Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dexempo multi šumkomplex, čarujú developeri

31.08.2011, 07:00 | Martin Labanc | © 2011 News and Media Holding

Realitný expres. Nie, nezbláznili sme sa, len realitný svet si v auguste trochu zakúzlil

  • Tlačiť
  • 0

Z toho, čo sa udialo v auguste vo svete realít, by mala radosť aj samotná Saxana. Napriek tomu, že sme jej zaklínadlo v nadpise trochu zmenili. Príkladov prečo je to tak je viac než dosť.

V druhej polovici leta hrozili na Slovensku lekári hromadnými výpoveďami, a to, ako sa vysporiadať s prípadnými prázdnymi priestormi po nich, nám ukázal práve realitný biznis. Predviedla nám to spoločnosť Hlboká 7, s.r.o. Tajomný názov, ale o to ambicióznejší projekt. Abrakadabra a z nemocnice je 27 luxusných apartmánov.

A tak v priestoroch niekdajšej ortopedickej kliniky sa bude teraz pohodne našľapovať v luxusných topánkach po podlahovom kúrení. Priestor je doslova čarovný. Byty majú od 85 po 206 štvorcových metrov, takže klienti sa môžu po izbách doslova nahánať. Keďže ide o bývalú ortopedickú kliniku, vo zvolenej metráži vidíme aj trochu irónie. Keby sa predsa len niekto pošmykol, nevadí. Súčasťou komplexu bude aj relaxačné centrum.

No kúzlo premeny nebolo celkom dokonalé. Zrejme prestrelené cenovky donútili investora k tomu, že byty budú len na prenájom. Za projektom stojí investorská spoločnosť, ktorá patrí do portfólia britskej spoločnosti Vectra Group. Skupina podniká vo viacerých oblastiach po celom svete.

V luxusných priestoroch bývalej nemocnice sa bude dať aj naháňať

Apropó Briti, tí už v prípade investičného fondu Letterstone definitívne dokúzlili vo Vysokých Tatrách. Ešte v roku 2008 zakrútili paličkou nad developerským klobúkom. Tvrdili, že z neho vytiahnu 400 apartmánov so značkou Silver resort. Za predstavenie vypýtali od klientov aj zálohy.

Namiesto „Strieborného rezortu“ však z klobúka vytiahli možnosť dražby. Briti sa uklonili a opona sa za nimi zatiahla. Ako zlý signál hodnotí financujúca inštitúcia projektu (VÚB) aj neplnenie ďalších podmienok zmluvy a existenciu súdnych sporov s veriteľmi. Tie znemožňovali aj hľadanie nového finančného investora.

Na čarovanie majú chuť aj susedia Spojeného kráľovstva, Íri. Ich ekonomika sa chytá každého stebla a tak treba konať. Nápadom ako tomu pomôcť je odpustiť časť hypotekárnych splátok vo výške 6 miliárd eur. Problémy so splácaním má pritom až 11 percent Írov. No nie je odpúšťanie priam kúzelný nástroj?

Miesto kde sa rozprávka zmenila na čiernu mágiu s možnosťou dražby

Uvidíme, ako si s tým poradí tamojšia vláda. Ešte väčším kúzlom bude pre ňu znížiť 10-percentný deficit pod hranicu troch do roku 2015. Nápady na oživenie ekonomiky za kanálom La Manche tak zrejme došli k finišu ako časti Harryho Pottera.

Poďme späť na Slovensko a opäť do hôr. Na Táloch, hneď vedľa hotela Partizán mali ešte v roku 2009 vyrásť apartmány s názvom Orlie hniezdo. Šlo o 150 jednotiek v domoch s mystickým pomenovaním Zuna a Tavo. Aj keď projekt má stále túžbu oživiť sa ako krásna Sirael, alchýmii nepraje trh a možno aj ceny. Tie pôvodné dosahovali hranicu 2 100 eur za štvorcový meter vrátane DPH.

Na vŕškoch, konkrétne tých Strmých, čaruje so svojim projektom Penta Investments. Pôvodný zámer počítal s nadštandardnými domami, 44 bytmi, či občianskou vybavenosťou na 5-tisíc m2. Na základe vlastného prieskumu trhu Penta svoje plány zmenila. Projekt sa volá Záhorské sady a prináša 91 stavebných pozemkov pre rodinné domy, s plochami od 1 000 do 2 800 m2.

Pozemková nádielka však v okolí hlavného mesta nekončí. Projekt Sunny Residence v obci Borinka severozápadným smerom z hlavného mesta prináša 26 parciel určených na individuálnu výstavbu. Čarovné ceny tu začínajú na úrovni 119 eur za štvorec.

Cenu za najlepšie kúzlo mesiaca však získava komplex Jégého alej. Zatiaľ čo všetci svoje projekty zmenšujú, český Finep tretiu etapu projektu oproti pôvodným plánom zväčšuje. Vualá a namiesto 176 bytov pribudne o 37 viac. Kúzelný august je teda za nami. Ostáva len dúfať, že rušný bude aj september. Stále je totiž lepšie písať o nových projektoch ako o zemiakových brigádach.

Ilustračné foto - Hlboká 7

Vizualizácia - Silver Resort

  • Tlačiť
  • 0

Tagy realitný expres

Diskusia (0 reakcií)