Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

CEZAAR má nominácie – pozrite si najlepšiu slovenskú architektúru

07.07.2016, 14:57 | Patrik Garaj | © 2016 News and Media Holding

Od interiéru maličkého obchodu so šperkmi a šatami po najvyššie obytné vežiaky v Bratislave s tridsaťtri podlažiami. Od rekonštrukcie duchovného priestoru kostola až po dizajnovú a pragmatickú budovu firmy na predaj pneumatík.

  • Tlačiť
  • 10

To je raster, v ktorom sa pohybuje sedemnástka najlepších domácich architektonických počinov, ktoré získali nominácie jubilejného 15. ročníka slovenskej Ceny za architektúru (CEZAAR). Zoznam nominantov súťaže bol predstavený dnes na tlačovej konferencii na pôde vyhlasovateľa súťaže Slovenskej komory architektov v Bratislave.

Porota CEZAAR 2016: (zľava) A. Novák, J. Troy, I. Németh, L. Kordík, Š. Moravčík, J. Šépka a R. Rutkowski.Zdroj: Patrik Garaj

Zo 108 prihlásených prác nominácie na základe osobných obhliadok vyberala medzinárodná porota, ktorú tvorili slovenskí architekti Lukáš Kordík a Štefan Moravčík, českí architekti Antonín Novák a Jan Šépka, Juri Troy (Rakúsko), predseda poroty Roman Rutkowski (Poľsko) a výtvarníčka Ilona Németh (Slovensko).

Predseda poroty, Roman Rutkowski, celkovo zhodnotil odkaz poroty: „Snažili sme sa nájsť vašu vlastnú identitu, pretože v niektorých častiach architektúry sa stávate až príliš medzinárodnými. Pri tvorbe v architektúre je dobré pamätať na to, kto sme, odkiaľ pochádzame a kde sú naše korene. Je dôležité, aby architektúra vznikala z kvalitne organizovaných verejných súťaží. A tie by mali byť podporované vládou, a verejnou správou, či rôznymi inými dotknutými inštitúciami.“

Laureáti v jednotlivých kategóriách budú slávnostne vyhlásení počas galavečera 6. októbra 2016 v Starej Tržnici v Bratislave.

V kategórii Rodinné domy boli nominované tri stavby. Je to Rodinný dom pod Kalváriou v obci Veľké Úľany od autorov Petra Šercela a Andreja Šveca, Drevodom v Lučatíne od Jaromíra Krobota a rodinný dom Brusnicová A na bratislavskej Kolibe od Mateja Gréberta z ateliéru Compass Architekti.

Rodinný dom pod Kalváriou - Peter Šercel, Andrej Švec.Zdroj: Tomáš Manina

Drevodom v Lučatíne - Jaromír KrobotZdroj: Martin Karšňák

Brusnicová A - Matej Grébert.Zdroj: Pavel Meluš

Kategória Bytové domy má dve nominácie. Získali ich výškováky Panorama City v Bratislave od autora Juraja Hermanna a ateliéru P – T a Bytové domy Avana v Stupave od architektov Matúša Poláka, Martina Rezníka, Silvie Kračúnovej a Juraja Makového.

Panorama City - Juraj Hermann a kol.Zdroj: Ľubo Stacho

Bytové domy Avana - Matúš Polák, Martin Rezník, Silvia Kračúnová, Juraj Makový.Zdroj: Tomáš Manina

V kategórii Občianske a priemyselné stavby boli nominované stavby: Centrála firmy Gumex Slovakia pri Nitre od architektov Martina Paulínyho a Branislava Hovorku, dostavba areálu Ministerstva zahraničných vecí v Bratislave od autorov Jána Pavúka a Iľju Skočeka a Materská škola Guliver v Banskej Štiavnici od architekta Richarda Murgaša.

Centrála Gumex Slovakia - Martin Paulíny, Branislav Hovorka.Zdroj: Branislav Hovorka

Dostavba areálu MZV SR - Ján Pavúk, Iľja Skoček.Zdroj: Ján Pavúk

Materská škola Guliver - Richard Murgaš.Zdroj: Lukáš Rohárik

Kategória Obnova a prestavba má tri nominácie. Je to Rekonštrukcia baníckeho domu Dolná Resla v Banskej Štiavnici od Vladimíra Schmidta a Zuzany Ditteovej, nadstavba a dostavba bytového domu na Mýtnej ulici v Bratislave od autorov Pavla Seneckého, Michala Vršanského a Juraja Seneckého a obnova a rekonštrukcia interiéru rímskokatolíckeho kostola sv. Vavrinca v Brutovciach od Tomáša Bujnu.

Rekonštrukcia baníckeho domu Dolná Resla - Vladimír Schmidt, Zuzana Ditteová.Zdroj: Martin Šveda

Bytový dom M25 - Pavol Senecký, Michal Vršanský, Juraj Senecký.Zdroj: Michal Vršanský

Interiér rímskokatolíckeho kostola sv. Vavrinca v Brutovciach - Tomáš Bujna.Zdroj: Stano Dubík

Kategória Interiér má najviac nominácií – štyri. Sú to: Byt G v Bratislave od ateliéru Toito, interiér štúdia Frame House v Bratislave od ateliéru plusminusarchitects, Expozícia knižnej a katalógovej kultúry od 60-tych rokov po súčasnosť Slovenskej národnej galérie na Zvolenskom zámku od autorov Alana Krajčíra a Heleny Vojtkovej a interiér obchodu Slávica na Laurinskej ulici v Bratislave od Andreja Olaha a Kataríny Labáthovej.

Byt G - Katarína Príkopská, Ivan Príkopský, Tomáš Szöke.Zdroj: Katarína Príkopská

Framehouse - Maroš Fečík, Filip KandravýZdroj: Maroš Fečík

Expozícia knižnej a katalógovej kultúry od 60-tych rokov po súčasnosť - Alan Krajčír, Helena VojtkováZdroj: Martin Dökereš

Obchod Slávica - Andrej Olah, Katarína Labáthová.Zdroj: Tomáš Manina

V kategórii Exteriér porota rozhodla o dvoch nomináciách. Sú to exteriérové úpravy komplexu Digital Park v Bratislave od Igora Marka a Petra Pasečného a Prístrešok a lávka na Straníku od kolektívu autorov Michal Marcinov, Andrej Badin, Zuzana Demovičová, Peter Lényi, Ondrej Marko a Marián Lucký.

Exteriérové úpravy Digital Park Bratislava - Igor Marko, Peter Pasečný.Zdroj: Peter Pasečný

Prístrešok a lávka na Straníku - Michal Marcinov, Peter Lényi, Ondrej Marko a kol.Zdroj: Jana Makroczyová

  • Tlačiť
  • 10

Tagy Európska komisia, kartel, vlaky, ZSSK