Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Developer nákupných centier Europa plánuje reštrukturalizáciu

29.04.2015, 11:00 | ds | © 2015 News and Media Holding

Banskobystrická developerská spoločnosť VAV invest začala s prípravou reštrukturalizácie, aby sa vyhla konkurzu. Informáciu priniesol portál BBonline.sk. Spoločnosti, ktorá postavila nákupné centrá Europa v Banskej Bystrici a Zvolene, posledné pripravované projekty nevyšli.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

VAV Invest

Vyhlásenie konkurzu navrhol dodávateľ zvolenského centra Ingsteel spolu s ďalšími veriteľmi DUB development, Optima Consulting a Mestom Zvolen vo februári tohto roku. Mesto sa k návrhu pripojilo z obavy, že by prišlo o prostriedky, za ktoré mal investor obnoviť časť Námestia SNP.

Išlo o vyvolanú investíciu vo výške 1,15 milióna eur v rámci výstavby prvej fázy zvolenskej Europy. VAV invest s prácami nezačal ani v opakovane predĺžených termínoch, mesto si preto začalo na súde vymáhať zmluvnú pokutu vo výške 3,64 milióna eur.

Pojednávanie o konkurze malo prebehnúť minulý týždeň. Súd však konkurzné konanie prerušil a vyjadrenie k reštrukturalizácii zatiaľ nevydal.

Konateľ VAV investu Peter Valach označil návrh na vyhlásenie konkurzu za účelový. Podľa neho súvisí s názorovými nezhodami dvoch akcionárov spoločnosti zastrešujúcej zvolenské obchodné centrum, vyplýva podľa BBonline.sk z listu, ktorý poslala firma mestu.

„Vzhľadom na vzniknutý stav bola spoločnosť nútená uskutočniť kroky smerujúce k zachovaniu jej ekonomickej samostatnosti a právnej subjektivity s cieľom dosiahnuť ekonomické ozdravenie,” cituje portál z listu.

Prvému návrhu na konkurz čelil VAV invest už v roku 2013. Spoločnosť Europa Business Center spravujúca rovnomennú kancelársku budovu ho však stiahla. Firma P. Valacha potom ohlásila pokračovanie pripravovaných projektov.

Parkovací dom s obchodmi a kanceláriami v centre Banskej Bystrice však zostal rozostavaný, druhá fáza zvolenskej Europy sa odkladá rovnako ako bystrický projekt nájomných bytov Belveder.

Padol tiež zámer výstavby nákupného centra Europa v Leviciach, kde sa VAV investu nepodarilo získať financovanie. Aj tu sa firma dostala do sporu s mestom. Po otvorení konkurenčnej Diturie vlani na jeseň developer žiadal radnicu o spätné odkúpenie pozemkov, keďže povolenie pre druhé nákupné centrum prekazilo jeho dlho odkladané plány.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy VAV Invest

Diskusia (0 reakcií)