Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Byty sa kreslia, no stavajú menej

30.05.2011, 07:30 | Ľuboš Mistrík | © 2011 News and Media Holding

Trh s bývaním sa spamätáva z najhoršieho, divoký rast v dohľadnom čase nemožno čakať

  • Tlačiť
  • 1

Ceny bývania na Slovensku po rokoch rastu a neskôr i poklesu momentálne stagnujú. Informácia Národnej banky Slovenska, že priemerný štvorec domu a bytu v úvode tohto roka klesol na 1 264 eur, je zaujímavá pre kupujúcich. Kupujúci – dopyt – sa potešia miernemu, dvojpercentnému zníženiu cien oproti záveru vlaňajška. Druhú stranu mince – ponuku – však pokles nepoteší a len sťažka sa budú developeri púšťať do masovejšej výstavby, keď ešte o dne cien nie sú presvedčení. Súčasné priemerné ceny korešpondujú približne s tretím kvartálom 2007, čo bol vtedajší štart najväčšieho boomu.

Tento rok sa nový boom s najväčšou pravdepodobnosťou nezačne. Hoci tohtoročnému rastu realitného trhu a záujmu o nové byty developerské spoločnosti veria, do reálnej výstavby sa púšťa málokto. Napríklad česká skupina Finep spomínala plán na vybudovanie tretej a štvrtej etapy svojho projektu Jégého alej v bratislavskom Ružinove, ktoré mali existujúcich 500 bytov doplniť o ďalších tristo. Poučení z predošlého megakomplexu hovoria o komornejšom charaktere a zaujímavejšej architektúre. Samotná výstavba sa však zatiaľ nezačala.

Len v malom

stavebnictvo_strauch_2

O plánovaných projektoch možno po najťažšom krízovom období hovoriť ako o uskromnených ambíciách a opatrnom vyčkávaní. Megaprojekty, ako napríklad Južné mesto na okraji Petržalky, budujú ich developeri v menšom. Namiesto tisícok bytov konkurujúcich svojimi cenami starším panelákovým bytom vyrastajú na niekdajších poliach len prvé radové domy a malé bytovky s cenovkami na úrovni vyše 1 500 eur/m2 vrátane DPH. Aj pri zlepšujúcej sa nálade na trhu nie sú očakávania z ďalšieho ekonomického vývoja medzi potenciálnymi kupujúcimi také dobré, aby sa o novostavby zaujímali vo veľkom.

A tak sa začínajú stavať len menšie projekty. Napríklad Nová Mýtna blízko centra Bratislavy z dielne Rakúšanov, ktorú v tichosti budujú už od druhej polovice vlaňajška. Ďalším nedávno rozostavaným komplexom je druhá etapa dostupnejšieho bývania v Devínskej Novej Vsi pod názvom Devínsky dvor. Spoločnosť, za ktorou je izraelský kapitál, sa rozhodla postaviť tam 50 bytov. V porovnaní s celým bratislavským trhom však ide o lastovičky, ktoré leto neprinesú.

Optimistickejší sú predávajúci pri najnižšom segmente – prestavbe ubytovní na nové bývanie. Rozostavala sa druhá etapa projektu Duohouse v bratislavskom Vlčom hrdle a ohlásené je aj prebudovanie niekdajšej budovy Henkelu v Ružinove. Tu sa však stále nezačalo, investor čaká na záujem trhu. Ani ubytovne však nie sú tým, čo by zaujalo väčšie stavebné firmy a pomohlo naplniť ich kapacity.

Ani regióny

Kým v hlavnom meste sa koncom vlaňajška a v tomto roku rozostavali aspoň menšie rezidenčné komplexy, mimo Bratislavy je nová výstavba na minimálnej úrovni. Výstavba košickej Novej Terasy z dielne skupiny Penta Investments je zatiaľ v plánoch, nič väčšie sa v meste v najbližšom čase neplánuje. Podobne je na tom neďaleký Prešov a ďalšie mestá východného Slovenska.

Investori v ostatných slovenských mestách zatiaľ postupujú podobne opatrne ako v metropole. V Nitre pribúdajú niektoré rezidenčné projekty alebo aspoň pozemky na predaj, v Žiline po niekdajšom boome o väčších nových komplexoch taktiež nepočuť.

Vo Zvolene dokončujú výstavbu menšej bytovky Emporia a v Leviciach chcú Banskobystričania postaviť necelú štyridsiatku bytov. Ide o malé plány, rovnako aj v Trnave. Tu sa rozbieha prvá fáza veľkého projektu v lokalite Zátvor – spoločnosť Lucron chce postaviť prvých sto bytov. Rovnako ako aj inde, nejde o nový projekt, ale o štartovaciu etapu dlhšie plánovaného. Developeri sa už nepúšťajú do výstavby mnohých bytov naraz. Aj postoj bánk naznačuje, že veľké projekty v súčasnej dobe neplánujú financovať.

Tento rok sa toho veľa nerozostavia. Stavebné povolenia získalo vlani 16 211 bytových jednotiek, čo je medziročný pokles o 20,2 percenta. Navyše, množstvo z týchto bytov sa reálne tak skoro ani stavať nezačne.

Tento prepad je však oproti medziročnému porovnaniu z rokov 2010 a 2009 o niečo menej výrazný. Na množstve vydaných povolení sa tak už prejavil mierny optimizmus. No tento rok sa v reálnych výkopoch zatiaľ ešte neprejaví.

Článok vyšiel v prílohe TREND Top v stavebníctve, ktorá je súčasťou aktuálneho vydania TRENDU č. 21.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Desať dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.

Foto - Maňo Štrauch

  • Tlačiť
  • 1

Tagy stavebníctvo