Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Bratislava ako investičný magnet? Mesto má najvyššie výnosy v regióne

09.05.2017, 14:00 | Tomáš Vašuta | © 2017 News and Media Holding

Vysoká obsadenosť kancelárskych priestorov, predpoklady ďalšieho rastu nájomného i vysoké výnosy z investícií do kancelárskych priestorov. To sú tri predpoklady, ktoré robia z Bratislavy jedno z najpríťažlivejších miest pre investorov. Podľa poradensko-konzultačnej spoločnosti CBRE sa hlavné mesto Slovenska stane lídrom na trhu nehnuteľností.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

Dokazujú to aj aktuálne čísla. Kým v roku 2015 sa u nás na trhu komerčných nehnuteľností zrealizovali obchody za 446 miliónov eur, vlani bolo toto číslo takmer dvojnásobné. Investori naliali do nehnuteľností 855 miliónov eur.

Postarali sa o to najmä akvizície obchodných centier. Nového majiteľa získali napríklad Central (medzinárodná investičná firma Allianz Real Estate), piešťanský Aupark, prievidzské Korzo (obe investičná spoločnosť NEPI),  trenčianske Laugaricio (slovenská správcovská spoločnosť IAD Investments) či sieť obchodov Stop Shop (Immofinanz).

Zahraničné investície

V oblasti retailu sa vlani cez nákupy preinvestovalo 407 miliónov eur. Druhým najfrekventovanejším segmentom boli industriálne nehnuteľnosti (240 miliónov) a tretím kancelárie (118 miliónov eur). „Až 79 percent všetkých investícií v komerčných nehnuteľnostiach malo zahraničný pôvod,“ vysvetľuje riaditeľ predaja investičných nehnuteľností z CBRE Slovensko Marián Mlynárik. V tomto smere pritieklo najviac kapitálu zo Singapuru, Austrálie, Južnej Afriky či Rakúska.

Ľubor Procházka, obchodný riaditeľ CBRE Slovensko, poukazuje na to, že atraktivita Bratislavy bude v ďalších mesiacoch stúpať. „Bratislava predstavuje pre investorov v oblasti komerčných nehnuteľností stabilné a predvídateľné podnikateľské prostredie pre dlhodobé investície. Ich objem sa v posledných rokoch takmer zdvojnásobil a očakávame, že bude aj naďalej narastať,“ predpovedá Ľ. Procházka.

Neprehliadnite

Podľa poradenskej spoločnosti už teraz registrujú záujem investorov z Francúzska, Južnej Afriky, Ruska alebo Číny. Najväčší záujem môže byť o kancelárie a logistické haly. „Bratislava už dlhodobo vykazuje najnižšiu neobsadenosť kancelárskych budov v rámci krajín regiónu, momentálne sa pohybuje na úrovni 7,2 percenta,“ uvádza M. Mlynárik.

Ohlásené obchody

Uvedené číslo je spomedzi krajín V4 najnižšie. Naopak, výnosy z investícií do kancelárskych nehnuteľností sú najvyššie. Kým v Prahe sa pohybujú na úrovni piatich percent, v Bratislave a Budapešti dosahujú úroveň 6,75 percenta. V náš prospech hrá členstvo v eurozóne či stabilná politická situácia.

„Čo sa týka obľúbenosti medzi investormi, je Slovensko hviezda v strednej Európe,“ vysvetľuje vedúci oddelenia kancelárskych nehnuteľností CBRE Oliver Galata. Podľa jeho slov v tomto smere zohráva úlohu to, že na trhu je dostatok ľudí, ktorí ovládajú nemecký aj anglický jazyk i blízkosť viedenského letiska.

Aj preto analytici očakávajú, že sa v ďalších mesiacoch udejú zaujímavé obchody. „Veľa vlastníkov komerčných nehnuteľností je pripravených predávať a záujem je aj na druhej strane,“ prezrádza M. Mlynárik.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

Tagy CBRE, investície

Realitná inzercia

Ponuka bytov v Panorama City

Ponuka bytov v Panorama City HERRYS ponúka na predaj a prenájom byty v rezidenčnom projekte Panorama City. Pozrite si našu ponuku bývania s krásnym výhľadom na Bratislavu.

Chete predať nehnuteľnosť? My vieme ako

Chete predať nehnuteľnosť? My vieme ako Poraďte sa zdarma, akú hodnotu má dnes vaša nehnuteľnosť a získajte pri jej predaji čo najviac!

City Park Ružinov

City Park Ružinov BOND Reality ponúkajú exkluzívne na predaj byty v projekte City Park Ružinov. Na kúpu vám stačí 10% z ceny bytu. Bezkonkurenčné ceny a občianska vybavenosť.

TRNAVSKÁ RESIDENCE

TRNAVSKÁ RESIDENCE Trnavská Residence je TOP ponukou ako investícia alebo ako štartovacie byty. K dispozícií budú 1-2 izb. byty. Bližšie informácie Vám poskytnú naši predajcovia

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Bývajte pri Bojnickom Zámku na top adrese.

Bývajte pri Bojnickom Zámku na top adrese. Na predaj vynikajúco riešený, štýlový 4izb. byt s terasou. Situovaný na prestížnej adrese, Pribinova ulica, v projekte KONDOMÍNIUM v Bojniciach.

Pozemky pre priemysel a logistiku, Pezinok

Pozemky pre priemysel a logistiku, Pezinok Novovybudovaný prevádzkovo-skladový areál, 23 ha, všetky inžinierske siete a cesta na hranici pozemku. EIA, územné rozhodnutie. Prvý investor pred výstavbou.

Moderné bývanie neďaleko Bratislavy

Moderné bývanie neďaleko Bratislavy • Ružová ulica - Senec • 3-izbový byt s vlastným kúrením • podlahová plocha bytu 64 m2 + terasa 10 m2 • tichá novovybudovaná lokalita

Pridať inzerát