Na mieste sme sa rozhodli, ze byt kupujeme a ze zajtra mozeme zlozit zalohu 3.000 Eur. A tak sa zacal kolotoc - maklerke sa nedalo dovolat, tyzden nedvihala telefon, bez reakcie na sms. Az sa konecne jedneho dna sama ozvala s tym, ze o byt ma zaujem niekolko dalsich zaujemcov a je nevyhnutne, aby sa o cene licitovalo. Dala nam jeden den na prehodnotenie kupnej ceny bytu. Na druhy den telefonovala, ze cena bytu z povodnych 74.500 Eur sa dviha na 78.000, co je pri sucasnom stave na trhu nehnutelnosti zvlastne. Po dlhom zvazovani sme sa predsa len rozhodli nasvstivit majitelov bez pritomnosti realitnej kancelarie. Na nase velke prekvapenie sme sa pred vchodom nahodne stretli s dalsimi dvomi zaujemcami, ktori sa zufali chceli tiez stretnut s majitelmi. Potvrdili sme si len to, ze maklerka sa snazi licitovat s cenou na maximalnu moznu hranicu az sa dostala na 80.000 Euro! Majitelia o tychto nekalych technikach ani netusia ale realitka sa sanzi dostat nad ramec moznosti. Okrem ineho ziada realitka o NEVRATNU zalohu vo vyske 3.000 Euro, co po scitani vsetkych cisel tvori sumu 83.000 Eur z povodnych 74.500 Eur!!! Kazdy den pocuvame v spravach o znizovani cien nehnutelnosti a moznosti osobneho jednania o cene az takmer o 15% smerom nadol ale poniektore realitne kancelarie su chamtive a takymto sposobom zavadzajuce klienta!!! A tak zacinam nadobudat pocit, ze cena, ktora je uvedena na web stranke kancelarie alebo roznych realitnych serveroch je len cenou VYVOLAVACIOU a z kupy bytu sa realne stava "tajna" legislativne nepripustna drazba...

29.12.2009 | Anonym

Dovoľte mi aby som reagoval na podnet nespokojného klienta. Jedná sa o ponuku bytu, ktorá bola ponúkaná s ponukovou cenou 74.500 EUR a zrealizovaná finálne s cenou 77.500 EUR. Ako exkluzívny predajca nehnuteľnosti sme spolu s majiteľmi zvolili stratégiu, ktorá v prvom rade splní cieľ majiteľov a to predaj v termíne a v druhom maximalizuje ich výnos z predaja.

Ponuková cena spolu s prezentáciou nehnuteľnosti splnila cieľ a vygenerovala dostatočný dopyt a tak na obhliadkach boli všetci záujemci, v zmysle dohovoru s majiteľmi, informovaní o tom, že ak sa viacero záujemcov rozhodne pre kúpu, zmluva bude uzatvorená s tým, ktorý ponúkne pre majiteľov najvýhodnejšie podmienky (nielen cena ale aj termín uvoľnenia, spôsob platby a pod.).

Tento postup aj keď nie je často používaný je plne korektný a legálny. Všetci kupujúci majú rovnakú možnosť kúpiť nehnuteľnosť, ktorú videli a to tým spôsobom, že dostanú priestor dať protiponuku (counteroffer) pri ktorej je pre nich ešte zaujímavé nehnuteľnosť kúpiť. Ako agent predávajúceho tu v plnej miere hájime záujmy nášho klienta. Či už je to v rokovaní o cene smerom nahor (v prípade viacerých záujemcov) alebo smerom dole (v prípade jedného záujemcu). Keďže sme honorovaní províznym percentom z realizačnej ceny akékoľvek obvinenie zo špekulácie bez vedomia majiteľa takisto nie je na mieste. Obvinenie, že sme chamtivý takisto, keďže všetky naše zákazky sú hodnotené províznym percentom a to ak si to hocikto spočíta nie je až tak motivujúce, je to skôr vec záväzku voči nášmu klientovi a vec prestíže našej práce (napr. 5% zvýšenie realizačnej ceny pri 100.000 EUR nehnuteľnosti a 3% provízii znamená extra 150 EUR).

Čo sa obvinenia z požadovania nevratnej zálohy týka, myslím, že to nevyžaduje žiadne vysvetlenie. Je bežné, že pri podpise rezervačnej zmluvy, zmluvy o zložení zálohy alebo zmluvy o budúcej zmluve medzi majiteľom a záujemcom je záujemcom zložená záloha, ktorá v prípade neoprávneného odstúpenia zo strany záujemcu prepadá v prospech majiteľov. Majiteľ je takýmto spôsobom (ale nielen on, platí to aj vice versa) pred prípadnými špekuláciami a stratou, že nerokuje s inými záujemcami.

Nakoniec upozorním na osobu záujemcu (anonymu, ktorý nemá problém očierňovať mená ale svoje pre istotu nezverejní). Podľa informácií od nášho klienta sa tento záujemca nepríjemne dobíjal ku klientovi bez našej účasti a veľmi nepríjemným spôsobom sa domáhal svojho práva kúpiť nehnuteľnosť. Chápem jeho sklamanie, že predaj bude realizovaný s iným záujemcom aj keď som presvedčený, že v tomto momente to už aj zo strany majiteľov nebude len kvôli tomu, že ponúkol menej výhodné podmienky.

V prípade otázok alebo komentov nemám problém pridať stanovisko nášho klienta, pre ktorého predaj prebehol k absolútnej spokojnosti ako aj stanovisko iných záujemcov, ktorí sa zúčastnili obhliadok na predmetnej nehnuteľnosti.

Martin Čapo
RIEŠIME BÝVANIE