Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Európu čakajú jednociferné zisky

03.05.2007, 10:36 | Martin Rojko | © 2007 News and Media Holding

Štúdia Emerging Trends analyzuje realitný trh a očakávania v roku 2007.

  • Tlačiť
  • 0

Ak dvanásť hodín znamená vrchol investičného cyklu, nachádzame sa v čase o päť minút dvanásť, tak znie odkaz zo správy Emerging Trends in Real Estate Europe 2007. Štúdiu, ktorá analyzuje situáciu na realitnom trhu v Európe, pripravuje už štvrtý rok výskumná organizácia Urban Land Institute v spolupráci s poradenskou spoločnosťou PricewaterhouseCoopers.

Na základe osobných rozhovorov a prieskumov s viac ako 390 najvplyvnejšími predstaviteľmi európskeho realitného trhu zostavuje prognózy. A odpovedá na otázky kde investovať, čo postaviť, ktoré trhy sú zaujímavé, či ktorým sa radšej vyhnúť. Hlavným posolstvom, ktoré by malo čiastočne upokojiť európskych investovaniachtivých podnikateľov, je, že základné výnosy sa v tomto roku na väčšine trhov stabilizujú. Hoci aj ich ďalšie mierne skresávanie je možné. Podľa štúdie investori očakávajú v roku 2007 jednociferné zisky a chladnejšie investičné prostredie.

Európske nehnuteľnosti sú stále vyhľadávaným artiklom pre equity a investičný kapitál, ktorý sa presúva cez kontinenty. Silný nárast odborníci očakávajú najmä z Blízkeho východu, Ázie a Austrálie. Tradične silné postavenie budú mať americké spoločnosti. Rôzne realitné fondy, súkromní investori a penzijné fondy budú ťahať pelotón v tomto roku.

Nehnuteľnosti sa stávajú globálnym typom aktív. Svedčí o tom nielen fakt, že za minulý rok do nich investori „naliali“ na celom svete približne 600 miliárd dolárov. Ale i to, že pri hľadaní vhodných príležitostí prekračujú hranice. Podľa údajov spoločnosti Jones Lang LaSalle pochádzalo v Európe 80 miliárd dolárov investovaných za prvý polrok 2006 z mimoeurópskych zdrojov. To predstavuje tri pätiny z celkových investícií a je to takmer trikrát viac ako za rovnaké obdobie predchádzajúceho roka.

Vzrastá popularita krajín strednej a východnej Európy, ktoré na objeme zahraničných investícií do realít tvoria šesť percent. „Pred piatimi rokmi sotva niekto pôsobil v celej Európe. Teraz je to jediný spôsob, ako možno fungovať,“ cituje štúdia jedného z odborníkov. Pochopili to veľkí aj menší hráči. Nedávno ohlásené zlúčenie holandského Rodamca s najväčšou francúzskou realitnou skupinou Unibail znamená vznik najväčšieho európskeho a popredného svetového subjektu.

Do akého segmentu sa oplatí investovať? Najlepšie možnosti v Európe ponúkajú obchodné centrá. A to už tretí rok po sebe. Nasledujú hotely, polyfunkčné nehnuteľnosti a vnútromestské kancelárie. V strede rebríčka atraktívnosti sa nachádzajú ostatné druhy maloobchodu, logistika a rezidenčné nehnuteľnosti. Veľké biznis parky, kancelárie na okrajoch miest a priemyselné areály zaostávajú.

    • Tlačiť
    • 0

    Diskusia (0 reakcií)