Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Developer zistil, že byty predal lacno. Rozviazal zmluvy a predáva nanovo

27.03.2018, 05:05 | Tomáš Vašuta | © 2018 News and Media Holding

Vo Vysokých Tatrách riešia spor developera a časti nespokojných klientov, ktorí si kúpili byty a apartmány v komplexe Primo Starý Smokovec. Kým v roku 2015 sa tešili z kúpy nehnuteľnosti v centre Starého Smokovca, o dva roky bolo všetko inak. Problémom bola dodatočná výrazná zmena cenníka projektu a následné doťahovanie sa o cene v pripravovanom projekte.

  • Tlačiť
  • 21

História celého projektu siaha ešte do roku 2011. Práve vtedy sa mesto Vysoké Tatry rozhodlo riešiť neúnosnú situáciu s Domom služieb. Objekt v centre Starého Smokovca slúžil ako sídlo pre viacerých menších podnikateľov. Popradský Korzár však upozornil na to, že komplex generoval ročne straty na úrovni 17-tisíc eur.

Nový projekt

Riešením z neúnosnej situácie bola súťaž, ktorú mesto vyhlásilo začiatkom roka 2013. Jej cieľom bolo nájsť investora, ktorý by objekt zrekonštruoval. Podmienky splnila nakoniec len bratislavská spoločnosť Il Melone, ktorá okrem obnovenia pôvodnej funkcie navrhla rozšírenie objektu o 57 bytov a apartmánov.

Koncom roka 2014 začala s ich predajom. A ponuka zaujala cenou. Začiatkom roka 2015 sa ceny apartmánov pohybovali v rozmedzí od 1 900 do 2 000 eur za štvorcový meter. Oveľa výhodnejšie boli ceny bytových jednotiek. Za štvorcový meter pýtal developer v tomto prípade približne 1 200 eur.

Neprehliadnite

Nebolo prekvapením, že  o nehnuteľnosti v centre Vysokých Tatier bol veľký záujem. Medzi kupcami bol aj čitateľ TREND Reality (jeho meno a priezvisko má redakcia k dispozícii). „Vybrali sme si byt s rozlohou niečo cez 50 štvorcových metrov. Spolu s parkovacím miestom mal stáť 62,5-tisíca eur,“ približuje čitateľ. Za byt zaplatil pred troma rokmi zálohu 15-tisíc eur a potom čakal.

„Spočiatku to vyzeralo ideálne. Staviteľ nás dokonca pozýval na silvestrovské kapustnice a ukazoval nám, ako stavba rastie. V roku 2017 však požiadal o osobné stretnutie, na ktorom oznámil, že je nútený upraviť ceny. Hovoril o tom, že predbežne by mala cena bytu vzrásť o 40 až 50 percent,“ hovorí. Čitateľ chcel, aby mu developer takto naformulované požiadavky poslal mailom. Domov mu však prišlo len jednostranné vypovedanie zmluvy.

Komplikácie pri stavbe

A nebol jediný. Klientom, ktorí nepristúpili na navýšenie ceny, vypovedali zmluvu. „Treba povedať, že developer zálohu vrátil, dokonca vyplatil aj úroky. Trhová cena celého bytu je však teraz iná, aká bola v roku 2015,“ porovnáva nespokojný klient a dodáva, že aktuálne sa s developerom súdi.

Pôvodný stav Domu služieb v Starom SmokovciZdroj: Primo Tatry

Samotný zástupca staviteľa hovorí o tom, že nevstupovali do jednoduchého projektu. „Výstavba Primo Starý Smokovec bola od počiatku veľmi komplikovaná. Nešlo o novostavbu „na zelenej lúke“, ale o komplikovanú rekonštrukciu takmer 60-ročnej a dlhé roky chátrajúcej budovy,“ hovorí pre TREND Reality staviteľ projektu Martin Kralovič.

Podľa jeho slov sa pri výstavbe vyskytlo hneď niekoľko neočakávaných problémov. „Pôvodná projektová dokumentácia, ktorá nám bola poskytnutá pri vstupe do tohto projektu, bola spracovaná nedôsledne a nekvalitne. Preto nás oproti pôvodným očakávaniam a plánom čakalo viacero nepríjemných (ale aj finančne veľmi náročných) prekvapení, ktoré sme spolu s našimi projektantmi a dodávateľmi riešili v podstate za pochodu,“ vysvetľuje M. Kralovič.

Aj pre to sa developer rozhodol prehodnotiť zmluvy a urobil krok, s ktorým klienti pri podpise zmlúv súhlasili. „Možnosť na jednostranné odstúpenie našej spoločnosti od zmluvy bola v texte zmluvy jasne a určito uvedená, a klient takúto zmluvu s nami uzatvoril s plným vedomím o jej obsahu. Táto možnosť bola do zmluvy inkorporovaná práve z dôvodu spomínaného o odstavec vyššie, a to pre prípad, že by nás nejaké nepríjemné prekvapenia v súvislosti s realizáciou stavby čakali. Uplatnili sme si len možnosť, na ktorej sme sa spolu s klientom v zmluve dohodli,“ konštatuje stavebník.

Primo Tatry - vizualizáciaZdroj: Il Melone, s.r.o.

Nespokojný čitateľ však nemal rovnakú zmluvu. V jeho prípade sa ešte pred podpisom zmenil odstavec, ktorý upravoval podrobnosti jednostranného odstúpenia od dohody tak, aby v nej boli uvedené dôvody. Developer však v následnom odstúpení od zmluvy tieto okolnosti neuviedol. Aj preto sa teraz súdi.

Dohoda? nie

Nie je pritom sám. TREND Reality má k dispozícii 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 21

Tagy spor, Vysoké Tatry