Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Conwert chce na Slovensku stavať aj nájomné byty

28.08.2007, 12:30 | Martin Rojko | © 2007 News and Media Holding

Rakúšania plánujú za dva roky investovať miliardu korún do 350 bytov v Bratislave a Žiline.

  • Tlačiť
  • 0

Rakúska spoločnosť Conwert Immobilien Invest AG plánuje do rezidenčných projektov na Slovensku investovať 29 miliónov eur (takmer miliardu korún). Developer postaví 152 bytov na predaj s celkovou úžitkovou plochou 16 900 m2 v Bratislave (časť z toho v Záhorskej Bystrici) a 202 bytov na prenájom s úžitkovou plochou 11-tisíc m2 ponúkne na trh v Žiline.

Tieto projekty sú súčasťou 110 miliónového eurového balíka, ktorý chce spoločnosť do roku 2009 preinvestovať v krajinách strednej a východnej Európy. Približne 43 miliónov eur pôjde do nájomných bytov, zvyšných 67 miliónov do bytov určených na predaj. Ako sa uvádza vo vyhlásení Conwertu, rezidenčný trh v Českej republike, Slovensku a Maďarsku prechádza v ostatných rokoch procesom dozrievania a v súčasnosti ponúka atraktívne investičné vyhliadky.

Conwert chce tento potenciál využiť tak pri nájomných bytoch, ako aj pri bytoch do osobného vlastníctva. „Využívame príležitosť, ktorou by sme radi získali pozíciu vedúceho poskytovateľa vysoko kvalitného bývania v Bratislave, ako aj v ekonomicky rastúcom regióne Žiliny,“ objasňuje Johann Kowar, predseda predstavenstva spoločnosti.

conwerts1.jpg

Ako pre TRENDreality povedal manažér spoločnosti pre vzťahy s investormi Peter Sidlo, v spomenutých mestách už spoločnosť získala pozemky a projekty prechádzajú schvaľovacím procesom. „Chceme pokračovať v stratégii výstavby bytov na predaj aj prenájom, ktorá sa osvedčila v Rakúsku i Nemecku. Bratislava má podobné parametre ako Viedeň alebo Berlín, pri Žiline nás presvedčila jej strategická poloha.", vysvetľuje. "Nemyslíme si, že nájomné byty vo výhodných lokalitách sú menej profitabilné ako byty postavené do osobného vlastníctva. Existuje skupina obyvateľstva, ako napríklad mladí ľudia alebo tí, ktorí často menia bydlisko, pre ktorú budú nájomné byty zaujímavé.“

Podľa J. Kowara sa trh bytov vyššieho štandardu v dobrých lokalitách výrazne rozšíril a v dôsledku rastu kúpnej sily ľudía sa stal zaujímavejším. "Prirodzene, trh s bytmi do osobného vlastníctva, ktorý je v týchto krajinách tradične silný, z tohto vývoja profituje. Zároveň rastie význam nájmu namiesto vlastníctva, najmä pre mladých ľudí a podnikateľov, ktorí si chcú zachovať flexibilitu,“ odkrýva stratégiu spoločnosti J. Kowar.

Conwert plánuje dosiahnuť výnosy z prenájmu pri týchto investíciach medzi 6 – 8,5 %. Napriek tomu, že dozrievanie krajín v tomto regióne je v pokročilom štádiu, tieto výnosy budú stále výrazne vyššie oproti  Rakúsku. Spoločnosť sa obzerá aj po iných rozvíjajúcich sa trhoch, jedným z nich je Srbsko, kde vyhodnocuje konkrétne projekty.

Ilustračné foto - Ľuboš Mistrík

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)