Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Developerský obchod roka? Odborári rozhodujú o predaji Istropolisu

24.04.2017, 05:01 | Tomáš Vašuta | © 2017 News and Media Holding

V širšom centre Bratislavy sa schyľuje k zaujímavému realitnému obchodu. Majiteľa môže zmeniť kultúrne centrum Istropolis. Aj keď sa o jeho predaji vedú úvahy už roky, podľa informácií redakcie TREND Reality už na mieste komplexu prebehli aj obhliadky záujemcov.

  • Tlačiť
  • 3

Keď vlani hľadal najväčší slovenský pivovar Heineken Slovensko miesto, kde by usporiadal veľkú uvádzaciu akciu nového retro piva, voľba padla na Istropolis. Pivovar totiž hľadal priestory, ktoré by evokovali 70. roky minulého storočia. Chodby kultúrneho centra na Trnavskom mýte tieto požiadavky maximálne spĺňali.

Tak budove, ako aj okolitému areálu pri dopravnej tepne, sa roky vyhýbali investície. Aj preto sa dlho množili dohady o jej predaji. A záujem predať celý areál neskrýval Jednotný majetkový fond, ktorý budovu s okolitými pozemkami vlastní. Akcionárom fondu sú pritom viaceré odborárske organizácie.

Dlhoročné polemiky

Prvý inzerát s ponukou na predaj sa v médiách objavil na prelome tisícročí. V roku 1999 totiž Krajský úrad rozhodol o tom, že budova stratí status kultúrneho centra. Novomestská samospráva sa kultúrny stánok snažila zachrániť. Majiteľovi ponúkla 150 miliónov slovenských korún, ktoré chcela uhradiť v desiatich splátkach. Ponuku Jednotný majetkový fond neprijal, keď komplex ocenil na 200 miliónov slovenských korún.

Po neúspechu Nového Mesta dali dokopy sily starostovia bratislavských mestských častí. V roku 2005 navrhli mestu, aby Istropolis odkúpilo s tým, že areál bude slúžiť všetkým mestským častiam na usporadúvanie kultúrnych podujatí.  

Neprehliadnite

Starostovia chceli mestu garantovať aj to, že budú preplácať stratu z prevádzkovania celého komplexu. Pred dvanástimi rokmi ju odhadli na 10 miliónov slovenských korún ročne. „Budova pomaly chátra, treba ju zachovať, keďže mestu kultúrny stánok chýba a mesto chce navyše predať časť Parku kultúry a oddychu," povedala v tom čase pre denník Sme hovorkyňa mestskej časti Nové Mesto Valéria Reháčková.

Zámer však skončil neúspechom. Magistrát na čele s primátorom Andrejom Ďurkovským považoval sumu 200 miliónov slovenských korún za neprimeranú. Svoje pritom zavážil aj fakt, že do budovy by bolo potrebné investovať ďalších 100 miliónov korún.

Záujemcov pritom budova mala. Aspoň tak presviedčal riaditeľ Jednotného majetkového fondu Peter Pokorný. „Sme s nimi v rokovaní,“ uviedol pre Sme. Rokovania stroskotali, čomu mohli napomôcť aj problémy s pozemkami. Ich majiteľom totiž neboli len odborári, ale aj štát.

Pokračovanie článku - stránka 1 z 2
Pokračovanie článku na ďalšej stránke
  • Tlačiť
  • 3

Tagy Istropolis, Trnavské mýto