Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Ani najnovší projekt Bašternáka na hradnom vrchu nerešpektuje pravidlá

16.08.2016, 14:22 | Xénia Makarová | © 2016 News and Media Holding

Developer blízky špičkám Smeru Ladislav Bašternák stavia nad Bratislavským hradom ďalší projekt. Na Bartoňovej ulici, v susedstve s vilou na Hummelovej, ktorú tiež sám developuje. Pozemok vlastní od februára tohto roka Bašternákova eseročka Balax, ktorá je aj stavebníkom.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 6

L. Bašternák je jediným konateľom a spoločníkom Balaxu. Podľa stavebného povolenia sa má rekonštruovať rodinný dom. Budovu však medzičasom zbúrali. Ešte v apríli búranie domu pod vilou na Hummelovej spomenul pre denník Sme Jaroslav Illich, zástupca nespokojných obyvateľov v susedstve vily.

L. Bašternák je súčasťou vyšetrovania pre podozrenie z neoprávnene vyžiadanej dvojmiliónovej vratky DPH od štátu. Trestné oznámenie z podobného dôvodu bolo podané aj na ďalší jeho projekt – komplex Bonaparte, kde si byt prenajíma premiér Robert Fico. Zároveň sa realitné projekty developera často spájajú s porušovaním stavebných pravidiel a územných plánov.

Nora Gubková z kancelárie starostu mestskej časti Bratislava - Staré Mesto pre TREND.sk uviedla, že v súvislosti s rekonštrukciou na Bartoňovej stavebník požiadal o zmenu stavby, a to začiatkom mája. K dnešnému dňu mu „neboli vydané žiadne doplňujúce povolenia,“ dodala. Navyše, žiadosť o zmenu prišla na magistrát evidentne až po zbúraní pôvodnej stavby. Jej presné znenie nemá TREND.sk k dispozícii.

Na otázku, či sa úrad evidentným rozporom medzi povolenou „rekonštrukciou“ a realitou na pozemku nejako zaoberal, N. Gubková odpovedala: „Ku dnešnému dňu nebola vykonaná kontrola stavby.“

TREND.sk sa na stavebné zámery na pozemku s rozlohou necelých osem árov spýtal aj firmy Balax aj L. Bašternáka. Na zaslané otázky do stanoveného termínu nereagovali.

Projekt Ladislava Bašternáka na Hummelovej uliciZdroj: Maňo Štrauch

Polícia riešila výrub

Stavbu už stihli bratislavskí úradníci spolu s políciou riešiť. V marci na pozemku spílili ihličnatý strom s obvodom kmeňa cez dva metre, čím „neznámy páchateľ“ spôsobil „spoločenskú škodu“ takmer 2 700 eur. Na pozemku zasahovala aj polícia a na magistrát sa následne obrátila so žiadosťou o súčinnosť.

Bez protestov susedov a podozrení z porušenia lokálnych stavebných pravidiel sa nezaobišla ani stavba spomínanej susednej vily na Hummelovej ulici. Susedia sa o stavbe nedozvedeli štandardne ako účastníci konania, stavebný úrad Starého Mesta informáciu o plánovanej stavbe zverejnil na 15 dní len na úradnej tabuli.

Zákon mu taký postup umožňuje, ak je počet účastníkov konania (susedov) veľký. No legislatíva už presne nedefinuje, koľko ich musí byť. V tomto prípade sú v susedstve novostavby tri menšie bytovky s približne tridsiatkou obyvateľov.

Neprehliadnite

Alojz Hlina, obyvateľ lokality a zároveň nedávno zvolený šéf strany KDH, upozorňuje ešte na fakt, že v lokalite nad Hradom územný plán povoľuje stavbu najviac dvojposchodového rodinného domu, pričom druhé poschodie má byť ustúpené. Rozostavaná vila má však dokopy štyri podlažia, teda tri poschodia.

Obmena majiteľov

V súvislosti s vilou na Hummelovej stojí za zmienku aj zmena majiteľov v uplynulom roku. Najskôr L. Bašternák ako fyzická osoba vlani v auguste nehnuteľnosť previedol na svoju eseročku LTB Rent, ktorá ju v novembri toho istého roka zasa predala firme Balax.

Na prevod upozornil Peter Kunder z Aliancie Fair-Play na svojom blogu na stránke denníka N s tým, že podľa najnovších zistení aliancie sa dokonca mali platby za prevody realizovať na rovnaký účet. Pričom zákon nepovoľuje, aby sa k účtu raz hlásil L. Bašternák ako fyzická osoba a zároveň ho mohol využívať ako firemný.

„Ak by v zmluvách uvedený účet patril firme LTB Rent, tak táto firma by pri kúpe nehnuteľnosti od Bašternáka nehnuteľnosť zaplatila tak, že by peniaze platila sama sebe – čo je nezmysel,“ zamýšľa sa P. Kunder. Zároveň hodnotí aj druhú situáciu: „Ak by v zmluvách uvedený účet patril Ladislavovi Bašternákovi, tak problém by nastal pri druhom predaji. Firma Balax by totiž neplatila predávajúcej firme LTB Rent, ale Bašternákovi.“

Zadobre s úradníkmi

O nadštandardných vzťahoch developera s úradníkmi na magistráte hovoria aj klebety šíriace sa po hradnom vŕšku. Že developera a jeho stavebné firmy oslovujú nielen politici, ale aj miestni majetnejší občania, ak potrebujú niečo postaviť relatívne rýchlo. Pretože vraj dodržiava dohodnuté termíny.

Nielen vďaka tomu, že má vlastné firmy pre rôzne časti stavebného procesu – od eseročky na dodávku betónu Profi betón až po vlastné kamenárstvo Balax, ale aj preto, že to skrátka s úradníkmi a úradnými povoleniami vie zariadiť rýchlejšie ako bežní developeri a stavbári.

Viac o realitných projektoch Ladislava Bašternáka a riešených sťažnostiach v súvislosti s nimi sa dočítate v najnovšom vydaní týždenníka TREND, ktorý príde do stánkov 18. augusta.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 6

Tagy Bašternák

Realitná inzercia

Projekt Nový Ružinov 3. fáza

Projekt Nový Ružinov 3. fáza HERRYS exkluzívne ponúka na predaj nadštandardne vybavené byty a apartmány v 3. fáze úspešného projektu Nový Ružinov. Kuchynská linka so spotrebičmi v cene.

Nobelova - obchodné priestory

Nobelova - obchodné priestory HERRYS ponúka na predaj obchodné priestory v projekte Nobelova. Rozbehnite svoje podnikanie na skvelom mieste - ceny od 43 236 EUR bez DPH.

City Park Ružinov

City Park Ružinov BOND Reality ponúkajú exkluzívne na predaj byty v projekte City Park Ružinov. Na kúpu vám stačí 10% z ceny bytu. Bezkonkurenčné ceny a občianska vybavenosť.

TRNAVSKÁ RESIDENCE

TRNAVSKÁ RESIDENCE Trnavská Residence je TOP ponukou ako investícia alebo ako štartovacie byty. K dispozícií budú 1-2 izb. byty. Bližšie informácie Vám poskytnú naši predajcovia

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Predaj a prenájom nebytových priestorov.

Predaj a prenájom nebytových priestorov. Ponúkame na predaj a prenájom nebytové/obchodné priestory v historickom centre Bratislavy – Michalská 18, Staré mesto - Pešia zóna pod Michalskou bránou.

Bývajte pri Bojnickom Zámku na top adrese.

Bývajte pri Bojnickom Zámku na top adrese. Na predaj vynikajúco riešený, štýlový 4izb. byt s terasou. Situovaný na prestížnej adrese, Pribinova ulica, v projekte KONDOMÍNIUM v Bojniciach.

Pozemky pre priemysel a logistiku, Pezinok

Pozemky pre priemysel a logistiku, Pezinok Novovybudovaný prevádzkovo-skladový areál, 23 ha, všetky inžinierske siete a cesta na hranici pozemku. EIA, územné rozhodnutie. Prvý investor pred výstavbou.

Pridať inzerát