Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Banky servírujú developerom diétne porcie

17.11.2011, 14:18 | Martin Labanc | © 2011 News and Media Holding

Zmenilo sa rozdelenie úverového koláča, menšie sústo pripadá rezidenciám

  • Tlačiť
  • 2

Banky sa pri poskytovaní developerských úveroch správajú konzervatívnejšie. Podobne by mal vyzerať aj budúci rok. Zaznelo opatrne v úvode panelu o projektovom financovaní v rámci konferencie Stavebného fóra.sk pod názvom Real Estate Market Slovensko 2011.

Mení sa najmä rozdelenie úverového koláča pre jednotlivé realitné segmenty. Na ústupe je financovanie rezidenčných projektov. Príkladom je Slovenská sporiteľňa (SLSP). „Najviac sa zameriavame na kancelárske projekty. Z celkového balíka tvoria až 40 percent,“ vyratúva Karol Bielovský, zastupujúci banku.

Nasleduje obchod s 20-percentným podielom. Až na treťom mieste sú rezidencie. Banka sa pri nich zameriava najmä na menšie projekty. Podobnú stratégiu potvrdzuje aj Gréta Slaninková z UniCredit Bank.

Mení sa aj maximálna výška pôžičiek. „Súčasný finančný strop pre jeden projekt je na úrovni 20 miliónov eur,“ vyčísľuje G. Slaninková. Dôležité je presné nastavenie projektu s ohľadom na dopyt klienta. Podľa diskutujúcich len samotná veľkosť projektu nerozhoduje. „Aj päť malých projektov vás totiž môže v dnešnej dobe sklamať,“ dodáva. Optimom je pre K. Bielovského komplex na úrovni 60 bytov.

Banky menia pohľad aj na výšku vlastných zdrojov u developerov. Zatiaľ čo v časoch realitného boomu stačilo pri poskytnutí úveru 15 percent vlastného kapitálu, dnes ho vidí G. Slaninková na 30-percentnej úrovni.

Priemerná doba splácania je dva až tri roky. Pri kanceláriách sa úvery splácajú do piatich rokov. „Málokedy sú nastavené na dlhšie obdobie. Sedemročné úvery by som dokázal spočítať na prstoch jednej ruky,“ dodáva K. Bielovský.

Pri pôžičkách hrá dôležitú úlohu aj ochrana kapitálu pred nepriaznivými výkyvmi kurzu. „V západnej Európe chcú hedžovaný úver častokrát samotní developeri,“ vykresľuje Monika Galabová z Hypo Noe Gruppe Bank AG. V našich podmienkach vidí G. Slaninková uplatnenie tejto ochrany najmä pri projektoch so 70-percentným úverovaním. Banky ju však pri poskytnutí úveru povinne nevyžadujú.

Ilustračné foto - Flickr

  • Tlačiť
  • 2