Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Elphi v Hamburgu má hrubú stavbu

11.06.2010, 12:42 | Karol Klanic

Svetová architektúra. Projekt prestavby prístavných skladov na výškovú budovu od Herzoga & de Meurona do poslednej fázy

  • Tlačiť
  • 1

Na konci mája si pri príležitosti dokončenia hrubej stavby mohla verejnosť prezrieť hamburskú Elbphilharmonie čiže Filharmóniu na rieke Labe. Domáci ju nazývajú familiárne Elphi. Je to nesporne najsledovanejšia stavba z takmer sedemdesiatich projektov štvrte HafenCity.

Superlatívov by sa o nej dalo uviesť ešte niekoľko. Nemecká tlač si vzhľadom na narastajúce náklady v poslednom čase zo všetkých možných všíma najmä superlatív „najdrahšia“. Je to prirodzené, lebo časť financií pochádza z verejných zdrojov.

Napokon, Hamburg podľa rankingu PricewaterhouseCoopers nepatrí práve k najbohatším mestám na svete. Podľa posledných údajov by stavebné náklady mali dosiahnuť 323 miliónov eur.

Zdroj: deMeuron

Porovnanie tejto sumy s pôvodnými kalkuláciami na úrovni 95, neskôr 114 mil. eur a tak podobne priviedlo denník Süddeutsche Zeitung k sformulovaniu azda prehnaného prívlastku „jedna z najkontroverznejších európskych stavieb“.

Projekt slávneho bazilejského tímu Jacqua Herzoga a Pierra de Meurona, ktorý napríklad vytvoril aj mníchovskú Allianz Arenu však rozhodne možno nazvať jedným z najpozoruhodnejších, ktoré sa v súčasnosti realizujú na našom kontinente. Zdá sa, že sa pri ňom môže zopakovať situácia, v ktorej bola Opera v Sydney.

Nakoniec sa však dávno zabudlo na to, že náklady na stavbu reprezentujúcu Austráliu vo svete až pätnásťnásobne prevýšili pôvodné výpočty a dokončenie sa oneskorilo o osem rokov. Plánované dokončenie hamburskej filharmónie sa zatiaľ posunulo iba o trinásť mesiacov na rok 2012.

Zdroj: deMeuron

Masívny tehlový sokel 26-poschodovej budovy tvorí bývalý sklad kakaa, čaju a tabaku, z ktorého zachovali len fasády. Stál na vyše 1100 pilótach a nadstavanie 16-poschodovej konštrukcie zo skla a ocele si vyžiadalo podoprenie ďalšími vyše 620-timi základovými prvkami.

Je nezvyklé vnímať filharmóniu ako výškovú budovu. Úrovňou 110 metrov v najvyššom bode nepravidelnej strechy však Elphi prekoná luxusný hotel Radisson SAS, dominujúci vyše štvrťstoročia panoráme „slobodného hanzovného mesta“. Budova, vznikajúca na cípe móla Dalmannkai však nebude len stánkom hudby, i keď päťdesiat metrov vysoká koncertná sieň a dve menšie sály zaberajú jej značnú časť.

Zdroj: deMeuron

Hornú polovicu pri špičke budovy s výhľadom obráteným po prúde Labe k štvrtiam St. Pauli a Altona a k prístavu so známou lodenicou Blohm+Voss zaberá 45 bytov – za zmienku stojí, že jeden z apartmánov má rozlohu 213 štvorcových metrov.

V opačnej časti na východnej strane otvoria hotel reťazca Westin s 244 lôžkami, ktorého hostia budú využívať kúpele na 1200 metroch štvorcových na predposlednom poschodí bývalého skladu a zrejme časť šesťpodlažných garáží pre 510 áut.

Zdroj: WestAnsichtNacht

Takmer celé posledné poschodie skladu zaberajú konferenčné miestnosti. Zaujímavým priestorom na úrovni strechy starej budovy je takzvaná Plaza s rozlohou 4000 štvorcových metrov, porovnávaná s hamburským námestím Rathausmarkt.

Z tohto verejného priestranstva budú vstupy do reštaurácií, do hotelovej haly a na schodisko do filharmónie na nasledujúcom podlaží. Umožní výhľad z výšky 37 metrov na všetky strany. Hamburg je výnimočne veterné miesto, preto v otvorených vyhliadkových priestoroch naplánovali unikátne ochranné 6-metrové vlnité sklené tabule, ktoré sa dajú nastaviť rôznymi smermi.

Zdroj: deMeuron

O skle použitom v budove možno tiež hovoriť v superlatívoch. Fasáda sa skladá z vyše tisíc prvkov vysoko číreho nízko železitého skla. Mnohé tabule, najmä na mieste prechodu sklenej fasády do strechy, sú individuálne.

Dielce sú vysoké až 5 metrov, široké 2,30 metra, niektoré sú duté, iné vypuklé a mnohé ohýbané. Sivohnedá potlač chráni proti slnečnému žiareniu, pričom okolo 550 rôznych vzorov je individuálne vyrátaných počítačom podľa typu využitia daného priestoru.

Zdroj: WestAnsicht

Vizualizácie - Herzog & de Meuron

Autor je spolupracovník TRENDreality.sk.

Každý piatok architektonický skvost - seriál Svetová architektúra. Pozrite si všetky diely.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy svetová architektúra