Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Ako prestavať Rázsochy? Lamač predstavil územný plán zóny

13.01.2016 | Daniel Suchý | © 2016 News and Media Holding

Rozlohou najmenšia bratislavská mestská časť má už desaťročia zablokované lukratívne územie tvoriace až sedminu jej plochy. Lamač čaká na definitívne vyriešenie osudu rozostavanej nemocnice Rázsochy. Samospráva teraz predložila predstavu, ako by sa mala zóna Zečák, kde nemocnica leží, v budúcnosti rozvíjať.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

„Ak by stavební odborníci rozhodli, že budovy sú nedostavateľné, územie by bolo vhodnejšie na zástavbu rodinných domov, o ktorú je aj záujem,“ povedal pre TREND pred rokom starosta Lamača Peter Šramko.

Štát už s dostavbou nemocnice nepočíta. Pozemky a hrubú stavbu by chcel predať, pre problémy s vysporiadaním pozemkov vyvlastnených za účelom výstavby zdravotného zariadenia to však zatiaľ nie je možné.

Starosta dodal, že o územie sa zaujímalo viacero investorov, ktorí mali alebo majú záujem o výstavbu bývania, ale aj o súkromnú nemocnicu či kongresové centrum. Mestská časť sa na zástavbu zhruba 85 hektárov pripravuje, štátnym orgánom predložila na posúdenie návrh územného plánu zóny.

Lamač nechce satelit

Lamač chce zabrániť vzniku ďalšieho satelitu so všetkými negatívnymi znakmi takejto zástavby, aké vidno vo viacerých obciach na okraji Bratislavy. Hlavnou ambíciou návrhu regulácie výstavby v zóne je vytvoriť kvalitné a udržateľné mestské prostredie.

Dosiahnuť to chce „doplnením školských, športových a kultúrnych zariadení do funkčných plôch určených na obytnú zástavbu saturujúcich potreby bývajúceho obyvateľstva“. Občianska vybavenosť má „vytvoriť predpoklady pre to, aby sa riešená lokalita stala cieľovou destináciou pre obyvateľov širšieho okolia mesta“.

Výsledkom by podľa predstavy mestskej časti mala byť zmiešaná štvrť kombinujúca zdravotnícke a rehabilitačné zariadenia s bývaním, obchodom, službami, oddychom a rekreáciou v prírodnom prostredí.

Zástavba má využiť genius loci so zaujímavým zvlneným profilom, takmer výhradne s južnou dispozíciou s dostatkom slnka a panoramatickými výhľadmi na okolie. Výhodou je prirodzené prúdenie vzduchu a Zelenohorský potok pretekajúci východnou časťou.

Lamač - Zečák - vizualizácia návrhu územného plánu zónyZdroj: Mestská časť Bratislava - Lamač

Dvojnásobok obyvateľov

Lamač má dnes vyše 6 800 obyvateľov. V zóne Zečák by mohlo podľa návrhu bývať ďalších takmer šesťtisíc ľudí v 3 800 bytových jednotkách a vzniknúť by tu malo 3 100 pracovných miest a 6 800 parkovacích státí.

Novej zástavbe by mali dominovať nízkopodlažné rodinné domy, radové a átriové rodinné domy, mestské vily a bytovky. Najvyššia by mala byť v južnej časti s maximálne siedmimi podlažiami a smerom od diaľnice D2 do kopca Zečák by mala klesať, v centre na najviac štyri a na severe na dve nadzemné podlažia.

Premiešanie bývania s občianskou vybavenosťou a zeleňou má zachovať plynulý prechod nového mestského prostredia do prírodného prostredia Bratislavského lesoparku a Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty.

Návrh Územného Plánu Zóny Zečák

Pešo a na bicykli

Územie má byť na okolie napojené na štyroch miestach. Z južnej strany na Harmincovu ulicu a Lamačskú cestu, na juhozápadnom okraji na ulicu Pod Zečákom, na severozápade sa prepojí s centrom Lamača cez Vysokohorskú ulicu a v severnej časti na Cestu na Klanec a ulicu Podháj.

Dopravné riešenie podporuje alternatívne formy dopravy. Na prvom mieste má byť peší pohyb a cyklistická doprava. Priestor je aj pre mestskú hromadnú dopravu a železnicu s novou zastávkou pri Tescu Lamač. Uvažuje sa nad systémom P+R (park and ride).

V minulosti sa už začalo s úpravami terénu pre hlavnú komunikáciu územia a uložením kanalizácie. Vychádzali zo štúdie Obytný súbor Zečák z roku 1988, ktorá predpokladala výstavbu klasického socialistického sídliska pre takmer desaťtisíc obyvateľov s materskými a základnými školami, obchodmi, kultúrnym zariadením aj športovými a detskými ihriskami.

Rozhodne torzo nemocnice

Zóna Zečák je ohraničená prstencom zástavby rodinných domov a záhrad, medzinárodným dopravným koridorom tvoreným diaľnicou D2, Lamačskou cestou a železnicou, areálom rozostavanej nemocnice Rázsochy a lesným masívom.

Práve areál nemocnice a jeho budúce využitie rozhodujúcim spôsobom ovplyvní rozvoj lokality. Areál má rozlohu 15 hektárov, zastavané zatiaľ boli tri hektáre. Od začiatku výstavby v roku 1987 do jej zastavenia v roku 2001 tu vznikli inžinierske siete a hrubá stavba nemocnice.

Štúdia ešte rieši zónu za predpokladu dostavania nemocnice na základe novej dokumentácie, keďže projekt už nezodpovedá súčasnej legislatíve. Problémom je aj majetkovo-právna rozdrobenosť územia s množstvom parciel a vlastníkov. Prvým krokom preto má byť nové rozparcelovanie podľa druhu využitia. Možné však bude až po doriešení majetkovo-právnych problémov.

O obstaraní územného plánu zóny Zečák rozhodli lamačskí poslanci v roku 2011. Štúdio Milan Architecture odovzdalo návrh v septembri 2013, odvtedy prebiehalo prerokovanie. Mestská časť by chcela dokument schváliť do konca tohto roku.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy územný plán

Realitná inzercia

PREDAJ - Záhorské sady, od 806 m2, BA IV

PREDAJ - Záhorské sady, od 806 m2, BA IV HERRYS predáva pozemky v najexkluzívnejšej časti Záhorskej Bystrice s výmerami od 806 m2 a 181 350 €. Pre viac informácií volajte na tel. číslo 0948 217 888.

HERRYS hľadá najlepších ľudí do tímu

HERRYS hľadá najlepších ľudí do tímu Otvorili sme 2 nové pracovné pozície v realitnej kancelárii HERRYS v Bratislave. Pozrite si aké - viac info v linku.

Moderné alebo klasické domy Dedinka

Moderné alebo klasické domy Dedinka Vyberte si moderný alebo klasický 4-izbový bungalov v lokalite s vlastným jazerom a lesoparkom. Ceny domov už od 157 tis. EUR.

Nové byty v Podunajských Biskupiciach

Nové byty v Podunajských Biskupiciach 1 až 4 izbové byty v dobrej cene na Kazanskej ulici, v bratislavskej Vrakuni

Mendelsohn

Mendelsohn Prémiová adresa, parkovanie v cene bytu v novom projekte MENDELSOHN

VILADOMY MARIANKA

VILADOMY MARIANKA 4-izbové byty vo viladome s vlastnou záhradou, terasou a dvomi parkovacími miestami v cene bytu. Nepremeškajte predpredajovú zľavu 5000 EUR z cenníkovej ceny!

Rodinné domy ELEVEN na Kolibe

Rodinné domy ELEVEN na Kolibe Doprajte si luxus v Malých Karpatoch. Ponúkame 11 RD poskytujúcich dokonalé súkromie a bezpečnosť v obľúbenej a vyhľadávanej lokalite Bratislava – Koliba.

Prenájom 2-izbového mezonetu v Eurovea 850€

Prenájom 2-izbového mezonetu v Eurovea 850€ Smart Brokers vám ponúka na prenájom pekný 2-izbový mezonet s výľadom na Dunaj. Cena za energie a služby je 200€. Možnosť prenájmu aj parkovacieho miesta.

Realitná kancelária a hypotekárne centrum

Realitná kancelária a hypotekárne centrum Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

Pridať inzerát