Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Developeri hovoria tri štvrtiny pravdy

07.10.2011, 08:45 | Peter Kremský | © 2011 News and Media Holding

Na tú zvyšnú štvrtinu aj tak prídeme, stojí to však zdržanie, hovorí hlavná architektka Bratislavy

  • Tlačiť
  • 2

Ak majú odborníci problém s niektorým realitným projektom, ak sa im nepáči, ich hlas má mať prednosť pred hlasom politikov. V minulom volebnom období to v Bratislave tak nebolo. Na diskusnom podujatí o prioritách Bratislavy, ktoré včera usporiadal internetový portál stavebne-forum.sk  to povedal primátor Milan Ftáčnik.

„Ak sa preferuje politické rozhodovanie, ak je kritériom, že sa niekomu zavďačíme, potom hlas hlavného architekta chýba,“ komentuje obdobie bývalého primátora Andreja Ďurkovského jeho nástupca.

„Architekt Štefan Šlachta mal tiež právomoci ako terajšia hlavná architektka Ingrid Konrad, to nebol problém,“ odpovedá M. Ftáčnik na otázku, či sa právomoci jej úradu zvýšili, ako sľuboval vo volebnej kampani. „Záleží však na snahe o kolektívne rozhodovanie, hoci politická zodpovednosť za rozhodnutie vždy ostane na primátorovi.“

I. Konrad sa posťažovala, že investori za ňou prichádzajú často s „troma štvrtinami pravdy“ o svojich projektoch. „Ja na tú chýbajúcu menej priaznivú štvrtinu vždy prídem, stojí to však ďalšie stretnutia a časové zdržanie,“ vysvetľuje. „Aj keď na to nie ste zvyknutí, príďte s celou pravdou, ľahšie sa pohneme dopredu.“

Hlavná architektka prezrádza, že sa usiluje zmeniť metodiku územného plánu, aby bol jednoduchší a flexibilný. Mal by však jasne stanoviť výšku, hustotu a typ zástavby. Aj podľa súčasného stavebného zákona by to malo byť možné, Bratislava preto pripraví nový územný plán, ktorý bude spĺňať požiadavky transparentnosti.

Tá je jednou z priorít nového vedenia hlavného mesta a I. Konrad by k nej rada prispela tak, že sa projekty, prerokúvané na magistráte budú verejne prezentovať. Slúžiť by na to mali priestory radnice na Uršulínskej ulici, ktoré sa magistrát chystá zrekonštruovať a vystavovať v nich pripravované projekty pre verejnosť.

Architekt Peter Gero, ktorý sa stal poradcom primátora pre územný rozvoj zdôrazňuje, že dôležité je aj vypracovať plán rozvoja mesta do roku 2020 alebo 2025. V Bratislave treba aj posilniť funkciu centra, ktoré sa rozpadá.

Ostala z neho iba historická časť, zvyšok centra okolo nej je často nefunkčný a treba jeho budúcnosť riešiť, hovorí P. Gero na diskusnom podujatí portálu stavebne-forum.sk o prioritách Bratislavy.

Ilustračné foto - Peter Kremský

  • Tlačiť
  • 2

Tagy územný plán

Súvisiace články

Ako stavať ľahšie

Ako stavať ľahšie

Developeri a urbanisti žiadajú, aby novela stavebného zákona nebojovala iba proti čiernym stavbám 1

Koľko stojí korupcia

Poplatky namiesto úplatkov

Korupcia v developmente predražuje byty

Chcete kúpiť byt na hypotéku a prenajať ho? Vystavujete sa riziku