Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čína chce za hranicami minúť miliardy

27.09.2013, 11:00 | Ľuboš Mistrík | © 2013 News and Media Holding

Zameria sa najmä na veľké trhy, Slovensko má málo lukratívnych nehnuteľností

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

Čína

Čína sa rozpína za svoje hranice a v najbližších rokoch ju bude vidno čoraz viac. Po aktivite v iných oblastiach biznisu sa začína sústrediť aj v tom realitnom, a to najmä investíciami cez čínske poistné fondy.

Tie majú v súčasnosti k dispozícii viac než 14 miliárd eur, ktoré chcú vložiť do zahraničných nehnuteľností. Cieľovými trhmi majú byť podľa poradenskej spoločnosti CBRE najmä väčšie krajiny ako Veľká Británia, Spojené štáty americké, Kanada a Austrália.

Atraktívne budú aj ekonomicky výkonné ako Hong Kong, Singapur, Thajsko a Malajzia. Analytici očakávajú, že vďaka čínskemu dopytu budú žiadané najmä luxusné administratívne budovy po celom svete v kľúčových mestách.

Dôvodom je predpoklad vysokých ziskov spolu s nízkymi úrokovými sadzbami, obmedzeným investičným priestorom v Číne či vysokou likviditou najvýznamnejších hráčov. Okrem toho sa zhodnotila čínska mena a ceny nehnuteľností v sledovaných krajinách poklesli.

Hong KongZdroj: Flickr

Slovensko má byť podľa poradenskej firmy zaujímavé v závislosti od ponuky kancelárskych budov. Ponuka tých najlukratívnejších je však obmedzená, navyše rozvinutý administratívny trh ponúka len hlavné mesto a to je v porovnaní s inými veľkomestami primalé.

Ambicióznym plánom pre pritiahnutie čínskych peňazí pod Tatry bol projekt výstavby pri Senci od developerskej spoločnosti Ipec. Tá chcela v spolupráci s čínskou provinciou Anhui postaviť komplex za 100 miliónov eur, ktorý by fungoval ako ekonomické a obchodné centrum pre Európu.

Počítalo sa s výstavnými plochami na prezentáciu čínskych výrobkov, sídlo importných a exportných firiem, bánk a ďalších. Rovnako sa hovorilo o rozvíjaní spolupráce v kultúre a umení, ako aj o koncertných a výstavných priestoroch, medicíne, školách, športovom centre. Ambiciózny plán zahŕňal aj bytovky, hotely a kongresové priestory.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Čína

Diskusia (0 reakcií)