Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Sporiteľňa so strechou zo strúhadla

27.05.2011, 14:30 | Karol Klanic

Svetová architektúra. Malé dánske mesto Middelfart preslávila jeho najväčšia budova plná technologických zázrakov

  • Tlačiť
  • 0

Kodanský ateliér 3XN získal pred niekoľkými dňami cenu Kráľovského inštitútu britských architektov (RIBA), významnú v celosvetovom meradle. Udelili mu ju v kategórii stavieb v Európskej únii za sporiteľňu v meste Middelfart v strednom Dánsku.

Cenu získal už tretí raz a raz ho dokonca odmenili aj celosvetovou, Medzinárodnou cenou RIBA (2009). Z ôsmich odmenených budov v EÚ boli tento rok tri z Dánska a ďalšia dánska firma získala cenu za objekt realizovaný vo Veľkej Británii. To hovorí o kvalite súčasnej dánskej architektúry, ktorej absolútna špička je nezvyčajne široká - tvorí ju až osem svetoznámych ateliérov.

Sporiteľňu, dokončenú v apríli 2010, nazval Karsten R. S. Ifversen, známy kritik píšuci pre dánsky denník Politiken, najlepšou administratívnou budovou v krajine. Najväčšia budova v mestečku nadväzuje na tamojšie historické hrazdené domy. Priamo vedľa nej stojí najstarší dom, bývalý hotel Holms z konca 16. storočia.

Sporiteľňa sa im prispôsobuje šikmým členením fasády z hliníkových obkladov, ktoré naznačuje rôznorodé sklony tradičných sedlových striech i sklony trámov na múroch.

Jej strecha vyzerá skôr ako moderná plastika. Pripomína more – morská úžina Lillebælt medzi ostrovom Fyn, kde Middelfart leží a Jutským polostrovom je od budovy niekoľko desiatok metrov.

Strechu tvoria dve plochy s nerovnakým sklonom, na ktorých je 83 ihlanových svetlíkov.  Projektanti budovu podľa nich familiárne nazývajú Strúhadlo (Rivejernet). Montáž svetlíkov na drevenú strešnú konštrukciu trvala len tri dni.

Navrhli ich tak, aby cez ne v lete neprenikalo slnečné svetlo. Strešné okná umožňujú, aby každý zamestnanec videl od stola na more. Je to nezvyčajné, veď na optimálny výhľad zvyčajne dbajú architekti skôr pri bytoch.

Veľkopriestorové pracoviská pre okolo sto zamestnancov v štýle open plan či open space office sú na troch terasách. Tie sa otvárajú do átria a sú poprepájané širokými schodiskami zo svetlého dreva. Majú dvojité rampy, časť so širšou nášľapnou doskou a dvojnásobnou výškou je určená na sedenie.

Átrium pôsobí ešte priestrannejšie tým, že v ňom nie je nábytok. Vchádza sa z neho do kníhkupectva a kaviarne, podlahu so svetlej žuly ozvláštňujú kaleidoskopické obrazy pod sklom. Nadväzujú na opakujúci sa architektonický motív trojuholníka.

Zo zrkadiel ich vytvoril dánsky výtvarník islandského pôvodu Olafur Eliasson, ktorého dielo v architektúre už portál TRENDReality.sk predstavil v konferenčnom centre s koncertnou sieňou Harpa v Reykjavíku od Henning Larsen Architects. V nej už tento mesiac začali kultúrne podujatia a slávnostné otvorenie pripravujú v auguste.  

Sporiteľňa je vybavená vyspelou technológiou. Kúrenie a chladenie zabezpečujú termoaktívne podlahové plochy. Pozoruhodný je aj systém inteligentného osvetlenia od dánskej firmy Servodan, ktorý prispôsobuje svetlo intenzite osvetlenia prenikajúceho zvonka a riadi aj efektnú nočnú ilumináciu. Patrí k nemu aj vyše dvesto pohybových senzorov, ktoré zapínajú a vypínajú svetlá.

Ateliér 3XN sa presadil projektom Veľvyslanectva Dánskeho kráľovstva v Berlíne (1999). Niekoľko dní pred udelením RIBA otvorili podľa ich projektu najväčší škandinávsky dizajnový hotel Bella Sky Hotel s 814 izbami v Ørestade, o ktorom portál TRENDReality tiež informoval. O dva mesiace zasa sprístupnia naším portálom opísané Liverpoolské múzeum. 

Foto - Adam Mørk

Svetová architektúra prináša každý piatok architektonický skvost. Pozrite si všetky.

Autor je spolupracovníkom TRENDreality.sk.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy svetová architektúra

Diskusia (0 reakcií)