Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Galanovci definitívne končia, do dražby ide aj ich posledný biznis

03.02.2017, 05:01 | Tomáš Vašuta | © 2017 News and Media Holding

V Bratislave sa schyľuje k jednej z najväčších dražieb za posledné roky. Do aukcie mieri obchodný dom, ktorý bol symbolom úspechu slovenskej nábytkárskej firmy Nábytok Galan. Jeho predajom sa definitívne uzavrie biznis pezinskej rodiny.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy

TREND.24

Dražba obchodného domu  Galan je symbolická a završuje príbeh o vzostupoch a pádoch kedysi úspešnej rodinnej firmy. Všetko sa pritom začalo priam idylicky. Zakladateľ firmy Peter Galan začal podnikať krátko po zmene režimu, keď si v Pezinku otvoril obchod s rozličným tovarom. Predával v ňom všetko, od oblečenia až po stavebný materiál.  

Obchodík sa však rýchlo začal profilovať. Netrvalo dlho a z plochy 25 štvorcových metrov boli rázom dve tisícky metrov. Stálo za tým rozhodnutie majiteľa orientovať sa na predaj nábytku. V Pezinku tak Galanovci zrazu prevádzkovali tri predajne. „Žena ma už brzdila, nech ich viac nedávam, lebo nestíhame uspokojovať zákazníkov,“ spomínal koncom roka 2010 pre TREND P. Galan.

Firma prežívala rastovú fázu, ktorá bola umocnená expanziou v Bratislave. Na prelome tisícročí začínali najprv na Obchodnej a neskôr sa presunuli do polyfunkčného centra pri dnešnom Avione. A v hlavnom meste sa Pezinčanom darilo, čoho dôkazom bolo aj to, že obchodný dom pri diaľnici v roku 2004 celý kúpili.

Neprehliadnite

Ďalšie roky však už boli ťažšie. Konkurencia na trhu pribúdala a problémy vyvrcholili príchodom krízy. Nábytkárom do karát nezahral ani fakt, že ich areál v roku 2008 opustili aerolinky SkyEurope. Zostali po nich dlhy a prázdne priestory, ktoré bolo v čase prebiehajúcej krízy ťažké zaplniť. Pezinčania vtedy zariskovali a rozšírili predajné plochy o obchod Design House, ktorý bol zameraný na luxusnejšiu klientelu.

„O podobnom rozšírení tovarov a služieb sme snívali už dávno, no keby nás do toho neprinútila strata nájomníka, tak to v čase krízy zrejme neurobíme,“ hovoril v tom čase P. Galan. Investícia vyšla nábytkárov na štyri milióny eur. Expanzívnym plánom však neprial vývoj na trhu s nábytkom. Záujem o kúpu nábytku klesal, ceny sa museli upravovať.  Všetko potom vyvrcholilo koncom roka 2012.

Spoločnosť Nábytok Galan vtedy podáva návrh na reštrukturalizáciu. Dôvodom bol najmä fakt, že VÚB banka stratila s nábytkármi trpezlivosť a požiadala o okamžité splatenie úveru. Firma sa tak vydala na proces ozdravenia pod dohľadom súdov. Ich reštrukturalizačný plán bol v lete 2013 schválený.

Peter GalanZdroj: Miroslava Spodniaková

Keď už to vyzeralo tak, že Galanovci majú najhoršie za sebou, prišiel ďalší zvrat. Spornú pohľadávku začala vymáhať Sociálna poisťovňa. Galanovci už ďalší boj o existenciu vzdali. „Biznis zatvárame, lebo už nemám energiu bojovať ďalej. Zo strany štátnej poisťovne opakovane došlo k ataku, ktorý sa už nedá ustáť aj keby sme chceli,“ hovoril pred rokom pre TREND Peter Galan, zakladateľ a riaditeľ Nábytku Galan.

Galanovci však z biznisu ako takého úplne neutiekli. Ich firme NG Invest zostal obchodný dom Galan neďaleko Avionu. Ešte počas reštrukturalizácie doň nalákali nových nájomníkov a chceli ho udržať vo vlastných rukách. Predpokladom bolo získanie ďalších nových nájomníkov, ktorí by zaplnili priestor po zaniknutej predajni s nábytkom.

„Ale nebude to ľahké, lebo dosiaľ sme nábytok predávali až na troch štvrtinách predajnej plochy obchodu. Nájsť teraz nájomcov na zhruba 10-tisíc štvorcových metrov plôch bude zložité,“ hovoril pred rokom P. Galan.  

Nakoniec sa plány nepodarilo zrealizovať a 28. februára sa uskutoční prvé kolo dražby budovy, ktorú znalec ohodnotil na niečo vyše 16 miliónov eur. „Chceme - nechceme, každý rok napadne v Tatrách nový sneh. Podobne v podnikaní prirodzene jedného dňa prichádza nová generácia. Forma výmeny nie je podstatná. Cieľ je dosiahnuť dobré podmienky pre všetky zainteresované strany. V súťaži viacerých záujemcov sa tak môže stať,“ hovorí pre TREND Reality predseda predstavenstva spoločnosti NG Invest Peter Galan.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy TREND.24

Diskusia (0 reakcií)

Realitná inzercia

Ponuka bytov v Panorama City

Ponuka bytov v Panorama City HERRYS ponúka na predaj a prenájom byty v rezidenčnom projekte Panorama City. Pozrite si našu ponuku bývania s krásnym výhľadom na Bratislavu.

Nobelova - obchodné priestory

Nobelova - obchodné priestory HERRYS ponúka na predaj obchodné priestory v projekte Nobelova. Rozbehnite svoje podnikanie na skvelom mieste - ceny od 43 236 EUR bez DPH.

City Park Ružinov

City Park Ružinov BOND Reality ponúkajú exkluzívne na predaj byty v projekte City Park Ružinov. Na kúpu vám stačí 10% z ceny bytu. Bezkonkurenčné ceny a občianska vybavenosť.

TRNAVSKÁ RESIDENCE

TRNAVSKÁ RESIDENCE Trnavská Residence je TOP ponukou ako investícia alebo ako štartovacie byty. K dispozícií budú 1-2 izb. byty. Bližšie informácie Vám poskytnú naši predajcovia

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Predaj a prenájom nebytových priestorov.

Predaj a prenájom nebytových priestorov. Ponúkame na predaj a prenájom nebytové/obchodné priestory v historickom centre Bratislavy – Michalská 18, Staré mesto - Pešia zóna pod Michalskou bránou.

Bývajte pri Bojnickom Zámku na top adrese.

Bývajte pri Bojnickom Zámku na top adrese. Na predaj vynikajúco riešený, štýlový 4izb. byt s terasou. Situovaný na prestížnej adrese, Pribinova ulica, v projekte KONDOMÍNIUM v Bojniciach.

Pozemky pre priemysel a logistiku, Pezinok

Pozemky pre priemysel a logistiku, Pezinok Novovybudovaný prevádzkovo-skladový areál, 23 ha, všetky inžinierske siete a cesta na hranici pozemku. EIA, územné rozhodnutie. Prvý investor pred výstavbou.

Pridať inzerát