Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Banky ešte nemajú odvahu zabaviť reality

17.10.2011, 14:00 | Ľuboš Mistrík | © 2011 News and Media Holding

Financovanie realít sa o niečo zlepšilo, náladu môže pochovať trh

  • Tlačiť
  • 2

Ochota bankových domov financovať realitné projekty za posledný rok stúpla. Súvisí to najmä so zlepšovaním nálady na trhoch a s tým spojenou zvýšenou aktivitou developerov. Kritéria bánk však ostávajú náročné a viac sa venujú reštrukturalizácii starých dlhov, informuje prieskum spoločnosti KPMG.

Podľa výsledkov štúdie prišlo v porovnaní s vlaňajškom k  nárastu investícií, i keď sa to líši v závislosti od krajiny. Najlepšie sa darilo Rakúsku, ktoré indexom na úrovni 1,36 výrazne predbieha ostatné štáty regiónu. Na druhom mieste v ochote financovať realitný segment je s odstupom Česká republika, kde index dosahuje hodnotu 3.36.

Nasleduje Poľsko a na štvrtom mieste je Slovensko. Sentiment financovania tu dosahuje 4,68, kým v susednom Maďarsku je to až 7. KPMG získala výsledky na základe 10-otázkového prieskumu medzi 50 bankami regiónu strednej a východnej Európy. Zúčastnili sa aj pobaltské a balkánske krajiny.

banky-tab.jpg

„Aj keď banky majú stále prísne kritéria pre poskytovanie úverov a dlhové financovanie je stále problematické pre mnohých investorov a developerov, existujú náznaky zvýšenia ich chuti financovať nehnuteľnosti v priebehu posledných 12 mesiacov,“ informuje prieskum. Všetko však závisí od vývoja trhu a ekonomiky v širších súvislostiach.

Financujúce inštitúcie sa skôr snažia o reštrukturalizáciu zlyhaných úverov ako o zabavovanie majetkov. Snahu o menej radikálne riešenia vidno aj v prístupe k novým developerským projektom. Banky sa podľa prieskumu viac zaujímajú o financovanie realít generujúcich pravidelný výnos, teda napríklad zabehnuté administratívne projekty, než o nový development.

Rovnaké závery vyplývajú aj pre Slovensko, kde banky síce chcú financovať nehnuteľnosti, no vyberajú len veľmi opatrne a stanovujú prísne kritériá.

Foto na titulke - Flickr

  • Tlačiť
  • 2