Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Fosterove americké kocky

26.11.2010, 15:00 | Karol Klanic

Svetová architektúra. Populárne múzeum v Bostone rozšírilo svoje výstavné priestory o tretinu do moderného krídla

  • Tlačiť
  • 0

Museum of Fine Arts v Bostone je jedna z najvýznamnejších kultúrnych inštitúcií v USA. Je známa okrem iného reprezentatívnou kolekciou francúzskych impresionistov a postimpresionistov, či najväčšou zbierkou japonského umenia v zahraničí. Nedávno otvorila nové krídlo, vytvorené britskou firmou Foster + Partners.

Skladá sa z hlavnej trojposchodovej sklenej budovy so soklom zo svetlej žuly a dvoch rovnako vysokých bočných pavilónov s kompozíciou sklených a žulových pravouhlých plôch na fasáde. Za objektmi je 19 metrov vysoké klimatizované nádvorie so sklenou strechou.

Ako naznačuje názov Art of the Americas, vystavujú tu umenie amerického kontinentu. V expozícii na ploche 12 400 štvorcových metrov je okolo päťtisíc diel. Výstavné možnosti múzea sa zlepšili takmer o tretinu, ale keďže má v zbierkach 450 tisíc diel, potreba ďalších výstavných priestorov je zrejmá.

Múzeum naozaj pripravuje ďalšie projekty, okrem iného adaptáciu historickej budovy Forsythovho ústavu. Významná lekárska ustanovizeň patriaca k Harvardovej univerzite sa nedávno presťahovala na druhý breh rieky Charles do Cambridgeu.

Budovu aj s parkom s výmerou 6500 štvorcových metrov oproti Fosterovmu krídlu múzeum odkúpilo za 44 miliónov eur. Fosterovo krídlo stálo, pokiaľ ide len o stavebné náklady, vyše štvrť miliardy eur, celkové náklady múzeum vyčíslilo na takmer 370 miliónov.

Cieľom britského architekta bolo rešpektovať monumentalitu pôvodnej neoklasicistickej stavby z neskorého obdobia, zo začiatku 20. storočia. Aby na ňu čo najlepšie nadviazal, použil na exteriérové obklady žulu z lomu na ostrove Deer Isle na severovýchodnom pobreží USA. Rovnakú, z akej vytesali aj náhrobok J. F. Kennedyho.

Boston4

Pôvodne bolo múzeum rozložené na osi z juhu na sever s hlavným krídlom v tvare písmena U a zadnou časťou v tvare T. Bolo postavené tak, aby ho bolo možné po oboch bokoch rozširovať. Uskutočnilo sa až jedenásť menších či väčších stavebných fáz. Fosterovo východné krídlo nahradilo prístavbu z roku 1968.

V predchádzajúcej etape pred devätnástimi rokmi postavili takmer o polovicu menšie krídlo. Stojí oproti novostavbe a jeho autorom je teraz 93-ročný klasik Ieoh Minh Pei, tvorca slávnej Pyramídy na nádvorí Cour Napoleon v Louvri (1989).

Krídlo Art of the Americas sa stavalo pomerne dlho – od roku 2005. O zadaní sa architekt dozvedel šesť rokov predtým, krátko pred odovzdaním Pritzkerovej ceny v Berlíne.

Boston2

Vedenie múzea vyberalo z takmer tridsiatich popredných svetových architektonických firiem. V tom čase to bol tretí Fosterov projekt v USA, dnes má v krajine už dvanásť realizácií a jedna významná stavba je rozostavaná.

Azda dostal pred inými prednosť na základe úspešných realizácií v citlivom historickom kontexte. V čase rozhodnutia sa ešte veľa hovorilo o nedávno dokončenej adaptácii berlínskeho Ríšskeho snemu.

V plnom prúde boli práce na jeho projekte Veľkého nádvoria Alžbety II v Britskom múzeu v Londýne 2000. Pozitívne bolo prijaté aj jeho staršie dielo Mediatéka Carré d’Art oproti antickému chrámu vo francúzskom meste Nîmes (1993).

Foto - Nigel Young/Foster + Partners

Svetová architektúra každý piatok. Pozrite si všetky skvosty.

fcb promo facebook

  • Tlačiť
  • 0

Tagy svetová architektúra

Diskusia (0 reakcií)