Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ďalší rozvod – rozdelená Opera

25.03.2009, 16:26 | Peter Kremský | © 2009 News and Media Holding

Immofin a Realiz pokračujú v developmente projektov, ktoré si ponechali.

  • Tlačiť
  • 0

Developerská spoločnosť Opera sa opäť rozštiepila do dvoch skupín, z ktorých vznikla a rozdelila si doterajšie aktivity. Časť, ktorú reprezentuje najmä rodina Brnovcov získala po dohode s rodinou Hudecovcov a Júliusom Petrenkom niektoré projekty skupiny a preniesla ich do vlastnej realitnej spoločnosti Realiz. Zvyšok ostal v portfóliu Opery.

Realiz si rozdelením Opery ponechal projekty luxemburského investičného fondu ORIL, ktorý na Slovensku manažujú spoločnosti Realiz a Reform Capital s českými koreňmi. Najznámejším je megaprojekt Centrop medzi Lamačom, Záhorskou Bystricou a Devínskou Novou Vsou, ktorý má vytvoriť bývanie, prácu a oddych pre zhruba 60-tisíc ľudí.

centrop2_upr.jpg

Na niekoľko sto hektároch by sa tam malo v priebehu najbližších 20 rokov investovať miliarda eur. Projekt už ORIL samostatne prezentoval aj na realitnom veľtrhu v Cannes.

K ďalším projektom fondu ORIL v Bratislave patrí Ružinovská, kde sa chystá prestavať areál bývalého SOU na kancelárske budovy a obytný komplex. Podobne ako logisticko-obchodný projekt pri letisku, kde plánuje budovať sklady ako infraštruktúru pre nákladnú leteckú dopravu.

V Čunove sa ORIL pustil do obytného projektu najmä predajom pozemkov pre rodinné domy. Vlastní však rozsiahlejšie parcely, kde plánuje ďalšie ulice a neskôr aj športovú infraštruktúru. Ako hovorí jeden z manažérov fondu Martin Drázský, Čunovo by sa mohlo stať športovou destináciou Bratislavy podobne ako Průhonice pri Prahe.

cunovo_realiz.jpg

Mimo Bratislavy Opera developovala zvolenský obytný súbor Rezidencia Hron, ktorého realizácia sa zatiaľ nerozbehla. Tento projekt tiež prevzal Realiz.

Opera, ktorú teraz ovláda podnikateľská skupina okolo firmy Immofin ostáva na druhej strane v projektoch Pod vŕškami, Vlkovka a Dievčí Hrádok v Záhorskej Bystrici, v polyfunkčnom súbore v Trenčianskych Tepliciach a iných.

Dôvodom rozchodu mali byť podľa šéfa Realizu Andreja Brnu rozdielne názory na spôsob podnikania a ďalšie pokračovanie projektov, najmä megaprojektu Centrop. V čase zabrzdenia investícií do nehnuteľností sa projekt pravdepodobne niekoľko rokov zdrží a hrozí uviaznutie investovaných prostriedkov.

Vizualizácie - Opera a Realiz

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)