Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

5 udalostí, ktoré hýbali realitným biznisom v roku 2015

31.12.2015 | Ľuboš Mistrík | © 2015 News and Media Holding

Na rok 2015 budú stavbári, developeri i prakticky všetci zúčastnení na realitnom trhu spomínať v dobrom. Biznisu sa darilo ako už dávno nie, byty sa predávali, kancelárie prenajímali, diaľnice pribúdali v hojnom počte. Uplynulých dvanásť mesiacov dalo prácu mnohým a začalo sa diskutovať aj o tom, kedy sa opäť karta obráti a nastane pokles záujmu. Týchto päť udalostí hýbalo realitným trhom najväčšmi.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Neprehliadnite

1. Práca pre stavbárov

Hoci v roku 2015 stavebníctvom otriasala kauza Váhostavu, ktorý nevyplácal menších dodávateľov, čo sťahovalo ku dnu ďalšie firmy, živnostníkov i rodiny, ako celok stavebníctvo rástlo. Po dlhom období stagnácie a klesania výkonov firiem sa zvýšila stavebná produkcia. V niektorých mesiacoch medziročne až o viac než dvadsať percent. Podľa informácií TREND Reality sa to už prejavuje zdražovaním prác i materiálov, ale aj odmietaním niektorých zákaziek zo strany stavebných firiem pre nedostatočné kapacity.

Zdroj: Flickr

Veľkým zákazníkom stavbárov okrem developerov ostáva aj štát, ktorý ku koncu programového obdobia eurofondov i krátko pred parlamentnými voľbami ďalej tlačil na výstavbu nových projektov infraštruktúry. Neduhom v stavebníctve ale ostáva platobná (ne)disciplína a nevyplácanie dodávateľov i zo strany niektorých overených a známych odberateľov.

2. Predaje a investície

Trh sa hýbe, a to sa prejavuje aj v pribúdajúcich obchodoch a veľkých transakciách. Hoci vlaňajších približne 600 preinvestovaných miliónov je prakticky nemožné prekonať, keďže to bola najmä zásluha pár veľkých transakcií, aj tento rok očakávaných 300 až 400 miliónov je na slovenský trh významná hodnota. Ťahúňom ostávajú logistické parky, nakupovala skupina CTP i ďalší. Majiteľov zmenili nákupné centrá Atrium, bratislavské veže Westend Tower, Forum BC či Lakeside. Dobiehanie niektorých transakcií možno ešte očakávať v najbližších týždňoch.

Lakeside ParkZdroj: Lakeside Park

Množstvo obchodov sa udialo aj na poli pozemkových a projektových akvizícií. Najmä silný dopyt po novom bývaní v Bratislave poháňa hlad investorov po nových projektoch, čo sa potom prejavuje na rastúcej cene pozemkov a čoraz ťažšom vyhľadávaní vhodných akvizičných príležitostí. Majiteľa zmenili dlhoročné ležiaky, ako napríklad Bergamon, Cvernovka či časť územia Klingerka. Na predaj sú ďalšie veľké pozemky.

3. Rozparcelovaná Bratislava

Práve pohyby na trhu pozemkov vedú k tomu, že hlavné mesto je už prakticky rozparcelované medzi veľkých hráčov. Hoci stále ostáva mnoho hektárov voľných alebo sú dostupné v podobe brownfieldových území, veľkú časť najvýznamnejších lokalít už majú silní domáci developeri vo svojich rukách.

Nábrežie sa profiluje ako jeden veľký súvislý projekt z dielne J&T Real Estate a jej príbuzných firiem. Skupina stojí za projektmi Panorama City, Zuckermandel a je zaangažovaná i v dvoch projektoch na Prístavnej ulici, River Parku 2 či Eurovei vrátane jej druhej etapy. Okrem toho sa s HB Reavisom delí o parcely na petržalskej strane Dunaja medzi Prístavným mostom a mostom Apollo.

Polyfunkčný komplex Klingerka - mapa súčasného zámeruZdroj: Koruna Reality

HB Reavis sa naplno púšťa do zóny Twin City okolo autobusovej stanice, ktorej súčasťou je aj prestavba dopravného uzla. Pente zasa patria pozemky v okolí Čulenovej a okrem ďalších aj mnohohektárové územie Bory. Fínske YIT stojí za viacerými veľkými projektmi ako je Stein, Bergamon, Cvernovka či Tammi. Cresco sa zasa zaoberá južnou časťou Petržalky, kde má potenciál pre 6- až 7-tisíc bytov. A vyrastajú aj ďalší veľkí hráči ako napríklad Corwin Capital.

4. Slabá samospráva

Je niečo vyše roka po komunálnych voľbách, ktoré v mnohých slovenských mestách priniesli výmenu starostov a primátorov, často sa k slovu dostali nezávislí. Niekde sa vedenie obcí zmenilo smerom k otvorenejšej samospráve a väčšom zapojení verejnosti do rozhodovania ako napríklad v Trnave, inde sú zjavné silné prepojenia s vládnou stranou ako v Žiline alebo Košiciach.

Vizualizácia centrálneho námestia River Parku 2 s planetáriom...Zdroj: Henbury Development

Bratislava je samostatná kapitola, keďže metropola musí komunikovať so všetkým zúčastnenými. Prebiehajú revitalizácie niektorých verejných priestranstiev, tesne stihli dokončiť Starý most. Po rokoch došlo k dohode o PKO, kde ale mestskí poslanci primátorovi vyčítali, že ich slabo informoval. Aj tak napokon zbúranie starých hál schválili. V mnohých mestách na Slovensku naďalej dochádza k rozporom medzi súkromníkmi a samosprávou a vedenie obce má slabší dosah na chod mesta.

5. Problémy so statikou

Keď v roku 2012 padla polyfunkčná časť garáže v bratislavskom komplexe 3nity, šlo o prekvapujúci, no viac lokálny problém, hoci sanácie priestorov prebiehali aj vo vedľajšom biznis centre. Tento rok však museli úplne vysťahovať kancelársku budovu Apollo 1 z dôvodu, že jej hrozili zrútenie a krátko na to aj piešťanskú bytovku Centroom. Všetky tieto projekty mali rovnakého statika.

Apollo 1 - sťahovanieZdroj: Martina Brunovská

Obavy o statiku budov sa spolu s bulvarizáciou nedostatkov dostali do povedomia verejnosti a mnohí záujemcovia si dnes od investorov pýtajú posudky a ubezpečenia, že je všetko v poriadku. V budúcnosti to môže mať dosah na kvalitu práce a kontrolné mechanizmy.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Diskusia (0 reakcií)