Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Conwert nakupoval bytovky v Žiline

22.04.2008, 17:17 | Peter Kremský | © 2008 News and Media Holding

Rakúska firma chce získané byty na prenájom, investuje ešte dve miliardy.

  • Tlačiť
  • 3

Rakúska spoločnosť Conwert odkúpila dva realitné projekty v Žiline, ďalšie dva chystá v Bratislave. Firma, ktorá sa zaoberá najmä rekonštrukciami historických obytných budov a výstavbou nových bytových domov, v ktorých potom prenajíma byty zatiaľ na Slovensku minula 30 miliónov eur (1 mld. Sk).

V Žiline Conwert vlani odkúpil polyfunkčný 13-poschodový vežiak Cube, ktorý sa začal stavať koncom roka. Predávajúcim bola firma City Development zo skupiny Licitor. Prví obyvatelia by sa do Cube s 92 bytmi mali nasťahovať koncom roka 2009.

cube047_upr.jpg

Už v apríli budúceho roka má byť hotová prvá fáza obytného projektu Arboreum, ktorý developuje bratislavská skupina Diverso. Conwert odkúpil jeden z dvoch rozostavaných bytových domov, ktorý bude skrývať 46 bytov. Celkovo má mať Arboreum štyri bytovky s takmer dvesto bytmi. Plánom Conwertu je podľa konateľky jeho dcérskej spoločnosti Pd Sk Bratislava, s.r.o. Martiny Seidl investovať do konca budúceho roka zhruba 100 mil. eur (3,3 mld. Sk).

Nákupy teda budú pokračovať. V Bratislave chce byť však firma opatrná, pretože ceny bytov sú vysoké a nájmy nízke. Svoj prvý vlastný projekt v Záhorskej Bystrici sa preto rozhodla neprenajímať, ale byty rozpredať. Domy s nájomnými bytmi chce naopak stavať a kupovať v Košiciach, Trnave a na západe Slovenska.

Zahorska_02_upr.jpg

Ako vysvetľuje M. Seidl, v týchto mestách je silný dopyt po nájmoch podobne ako v Žiline. Conwert však chce napriek tomu prenajímať lacnejšie ako v Bratislave – za 6 až 8 eur/m2 mesačne (200 až 265 Sk) pri dvojizbovom byte.

V hlavnom meste by sa nájomné malo vyšplhať na 10 eur/m2 za mesiac (330 Sk), pôjde však o vyšší štandard v lepších lokalitách a Starom meste. Dvojizbový byt s 50 m2 by tak v Žiline vyšiel mesačne na 10-tisíc až 13,2-tisíca Sk, v Bratislave 16,5-tisíca Sk. K cenám treba ešte pripočítať náklady na prevádzku bytu.

Firmu naopak nepresvedčila trhová situácia v Banskej Bystrici, kde sa podľa M. Seidl ťažko predávajú nové už skolaudované byty za cenu 30 až 40-tisíc Sk/m2. Dôvodom je slabá kúpyschopnosť obyvateľstva a veľká ponuka na trhu. V meste chýbajú významní zahraniční investori, takže klienti, hľadajúci dočasné bývanie sú zriedkaví.

Conwert v budúcnosti uprednostní vlastné developerské projekty pred odkupovaním, pretože tak môže lepšie ovplyvniť dispozíciu a veľkosti bytov. Na prenájom sú ideálne menšie dvojizbové byty. Ako hovorí M. Seidl, rakúska spoločnosť si pri slovenských projektoch naplánovala 6-8-percentný výnos z vloženého kapitálu.

Vizualizácie - The Cube, Conwert

  • Tlačiť
  • 3