Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Byty v Bratislave majú ďalej rásť

08.03.2007, 10:59 | SITA | mr | pk

NARKS predpokladá zvýšenie cien aj v tomto roku o 10–15 percent.

  • Tlačiť
  • 1

Ceny bytov v Bratislave by v najbližších troch až štyroch rokoch klesať nemali. Podľa odhadov by sa mali ceny skôr plynulo, ale nie prudko zvyšovať. Ako pre agentúru SITA uviedol generálny sekretár Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Martin Lazík, tempo rastu cien bytov v Bratislave v tomto roku by malo zostať približne rovnaké ako vlani. Predpokladá sa priemerný 10- až 15-percentný nárast cien.

"Ceny bytov v Bratislave začali rásť rýchlejšie v roku 2006, dôvodom bola silná a zdravá slovenská ekonomika. Rast bol spôsobený aj vstupom viacerých zahraničných spoločností, či individuálnych kupcov bytov na Slovensko. Podobná situácia v ekonomike je aj v súčasnosti, rast cien bytov môžu ovplyvniť dokončované stredné či pripravované veľké rezidenčné projekty," hovorí M. Lazík. Podľa neho by však o prudký nárast cien nemalo ísť, pohyby sa odhadujú nanajvýš do 20 až 25 percent.

Ako ďalej uviedol, veľký význam by mohla mať plánovaná výstavba viac ako 7-tisíc nových bytov na juhu Petržalky, veľký nárast či pokles cien bytov by však v tejto súvislosti aj tak nastať nemal. "Developer určite nekalkuluje, že prerobí. Ceny nebude upravovať dole, aj keby sa mu na začiatku podarilo predať napríklad len 75 % bytov," konštatoval Lazík.

Podľa neho je veľmi ťažké povedať, koľko bytov by sa v Bratislave muselo postaviť, aby ceny prestali rásť a ustálili sa. "Dopyt by mohol časom narásť a potom by nemusel stačiť ani naplánovaný počet nových bytov," uviedol Lazík. Veľké výkyvy v cenách by nemal spôsobiť ani plánovaný prechod z koruny na euro. "Euro by nemalo mať veľký vplyv, skôr je to o psychologických súvislostiach," dodal M. Lazík.

K najväčším súčasným bytovým projektom, ktoré sa v Bratislave stavajú, patria Koloseo s vyše 700 bytmi na Tomášikovej a Tri veže s vyše 600 bytmi na Bajkalskej ulici. V Mlynskej doline sa stavia kommplex Cubicon so 400 bytmi, takmer toľko vyrastie v dvojvežiaku Vienna Gate v Petržalke..

Najdrahšie byty sa nachádzajú v historickom i širšom centre Bratislavy, vysoké ceny bytov sú aj v okolí Nív, Ružinova a v treťom bratislavskom obvode po Raču, vychytené sú tiež Kramáre. Cena bytov v Petržalke sa pohybuje okolo priemeru.

  • Tlačiť
  • 1