Porotcovia na Shard navrhnutom architektom Renzo Piano ocenili unikátnu sklenenú fasádu a samotnú formu, ako aj zvládnutie náročnosti výstavby na tesnom pozemku. Výsledok je tak podľa nich ešte lepší, mrakodrap je navyše ľahko rozpoznateľný a okamžite sa stal novým londýnskym symbolom. Prečítajte si viac v seriáli Svetová architektúra.

Druhá cena išla len niekoľko kilometrov od Bratislavy, do Viedne. Tmavá 250 metrov vysoká dominanta administratívnej štvrte Donau City nesie názov DC Tower 1 a jej autorom je Dominique Perrault Architecture. Porote sa páčila rozbitá fasáda, ktorá štíhlej budove dáva solídnosť. Ocenili aj riešenia pre trvalo udržateľnú výstavbu. Prečítajte si viac o tohtoročnom otvorení.

Tretím najlepšie oceneným mrakodrapom je čínsky hotel Sheraton, konkrétne Sheraton Huzhou Hot Spring Resort. S výškou tesne nad sto metrov pritom ide o najmenšiu stavbu spomedzi prvej desiatky. Portál Emporis však chváli prelomenie štandardov výškových budov riešením do tvaru písmena O.

Medzi desiatimi najlepšími mrakodrapmi sveta sa objavuje aj ďalšia stavba blízka slovenským hraniciam – najvyššia budova Českej republiky – AZ Tower v Brne. So 111 metrami a 30 poschodiami sa umiestnila na 9. mieste. Prečítajte si viac.

Slovenské výškové budovy sa v TOP10 neumiestnili. Stometrovú hranicu potrebnú pre vstup do súťaže pritom spĺňa niekoľko bratislavských stavieb, z objektov je to napríklad Tower 115, centrála NBS, budova RTVS či kancelárske CBC alebo obytný dom Glória.