Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Aktivisti a architekti chcú napadnúť búranie Bezručovej

18.10.2016, 14:00 | Daniel Suchý | © 2016 News and Media Holding

Tri mesiace po začiatku búrania časti historického objektu bývalej nemocnice na Bezručovej ulici v bratislavskom Starom Meste sa rozbehla iniciatíva Zastavme deštrukciu Bezručky. Výzvu zverejnila organizácia DOCOMOMO zameraná na ochranu pamiatok modernej architektúry. Pripojili sa k nej aj aktivisti z občianskej iniciatívy Bratislava otvorene.

  • Tlačiť
  • 21

Tagy

Bezručova

Búranie, ktoré povolil Krajský pamiatkový úrad v Bratislave, sa začalo v júli. Demolícia sa týka časti objektu Bezručova 3 postaveného v rokoch 1932 - 1933. Developer Bezručova Invest odstránil časť od hlavného vchodu po Bezručovu 5.

Dôvodom búrania je vybudovanie podzemných garáží, ktoré požaduje parkovacia norma hlavného mesta. Investor chcel pôvodne zbúrať celý objekt, po rokovaniach sa s pamiatkarmi dohodol na odstránení jeho časti, kde vybuduje vjazd do garáží a zariadenie staveniska. Po dokončení garáží musí postaviť objekt nanovo v pôvodnej podobe.

Developer patriaci do okruhu firiem podnikateľa Juraja Širokého prebuduje Bezručovu na luxusný polyfunkčný komplex s bytmi a apartmánmi v cenách až vyše štyritisíc eur za štvorcový meter, obchodnou pasážou, wellnesom a kancelárskymi priestormi. Bezručova Residence má byť dokončená v decembri 2018.

Bezručova Residence - vizualizácia Bezručovej 3Zdroj: Bezručova Invest

Pripomienky úrady ignorovali

Aktivisti a architekti pripomienkovali projekt prestavby funkcionalistickej pamiatky už od roku 2007. Medzičasom sa projekt výrazne menil a zmenil sa aj majiteľ. Počas príprav projektu sa objavili viaceré požiadavky verejnosti – zachovanie zdravotníckej funkcie, nebudovanie podzemných garáží či zákaz výrubu stromov.

Do povolení sa premietli iba čiastočne požiadavkou na určitý podiel priestorov pre zdravotníctvo. Aktivisti hovoria, že úrady odborné a občianske pripomienky ignorovali a podozrievajú ich z korupčného konania.

Napriek tomu, že o postupe prác prestavby Bezručovej, vrátane búrania časti objektu, developer informoval už vlani v novembri, reakcia verejnosti a následná iniciatíva architektov a aktivistov prišla až po rozbehnutí prác.

Neprehliadnite

Organizácia DOCOMOMO (Documentation and Conservation of Buildings, Sites and Neighbourhoods of the Modern Movement) zverejnila výzvu predstaviteľom štátnej a verejnej správy, aby zastavili deštrukciu pamiatky patriacej k najvýznamnejšiemu dedičstvu medzivojnového obdobia.

Adresovali ju riaditeľke Pamiatkového úradu Slovenskej republiky Kataríne Kosovej, ministrovi kultúry Marekovi Maďaričovi a prezidentovi Andrejovi Kiskovi.

Pamiatkový úrad čelí kritike

Žiadajú prešetriť rozhodovanie Stavebného úradu Bratislava Staré Mesto, rozhodovanie Krajského pamiatkového úradu v Bratislave pamiatkovou inšpekciou a vyvodiť dôsledky za nenávratné škody na kultúrnom dedičstve Slovenska, ktoré úrad netransparentným rozhodovaním spôsobil. Žiadajú tiež prehodnotiť prístup k pamiatkam všeobecne a osobitne k ochrane architektonického dedičstva 20. storočia.

„Naša organizácia DOCOMOMO, ktorá je zameraná na ochranu pamiatok moderného hnutia, zvažuje aj oslovenie štátnej prokuratúry a v najhoršom prípade aj podanie trestného oznámenia v súvislosti s ničením kultúrnych hodnôt krajiny,“ povedala architektka Henrieta Moravčíková pre RTVS.

Bezručova Residence - aktuálny stav rekonštrukcieZdroj: TREND Reality

Generálny riaditeľ Krajského pamiatkového úradu v Bratislave (KPÚ) Peter Jurkovič reagoval pre televíziu konštatovaním, že nešlo o individuálne, ale o dlhoročné kolektívne rozhodovanie. Aktivisti z Bratislava otvorene však poukazujú na viaceré prípady, keď Bratislava prišla o vzácne pamiatkové hodnoty pre nečinnosť alebo stanoviská KPÚ.

Minister kultúry už podľa RTVS poveril pamiatkovú inšpekciu prešetrením postupu Krajského pamiatkového úradu v Bratislave.

Názor redakcie: Začarovaný kruh

V Bratislave je to už poriadne obohratý scenár. Napriek tomu zas a znova funguje. Úrady napriek pripomienkam odborníkov a aktivistov schvália rozsiahlu výstavbu alebo búranie priemyselných či iných moderných pamiatok. Nastane ohlušujúce ticho, po mesiacoch od rozhodnutia sa búranie či výstavba rozbehne a sociálne siete a diskusie zaplnia prekvapené a rozhorčené reakcie Bratislavčanov. Nasledujú iniciatívy za zastavenie nezvrátiteľného.

Tento scenár má niekoľko stránok. Jednou je dlhodobá neschopnosť pamiatkarov chrániť objekty modernej a priemyselnej architektúry konca 19. a 20. storočia. Zbúrané už boli takmer všetky.

Všetka zlosť sa vždy napokon znesie na hlavy developerov. Skutočnými vinníkmi tohto stavu sú však úradníci. Ich nekonečne dlhé a neprehľadné rozhodovanie často viedlo k úplnému schátraniu cenných objektov, až prakticky nebolo čo chrániť.

Posledné kauzy ako Stein či Bezručova mali spoločné to, že noví vlastníci už prišli do situácie, keď bolo lepšie, aby sa so zdevastovanými objektmi vôbec niečo robilo aj za cenu zachovania len minima historickej podstaty. Alternatívou bolo čakanie, či sa nájde osvietený dobrodinec, ktorý za vlastné peniaze splní želanie verejnosti.

Ponúka sa argument, že nielen na západ od našich hraníc, ale aj v iných postkomunistických krajinách sa historická priemyselná architektúra citlivo rekonštruuje a dopĺňa modernými prístavbami, čím získa nový život. Za takýmito príkladmi je však vždy v prvom rade spoločenská objednávka, jasné pravidlá, rýchle a pružné rozhodovanie úradov.

Developeri sú všade na svete rovnakí, ich cieľom je pochopiteľne dosiahnuť zisk. Ich správanie však závisí od podmienok, pravidiel a ich vymáhania. K tomu sa pridáva ďalší rozmer - nezmyselné stavebné predpisy, ktoré nerozlišujú, či ide o historické centrum mesta alebo sídlisko.

Iné európske metropoly vyháňajú autá z centier miest. Parkovacia norma je nula. Mesto nenúti developerov stavať podzemné garáže a zahlcovať centrum autami, práve naopak. Chodiť peši je výsadou ľudí bývajúcich alebo pracujúcich v centre. Ale kto by si v Bratislave kúpil byt bez parkovacieho miesta?

Vo Viedni alebo Berlíne by pamiatkari a mesto nielenže nepožadovali, ale ani nedovolili stavať podzemné garáže v objekte rangu Bezručovej. Parkovanie by sa dalo bez problémov vyriešiť inak, napríklad vybudovaním rozsiahlych podzemných garáží v rodiacej sa zóne Čulenova.

Slováci sú však na rozdiel od obyvateľov iných európskych krajín extrémne naviazaní na autá. Vo svetových metropolách je úplne bežné chodiť peši do školy či do práce aj dva kilometre. U nás sa hľadajú výhovorky na nefungujúcu mestskú hromadnú dopravu. Každý nadáva na zápchy, ale sám nie je ochotný vzdať sa auta ani keď býva blízko centra a nebodaj ešte platiť za parkovanie.

Lenže už si treba naozaj vybrať, v akom meste chceme žiť. V meste zapratanom autami a nimi produkovaným hlukom a splodinami? V meste, kde sa každá výstavba kritizuje, lebo narastú zápchy? Alebo v meste, ktoré kultivuje verejné priestory, kde je príjemné prejsť sa peši, zastaviť sa v obchode, na trhu alebo v kaviarni? V meste, ktoré sa rozvíja, pretože prirodzene priťahuje ľudí kvalitou života?

A to je ďalší rozmer kauzy. Poukazuje na zvláštny druh nezáujmu Bratislavčanov o svoje mesto a dianie v ňom. Len v poslednom čase máme niekoľko príkladov, keď sa pozornosť verejnosti sústredila na problém, ktorý je už neskoro riešiť a absolútne odignorovala aktuálne zásadné rozhodnutia.

Napríklad kým ľudia „hejtovali“ dokončený Starý most a Štúrovu ulicu, bývalý primátor Ftáčnik bez povšimnutia v posledný deň v úrade podpísal záväzné stanovisko pre Stanicu Nivy. Dlho očakávaný projekt pritom zásadne ovplyvní budúcnosť mesta, neprešiel však náležitou verejnou diskusiou a už dnes vyvoláva budovanie ďalšieho obrovského nákupného centra neďaleko Eurovei a Centrálu obavy.

Podobne v prípade Bezručovej developer už vlani v novembri informoval o presnom postupe prestavby komplexu, vrátane búrania jeho časti. TREND Reality túto informáciu priniesli, vo verejnosti však nijako nezarezonovala. Ako to už v Bratislave býva, verejnosť sa zobudila, až keď sa už začalo búrať. Osem mesiacov medzi zverejnením informácie o búraní a jeho začiatkom nikto nevyužil na spustenie kampane.

  • Tlačiť
  • 21

Tagy Bezručova