Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Cvernovku začali búrať

18.06.2012, 05:40 | Ľuboš Mistrík | © 2012 News and Media Holding

Francúzska skupina JF Hamilton naštartovala búracie práce v Bratislave, vraj nezákonne (Aktualizované 12:20)

  • Tlačiť
  • 14

Aktualizované (12:20). Stanovisko ružinovskej samosprávy k búraniu: Stavebníkovi chýbajú niektoré dokumenty vyplývajúce z búracieho povolenia – stavebník neohlásil firmu, ktorá bude búracie práce realizovať takým spôsobom, ako mu ukladalo búracie povolenie, nevedel na mieste preukázať zmluvu na odvoz kovového odpadu ani projekt organizácie dopravy počas búracích prác. Starosta Ružinova preto nariadil zastavenie búracích prác.

V širšom centre hlavného mesta začala miznúť ďalšia industriálna budova. Francúzska developerská skupina JF Hamilton ako majiteľ areálu cvernovky pri autobusovej stanici začala s jej búraním. Týka sa to budovy farbiarne, podľa aktivistov však v rozpore s búracím povolením.

Padať začal ako prvý objekt farbiarne bližšie smerom k Prievozskej v hĺbke celého areálu cvernovky. Firma naň má búracie povolenie už niekoľko rokov, v súčasnosti však podľa iniciatívy aktivistov Bratislava otvorene, búra nezákonne. Dôvodom má byť nesplnenie povinností, neoznámenie búrania, či napríklad neodpojenie od inžinierskych sietí.

Developer naštartoval asanáciu v sobotu, odkedy vstup do areálu začala strážiť súkromná bezpečnostná služba. Podľa informácií TRENDreality.sk doň s ťažkosťami vpúšťa aj majiteľov a nájomcov ateliérov, či firiem.

Cvernovka prešla do rúk nového majiteľa na jeseň minulého roka. Vtedy všetky aktivity pôvodného vlastníka, českej Sekyra Group, kúpila francúzska firma JF Hamilton Group. Jej slovenský šéf Jeremy Cristau hovoril o výstavbe dostupných malometrážnych bytov, francúzskej architektúre, zeleni v novej podobe i väčšej ochote komunikovať s obyvateľmi a samosprávou.

Fakt, že objekty v areáli Cvernovky s výnimkou pamiatkovo chránenej pozdĺž Páričkovej, budú búrať je známy už niekoľko rokov. Ešte v roku 2007 sa spomínal plán stavať tisíc bytov, hotel, obchody a kancelárie. Chránený objekt, kde v súčasnosti sedí viacero ateliérov, sa mal zmeniť na loftové bývanie.

Víkendové búranie v tichosti a následne výrazný ohlas aktivistov a časti obyvateľov pripomína aj ďalšie zbúrané alebo „načaté“ staršie budovy v Bratislave. Takto padol celý areál Gumonky na Košickej, či sa začala niekoľko rokov trvajúca diskusia o novej podobe PKO. Padla aj budova továrne Kablo oproti autobusovej stanici či tabaková továreň na Mýtnej. Prestavbou prešla kefáreň na Radlinského.

Búranie sa týka tejto budovy:

Zobraziť Cvernovka - farbiareň na väčšej mape
  • Tlačiť
  • 14

Tagy brownfield, Cvernovka, industriál, JF Hamilton