Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Developeri zaplatili 19 miliónov, na poplatku za rozvoj najviac zarobil Ružinov

17.03.2020, 10:59 | pol | © 2020 News and Media Holding

Spomedzi bratislavských mestských častí zinkasoval v minulom roku najviac z takzvaného poplatku za rozvoj Ružinov, ktorý zároveň z týchto zdrojov aj najviac minul. Za tri roky zaplatilo developeri dovedna 19 miliónov eur, väčšina týchto zdrojov sa zatiaľ nevyužila.

  • Tlačiť
  • 6

Bratislavské mestské časti vyberajú od stavebníkov miestny poplatok za rozvoj od roku 2017. Slúžiť má ako jeden zo zdrojov na vybudovanie infraštruktúry najmä tam, kde novou výstavbou vzniká jej potreba.

Mestské časti môžu výnos z poplatku využiť v zmysle zákona na budovanie miestnych komunikácií, parkov, zariadení starostlivosti o deti či sociálneho bývania.

S výnimkou Podunajských Biskupíc mali v rokoch 2017 až 2019 zavedený poplatok všetky mestské časti, väčšina z nich na hornej hranici sadzby – 35 eur za meter štvorcový podlažnej plochy. Podunajské Biskupice zaviedli poplatok s účinnosťou od roku 2020.

Mesto začne s investíciami do športovísk

Podľa Inštitútu urbánneho rozvoja (IUR) sú príjmy z poplatku nižšie, ako sa očakávalo. Za tri roky priniesli do rozpočtu samospráv 19 miliónov eur.

Z príjmu zostáva miestnej samosprávne 68 percent, zvyšný podiel poukazuje na účet mesta. Hlavné mesto od zavedenia poplatkov podľa IUR z týchto zdrojov neinvestovalo. Vlani boli vyrubené poplatky, z ktorých magistrátu prislúchajú takmer tri milióny eur.

Neprehliadnite

Hovorca hlavného mesta Peter Bubla pripomenul, že v nadväznosti na nadobudnutie platnosti zákona na konci roka 2016 musela byť spracovaná a prijatá zmena Štatútu hlavného mesta, v zmysle ktorej je daný poplatok mestu poukazovaný a prerozdeľovaný.

„Hlavné mesto 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 6

Tagy poplatok za rozvoj