Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Čierny kryštál oživí Cleveland

03.09.2010 | Karol Klanic

Svetová architektúra. Zašlú slávu amerického mesta má privolať aj Múzeum súčasného umenia

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Na konci budúceho mesiaca sa začne výstavba Múzea súčasného umenia v Clevelande. Mesto leží v americkom štáte Ohio, pri Erijskom jazere - jednom z Veľkých kanadských jazier. Bude to prvá veľká realizácia v Spojených štátoch amerických, ktorou sa môže pochváliť londýnsky ateliér Foreign Office Architects (FOA), trojnásobný držiteľ ceny RIBA. Portál TRENDreality.sk o ňom na začiatku tohto roku informoval v súvislosti so súťažou na riešenie projektu Bratislava – Čulenova.

Budova múzea má stáť na trojuholníkovej parcele na mieste parkoviska na rohu Mayfield Road a triedy Euclid Avenue. Tá bola pred sto rokmi výstavnejšia ako newyorská Piata avenue a nazývali ju výkladnou skriňou Ameriky. Tento úsek Euclid Avenue v centre, z ktorého dávneho lesku zostalo už len deväť jednotlivých víl, je však od tejto lokality vzdialený vyše sedem kilometrov.  

Múzeum bude vyzerať z každej strany inak, lebo je navrhnuté na šesťbokej základni, so strechou so štvorcovým pôdorysom a priečelím v podobe šiestich faziet. Jeho kryštalický tvar zdôraznia obklady z vysoko leštenej ocele s reflexným povrchom s čiernou povrchovou úpravou, s ktorými budú splývať obloky z tónovaného skla.

Vedúca architektka Farshid Moussaviová mala údajne neľahkú úlohu presvedčiť investora, ktorý preferoval obklady zlatej farby. V noci sa v dynamickom vzore svetiel za oknami kompaktnosť stavby stratí a vynikne navyše celá trojuholníková fazeta na mieste vstupu - jediné miesto, kde nepoužijú tónované, ale číre sklo.

Z priestranstva pred budovou, takzvanej plazy, sa vojde do átria. Hneď v nadväzujúcom foyeri sa vďaka schodiskovému priestoru predstaví neveľká budova prekvapujúco monumentálne a dynamicky v celej svojej výške. Rampa mierne stúpajúcich schodov s veľkými odpočívadlami povedie najprv popri obvode budovy. Potom sa od neho odkloní, otočí a znovu sa k nemu vráti.

Na najvyššom poschodí vyústi do odpočinkového priestoru pred hlavnou výstavnou miestnosťou, z ktorého je výhľad na veže v okolí historického Public Square. Pozoruhodné riešenie je hodné autorky obdivovaného terminálu prístavu  v Jokohame (2001).

Náklady necelých 21 miliónov eur, ktoré zaplatia výlučne darcovia, je zaujímavé porovnať s prestavbou neďalekého The Cleveland Museum of Art, ktoré sa rozširuje podľa projektu Rafaela Viñolyho za 276 mil. eur.

Táto inštitúcia, vlastniaca napríklad Picassov obraz La vie (1903) z Modrého obdobia a antickú bronzovú sochu pripisovanú Praxitelovi je však jedným z najbohatších severoamerických múzeí. Rozšíri sa o 19 tisíc štvorcových metrov, kým plocha Múzea súčasného umenia, ktoré nemá vlastné zbierky, bude šesťnásobne menšia.

Budovanie Múzea súčasného umenia nie je jednotlivý projekt, ale súvisí s výstavbou novej štvrte Uptown. Za približne 120 miliónov eur by mala vyrásť v oblasti známej ako University Circle a jej výstavba sa oficiálne začala pred mesiacom.

Clev5

V University Circle sídlia okrem spomínaného The Cleveland Museum of Art aj ďalšie múzeá, botanická záhrada, vysoká výtvarná škola Cleveland Institute of Art a Case Western Reserve University s univerzitnou nemocnicou. Svetovo uznávaná univerzita je hlavným investorom výstavby štvrte spolu s developerskou spoločnosťou MRN, Ltd.

Známejší ako architekt zo San Francisca Stanley Saitowitz, ktorý je projektantom budov Uptown, je v našich zemepisných šírkach nesporne autor parkových úprav James Corner so svojou firmou Field Operations. Okrem iného je aj spoluautor prestavby trate nadzemnej dráhy v Manhattane na mestský park The Highline.

Svetová architektúra prináša každý piatok architektonický skvost. Pozrite si všetky.

Vizualizácie – Foreign Office Architects

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Diskusia (0 reakcií)

Realitná inzercia

Nobelova - posledné 1i byty v ponuke

Nobelova - posledné 1i byty v ponuke Posledná šanca na výhodnú investíciu - posledné 1izbové byty už len v N3. Na začiatok investícia 12.000€, zvyšok platíte po kolaudácii, 6% výnos. Neváhajte!

Najvýhodnejšie ceny pre najrýchlejších

Najvýhodnejšie ceny pre najrýchlejších Zahájili sme predaj 3. fázy projektu Nový Ružinov. Ceny sú opäť veľmi priaznivé a v úvode predaja najvýhodnejšie. Rozhodnúť sa rýchlo sa preto oplatí.

Moderné alebo klasické domy Dedinka

Moderné alebo klasické domy Dedinka Vyberte si moderný alebo klasický 4-izbový bungalov v lokalite s vlastným jazerom a lesoparkom. Ceny domov už od 157 tis. EUR.

Nové byty v Podunajských Biskupiciach

Nové byty v Podunajských Biskupiciach 1 až 4 izbové byty v dobrej cene na Kazanskej ulici, v bratislavskej Vrakuni

VILADOMY MARIANKA

VILADOMY MARIANKA 4-izbové byty vo viladome s vlastnou záhradou, terasou a dvomi parkovacími miestami v cene bytu. Nepremeškajte predpredajovú zľavu 5000 EUR z cenníkovej ceny!

Rodinné domy ELEVEN na Kolibe

Rodinné domy ELEVEN na Kolibe Doprajte si luxus v Malých Karpatoch. Ponúkame 11 RD poskytujúcich dokonalé súkromie a bezpečnosť v obľúbenej a vyhľadávanej lokalite Bratislava – Koliba.

Jarabinky - Nové bývanie v Ružinove

Jarabinky - Nové bývanie v Ružinove Vyberte si z našej ponuky bytov, od 1-izbových, cez 2-izbové, 3-izbové až po 4-izbové byty. Nové 3-izbové byty s pivničnou kobkou od 148 000 €! Zistite viac.

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom Dve podlažia moderne zariadených kancelárskych priestorov s rozlohou 1 679 m2 na prenájom v celku, alebo po častiach: 1250 m2 alebo 429 m2.

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova Kancelárie štandardu A v budovách so zelenou - BREEAM certifikáciou. Reprezentatívne priestory, výhodná lokalita, maximálne pohodie, široká paleta služieb.

Pridať inzerát