Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Červená veža priťahuje ceny

26.08.2011, 15:01 | Karol Klanic

Svetová architektúra. Svetový úspech asymetrickej stavby z odlišných sestier pri Barcelone od Japonca Toya Ita.

  • Tlačiť
  • 0

Na konci júla vyhlásili tohtoročné ceny Emporis Skyscraper Award. Výškovou budovou roka sa stala iba o čosi viac ako 112-metrová veža Porta Fira 1. Jury expertov zo 67 krajín ju uprednostnili pred Burdž Chalífa, a to pomerne výrazne.

Capital Gate v Abú Dhabí, o ktorej už TRENDreality.sk informoval, sa umiestnila ako piata. Minuloročným laureátom bol rezidenčný mrakodrap Aqua v Chicagu.

Projekt Porta Fira stojí v takmer tristotisícovom meste L'Hospitalet de Llobregat, ktoré na juhozápade plynulo nadväzuje na Barcelonu – vežiak je vzdialený necelých päť kilometrov od centra. Spolu s dvojičkou Porta Fira 2 ju projektoval japonský ateliér Toyo Ito & Associates a španielskí architekti z b720 Fermín Vázquez Arquitectos.

Tí sa podieľali na viacerých stavbách Davida Chipperfieldda a Jeana Nouvela, okrem iných na Torre Agbar, vyhodnotenej Emporisom roku 2004 na druhom mieste.

Toyo Ito, známy projektom parížskej nemocnice pre nadáciu Cognacq-Jay, pôvodného majiteľa parížskeho obchodného domu La Samaritaine (2006), a obchodného domu Mikimoto Ginza2 v Tokiu (2005), koncipoval dvojičky v rámci urbanistického návrhu nového veľtržného areálu Fira 2000.

Nadviazal na Las Torres Venecianas, okolo ktorých sa z námestia Plaça d'Espanya vchádzalo na barcelonské Expo 1929, kde dosiaľ usporadúvajú veľtrhy. Nový areál a staré výstavisko na pahorku Montjuïc spája tri a pol kilometrový úsek najdlhšej španielskej ulice Gran Via de les Corts Catalanes.

Odmenená budova Porta Fira je štvorhviezdičkovým hotelom s 320 izbami domáceho reťazca Santos. Dokončili ju v januári, oficiálne otvorili v júni minulého roku.

K tvaru budovy v podobe deformovaného, v hornej tretine rozširujúceho sa valca dospel Ito inšpiráciou lotosovým kvetom. V dolnej časti pôsobí, akoby rotovala. Vhodný odtieň červenej bol údajne predmetom dlhých úvah projektantov.

Por1

Vnútorná fasáda je zo skla a hliníka, vonkajšia zo šikmých hliníkových tyčí – je ich až 13 tisíc, ako zistil španielsky server Mundo de Lujos.

Do hotela investovala spoločnosť Fomento de Construcciones y Contratas takmer 100 mil. eur. Vedľajšia administratívna budova Porta Fira 2, zvaná aj Torre Realia BCN, dokončená o rok skôr, si podľa serveru Spanish Real Estate www.realestatepress.es vyžiadala 125 mil. eur.

Je o osemdesiat centimetrov nižšia, celkovou rozlohou však podstatne väčšia, prenajímateľná plocha je okolo 32 tisíc metrov štvorcových.

Na fasádu veže orientovanú k námestiu, ktorá sa vo väčšine pohľadov javí ako bežná pravouhlá budova, preniká organický tvar obslužného jadra podobnej červenej farby, akú má hotel. Vidieť ho aj cez sklenú fasádu.

Budovy spája pódium zvlnených oblých tvarov, ktoré nadväzuje na veľtržné pavilóny, sú v ňom výstavné priestory i kongresové sály.

Na námestí Plaça d’Europa, kde stoja dvojičky, sú ďalšie štyri veže mierne vyššie ako sto metrov. Vyniká medzi nimi Hotel Catalonia Plaza Europa od Jeana Nouvela, ktorý otvoria na budúci rok.

Svetová architektúra prináša každý piatok architektonický skvost. Pozrite si všetky.

Autor je spolupracovník TRENDreality.sk.

Por3

Foto - Adria Goula

http://www.fosterandpartners.com

  • Tlačiť
  • 0

Tagy svetová architektúra

Diskusia (0 reakcií)